Beli Rzav, pnanina Tara, 4x4

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Beli Rzav, pnanina Tara, 4x4

Post by pedja »

Ovo sam snimio dok smo Sale i ja jednom prilikom istrayivali neke puteve po Tari, ali nikako da dodje na red da se izmontira i stavi na net.


User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Beli Rzav, pnanina Tara, 4x4

Post by bluealek »

Sjajno podsećanje Peđa! :D Mislim da je to jedna od reka u Srbiji gde zaista najduže može da se vozi uz samo korito, čak nekoliko kilometara. Bilo bi zanimljivo organizovati neku turu gde bismo terencima stigli uz reku dokle se može, a onda pešački napravili mali izlet uzvodno, kroz onaj ekstremniji deo kanjona.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Beli Rzav, pnanina Tara, 4x4

Post by pedja »

Pravo da ti kažem, mislim da neke stvari treba da ostanu podalje od masovnih poseta terencima. Kanjon Belog Rzava je jedno od njih.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Beli Rzav, pnanina Tara, 4x4

Post by bluealek »

Kanjon ne možeš da prođeš terencem čak i da hoćeš. Ovo je tek onaj prilazni deo, koji se još uvek ne može smatrati kanjonom. Nikada to ne može da postane onoliko masovno da se time bilo šta ugrozi (mnogo masovnije i agresivnije seljaci tuda svakodnevno teraju traktore), tako da mislim da zaista nema mesta paranoji. Nema razloga da zapadaš u te zaštitarske tripove, umesto toga ljude treba EDUKOVATI kako da koriste terence na način da to bude u harmoniji s prirodom i uz minimum štetnog uticaja na nju. Da može, može :roll:

Da odmah pojasnim - u Tread Lightly piše "ne voziti koritom reka", što u načelu stoji. Ovde se međutim radi o tome da se reka razlila po putu pored korita i mnogi delovi koji liče na korito zapravo su put. Problem je što taj put na tom potezu toliko puta prelazi samo korito s jedne na drugu stranu, da površan posmatrač može da stekne utisak da se vozilo koritom reke, a mi smo zapravo sve vreme nastojali da ga pregazimo na najkraći i najdirektniji mogući način (uostalom, ti si se vozio sa mnom, pa i sam znaš da je tako).
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Beli Rzav, pnanina Tara, 4x4

Post by pedja »

Populacija ljudi koji voze terence je odavno dokazala da kod njih ne pali edukacija, već imaju neki drugi sistem vrednosti koji i dovodi do toga da mnoge prostore u svetu moraju da ptite tako što zabranjuju pristup terencija čak i onima koji su edukovani.

Ti ja možemo da prođemo kanjonom Rzava terencima jer imamo poseban odnos prema prirodi. Ali, mi spadamo u prilično malobrojnu klasu ljudi koji u prirodu odlaze terencima.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Beli Rzav, pnanina Tara, 4x4

Post by bluealek »

Peđa, mislim da ne možeš na taj način da generalizuješ. Grupe stranaca u terencima koje sam ja do sada vodio kroz Srbiju bile su veoma ekološki svesne i veoma su vodili računa o svakoj sitnici kada je zaštita prirode u pitanju - čak su i zakopavali ono što p******** :? . Off-road kultura po svetu i ovdašnja off-road nekultura su kao dan i noć. Ovde zaista jako puno seljačina i divljaka seda u terence, ali bojim se da nije to vezano samo za terence - opšti nivo kulture je takav. Oni prave štetu gde god se okrenu, čak i kad nisu za volanom. U nekom selu nema svrhe pitati domoroce gde da baciš đubre, jer će oni da ti kažu "u reku" :( . Dakle bitna je edukacija, i to mnogo šire od vožnje terenaca po prirodi. Mi koji smo svesni svega toga, a ujedno i na neki način angažovani u klubovima koji se bave terenskom vožnjom, upravo smo oni koji treba da učine sve što je u njihovoj moći da se spreče generalizacija i rezultujuća demonizacija terenaca kao izvora sveg zla, a u cilju uskraćivanja osnovnih ljudskih sloboda kao što je pravo na slobodno kretanje (bez da ti država propisuje sredstvo za to). I Belgijanci koji su u aprilu bili na Tari su nam poručili da treba da se BORIMO, pa i institucionalnim putem, da nam te slobode ne ukinu kako su ukinuli njima. U EU i tako nećemo ulaziti, pa je besmisleno šlihtati se dotičnoj donošenjem represivnih zakona i propisa po uzoru na njihove.
Post Reply