Topografske karte Srbije

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Topografske karte Srbije

Post by Gruja »

Možda imate, a možda i nemate ove karte, a pošto sam ih sve poskidao i stranice odakle sam ih mak'o više nema, odlučio sam da ih podelim sa vama.
Linkovi:

obrisani, by alazovic :(
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by pedja »

Šta misliš, zašto te stranice više nema? Hoćeš i ti na robiju?
Ovakvi linkovi ionako moraju da budu brisani sa foruma da ne bi i Sale išao na robiju.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by Gruja »

Nije mi jasno zašto je to tako, ali ako treba da se obriše, neka se obriše. I izvinjavam se.
Sve same nebuloze u ovoj zemlji!!
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by bluealek »

Grujo, tako je zbog činjenice da su topografske karte zaštićene autorskim pravima i kao takve ne smeju se stavljati u promet od strane pojedinaca i firmi koji nisu za to ovlašćeni. VGI kao izdavač pomenutih topo karata tu stvar shvata vrlo ozbiljno, i već je bilo sudskih tužbi tim povodom, ne samo u Srbiji. To što si uočio da se dotične više ne mogu skinuti sa sajta "Avijacija bez granica" nije slučajnost.

Činjenica da si iste ponudio i preko Ciklonaut liste "prošla" je samo zahvaljujući tome što se tamo u suštini radi o privatnoj listi strogo kontrolisanog pristupa, u koju javnost nema uvida (ili barem ne bi trebalo da ima). Međutim, činjenica da ja, čijem članstvu na listi se vlasnik izričito protivi, imam uvid u sve što se tamo piše, dovoljan je razlog da budeš oprezan i sa onim što tamo šalješ - kao što sam ja uspeo da zaobiđem sve tamošnje KGB-ovske metode verifikacije pristupa, tako to može i neko iz VGI-a ili neko od državnih organa zaduženih za gonjenje onih koji piratizuju materijale zaštićene autorskim pravima.

Uzgred, u članstvu Freebiking foruma imamo ljude iz VGI-a, dakle nemoguće je nešto napisati ili okačiti ovde, a da to ostane neprimećeno.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by Gruja »

Ok, izvinjavam se još jednom.
Možda bi bilo bolje i tema da se obriše jer nema smisla kada nema linkova, ali to ćeš ti proceniti bolje od mene.
E sad, i ovo:

http :// www. geoservis. ftn. uns. ac. rs/ test/ Srbija.html

mi se čini da su iste karte, a eto ih online. Možda oni imaju pravo na njihovo korišćenje, pe eto funkcionišu, ne znam...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by bluealek »

Domen je očigledno u okviru akademske mreže i pretpostavljam da je u pitanju neki web GIS projekat na nekom od fakulteta novosadskog univerziteta (ako dobro tumačim skraćenice u web adresi). Da li akademska institucija ima pravo na korišćenje materijala na način kako je on tamo upotrebljen ne znam, ali postoji bitna razlika između toga i piraterije mapa - mape prezentovane na taj način mogu služiti samo za uvid, ali su neupotrebljive za bilo šta drugo: ne mogu se skidati i snimati u lokalu (sem prostim kopiranjem ekran po ekran, ali onda sledi ogroman posao na spajanju i kalibraciji), ne mogu se na njih učitavati bilo kakvi podaci, tako da su, efektivno, neupotrebljive.

Svaki kupac kartografskog proizvoda obavezuje se da će dotični koristiti u okviru prava koja je platio. Tako smo, na primer, imali ozbiljan problem u PC Press-u kada smo pokušali da u saradnji sa Infoteam-om dogovorimo objavljivanje dela SCG Route mape na CD-u koji ide uz broj. Infoteam nije mogao da nam izađe u susret za tako nešto, jer licenca ne neke segmente podataka obuhvaćene mapom nije mogla da se prenese na demo proizvod. Drugim rečima, da su nam to dozvolili, firma koja im je prodala te podatke mogla bi da ih tuži za kršenje ugovora, bez obzira na činjenicu da su oni te podatke više nego pošteno platili (uvek treba pažljivo čitati sitna slova u ugovorima).

Niko nije nepogrešiv, ali očigledna piraterija jednostavno ne može da bude prisutna na forumu.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by Gruja »

bluealek wrote:Niko nije nepogrešiv, ali očigledna piraterija jednostavno ne može da bude prisutna na forumu.
Ni u ludilu mi nije palo na pamet da tako nešto radim, jednostavno na to nisam tako gledao.
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Topografske karte Srbije

Post by Nikola »

Interesuje me jel su samo ukinuli sajt ili uhapsili vlasnika sajta ?
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by shebez »

Dok se ponovo ne nadje neznani junak da ga velicamo kako je okacio slike topografski karti srbije evo alternative...
Pozdrav svima...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: Topografske karte Srbije

Post by Nikola »

Too baad ovaj im je sajt izgleda out of juristiction :D.
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: Topografske karte Srbije

Post by filipkid »

Pozdrav svima! :)

Da li je moguce negde i nekako kupiti topo karte VGI-a?!
Da li su mnogo skupe?!
Da li bih te eventulano kupljene/skenirane/nalepljene/kalibrisane topo karte mogao da koristim uz eTrex Venture HC za crosscoutry voznju i paraglajderisanje?!?! To bi mi bilo ostvarenje sna :)
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Topografske karte Srbije

Post by shebez »

filipkid wrote:Pozdrav svima! :)
Pozdrav i tebi Filipe i dobro dosao...
filipkid wrote:Da li je moguce negde i nekako kupiti topo karte VGI-a?!
Moguce je kupiti u Vojno geografskom institutu, mozes kupiti samo kao pravno lice i to karte koje su uveliko zastarele, tek kad prodjes detaljno ispitivanje za sta ces da ih koristis. (Zaboravi na kupovinu i citaj malo predhodne teme pa ces shvatiti kako da dodjes do njih, za pocetak evo ti Ruske topo karte koje pokrivaju i Srbiju)
filipkid wrote:Da li su mnogo skupe?!
Mislim da list kosta oko 10evra...
filipkid wrote:Da li bih te eventulano kupljene/skenirane/nalepljene/kalibrisane topo karte mogao da koristim uz eTrex Venture HC za crosscoutry voznju i paraglajderisanje?!?!
Ne bi mogao, trebao bi ti neki noviji uredjaj (Colorado, Oregon ili Dakota) koji ima opciju ucitavanja rasterskih karti.
http://forum.freebiking.org/viewtopic.php?f=10&t=1277

Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
filipkid
Posts: 17
Joined: 23 Mar 2010, 15:56

Re: Topografske karte Srbije

Post by filipkid »

Kolega hvala na odgovoru! :D
Sad cu da izlistam forum malo podobnije!

Odusevljen sam forumom i freebiking.org stranicom! :mrgreen:
jovan4s
Posts: 5
Joined: 12 Jan 2014, 21:10

Re: Topografske karte Srbije

Post by jovan4s »

http://kartografija.ba/v3/

TOPOGRAFKSE KARTE
http://www.kartografija.ba/v3/php/menu/karte/tk/tk.php
dostupne su sve TK razmjere 1:200 000 i 1:100 000
sve TK razmjere 1:50 000 će biti dostupne do kraja naredne sedmice
sve TK razmjere 1:25 000 će biti dostupne do kraja febraura

GEOLOŠKE KARTE
http://www.kartografija.ba/v3/php/menu/karte/gk/gk.php
radimo na prikupljanju listova koji nedostaju
jovan4s
Posts: 5
Joined: 12 Jan 2014, 21:10

Re: Topografske karte Srbije

Post by jovan4s »

Dodatnih 150 karata razmjera 1:100 000 za BiH, Srbiju, Hrvatsku i Crnu Goru
http://www.kartografija.ba/v3/php/menu/ ... /tk100.php
Post Reply