GPS pitanja i odgovori

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

Trebalo bi da pod time podrazumeva upravo visinsku razliku. Kada su blagi usponi i spustovi (posebno na talasastom terenu), čovek i ne registruje promenu visine, imajući utisak da ide po ravnom, ali se metri za tili čas nakupe. E sad, da li je uređaj realan u svojoj proceni teško je reći ovako napamet. Najbolje je da proveriš tako što ćeš trek da prekontrolišeš nekim eksternim komadom softvera, kakav je recimo Trakan. Ako i on pokaže slične cifre, onda je uređaj ok.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by alazovic »

bluealek wrote:
alazovic wrote: Odometar meri stvarni pređeni put i ako radi kako treba i ako je dobar GPS signal - to je prava vrednost pređenog puta (problem može da predstavlja sporo kretanje, gde GPS softveru nije jasno da li ti stojiš ili se krećeš).
Ne bih se složio - upravo je odometar na GPS-u to što je neprecizno i garmindžije se ubiše iz revizije u reviziju firmware-a da naprave odometar koji što je manje moguće greši, ali mrka kapa. Što se sporije krećeš, to je greška veća, jer on ispod određene brzine ne beleži kretanje. Opet, kada bi beležio svaki pokret, pri malim brzinama bilo bi previše šuma u signalu
Pa na to sam upravo i mislio kada sam pomenuo problem sporog kretanja, ne znam u čemu možeš da se ne složiš :)
Mrzelo me je da razglabam, ionako mi se post odužio. Da li greši ili ne, odometar svakako pokušava da meri pravi pređeni put. Ko je kriv elektronici što ne kapira dal mi stojimo il se krećemo :lol:

A propo te priče, poznati kraljevački planinar Bine, čije je delo 90% označenih staza po Stolovima, Goliji i ostalim planinama na području grada Kraljeva ne priznaje nikakvo GPS merenje - on jedino veruje pandurskom mernom točkiću:

Image

Džaba ja njemu nudio i merenje odometrom i snimljeni trek - što on ne premeri točkićem - ne računa da je tačno 8)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
vgerga79
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2012, 12:04

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by vgerga79 »

ZoranV wrote:Koliko ja vidim ovo su sve eksterni bluetooth GPS prijemnici od kojih neki imaju dodatne funkcije memorisanja nečega (putanja, karakteristične tačke ili nešto drugo). I sam pored mog pravog GPS uređaja (Garmin) posedujem i koristim jedan ovakav prijemnik. On kod mene služi u svrhu da prima signal od satelita i da ga putem bluetooth veze prebacuje u moj pocket PC uređaj. E u njemu se nalazi software i sve ostalo što mi omogućava da sve to snimam i prebacujem u kompjuter radi daljih analiza. Mislim da je ipak kod takvih uređaja to najbolji pristup, a ne da se pouzdam u neku njegovu memoriju i rad na neviđeno. Ipak je najbolje kada se sve lepo vidi na ekranu i onda se postupa po tome. Na kraju krajeva, šta će ti jedan takav uređaj koji može samo da snima ono kuda prilaziš. Lepo je i to pa možeš posle da vidiš kuda si prolazio, ali bitno je da te on i vodi i da se upravljaš prema nekoj karti ili putanji koju si unapred pripremio. Ovi uređaji su OK ali samo u sadejstvu sa pocket PC-em ili mobilnim telefonom ili kompjuterom.
Upozoravam te samo na jednu stvar a to je malo nekomforan rad sa ovakvim uređajima. Prvo moraš da uključiš GPS prijemnik, pa da ga povežeš preko bluetooth-a sa recimo mobilnim telefonom, pa onda da aktiviraš softwer za praćenje, pa možda još neka radnja tipa staviti sve to na bezbedno mesto (torbica, džep, ranac) itd... Mislim, hoću da shvatiš da tu ima malo više zezanja nego što je potrebno, a pogotovu ako si na biciklu ili planinariš sa štapovima u ruci, onda je sve to malko nezgodno. Ima tu i drugih problema tehničke prirode (o čemu ne bih sada razglabao) i sve to je i uticalo na mene da ipak nabavim pravi outdoor GPS uređaj. Međutim još uvek kad kod negde idem, nosim i taj moj eksterni GPS prijemnik koji mi se pokazuje izuzetno dobro kad se nađem na terenu za koji ne postoji ništa ucrtano u SCG route i kad mi je malo problematično da se snađem na nepoznatom terenu. E onda uključim i njega, a pošto imam skenirane sve topografske karte i ubačene u pocket PC, onda više nema nikakvih problema.
Nadam se da sam ti pojasnio neke stvari, a ako te još nešto interesuje slobodno pitaj!
Buca

Jedno pitanje za iskusne.
Nedavno sam skinuo android aplikaciju za snimanje treka.
Da li neko moze da mi objasni kada snimam trek da li da kada pravim pauzu pauziram i program ili da pauza udje u statistiku tako sto ce oboriti prosecnu brzinu?
U pitanju su celodnevne planinarske ture u sklopu kojih su pauze koje sve zajedno nekada budu duze od sat vremena.
Moje misljenje je da treba i te pauze uracunati tj. snimiti jer bez tih pauza tura bi nekada duze trajala zbog premora i ne unosenja hrane tj ,energije nego sa normalnim pauzama za obroke i predah.
Hvala
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by bluealek »

Naravno da nema potrebe zaustavljati snimanje dok miruješ. Tome i služe statistike tipa "prosek brzine u kretanju" odnosno "ukupni prosek", da bi to moglo jasno da se diferencira.
vgerga79
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2012, 12:04

Re: GPS pitanja i odgovori

Post by vgerga79 »

bluealek wrote:Naravno da nema potrebe zaustavljati snimanje dok miruješ. Tome i služe statistike tipa "prosek brzine u kretanju" odnosno "ukupni prosek", da bi to moglo jasno da se diferencira.
Tako sam i mislio da treba i tako sam i uradio.

http://www.sports-tracker.com/#/workout ... btr5eh5g0p

Ali sam hteo da cujem i nekoga ko je iskusan u tome i hvala na odgovoru.
Post Reply