Visinski profili

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Visinski profili

Post by barda »

Ovo sa visinskim profilima je ludilo!!!

Krojim neke trekove po Bosni, pa mi se visinski profili drastično razlikuju... koji metod i program vi koristite??

Evo ovaj trek čovek kaže ima 2330m uspona, ja ga stavim u Google Earth, on kaže 3800m, BaseCamp kaže 3740m... to su ogromne razlike!

Ili još gore ovde na Kušinoj najavi (nešto sam i tu sabirao uspone) http://freebiking.org/2012/01/kapa-mora ... 8jun-01jul
Sekcija Kolašin-Međurečje 33km ima 1500m uspona? (GE i BaseCamp) i svaki put kada uključim visinski profil u GE izračuna drugačije???
Da stvar bude još gora cela sekcija (poslednji dan) od Krnje Jele do Međurečja - 63km ima 2600m uspona?? Ma da li je moguće! :shock:

Jasno mi je da GPS kada meri razlika je 10%, ali ovo su već izmereni podaci?
U čemu je ovde problem (da li treba filtrirati trase pa da bude manje tačaka i time manja greška)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Visinski profili

Post by barda »

Ili još bolji primer kod Kuše, prvi dan Međurečje (200mnv) - katun Granica (1000mnv) prostim oduzimanjem razlika je 800m, a GE kaže 1500m???

Izgleda da u tim planinama greške u prijemu signala su velike!!

Izgleda da od automatike nema ništa, jedino pomaže samosabiranje :!:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Visinski profili

Post by IRalic »

Ma ubacis u prvu i ne mislis ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Visinski profili

Post by pedja »

Javno dostupni podaci o visinama koje uglavnom svi koriste nisu bas precizni, a ponegde su i veliek greske u geografskim koodinatama. Svako to pegla kako zna pa verovatno to dovodi do razlika.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Visinski profili

Post by LongDistance »

Razlog zbog cega dolazi do ovih razlicitih podataka je u temperaturi u trenutku snimanja visinskih profila.

Posto se tela na toploti sire a na hladnoci skupljaju tako se isto sire i skupljaju brda pa zato letnja merenja pokazuju od 500 do 1000m vise.

8)
Miroslav
Posts: 10
Joined: 29 Mar 2012, 21:19
Location: Zagreb, HR

Re: Visinski profili

Post by Miroslav »

barda wrote:
Krojim neke trekove po Bosni, pa mi se visinski profili drastično razlikuju... koji metod i program vi koristite??

Evo ovaj trek čovek kaže ima 2330m uspona, ja ga stavim u Google Earth, on kaže 3800m, BaseCamp kaže 3740m... to su ogromne razlike!

Jasno mi je da GPS kada meri razlika je 10%, ali ovo su već izmereni podaci?
U čemu je ovde problem (da li treba filtrirati trase pa da bude manje tačaka i time manja greška)
Nakon vožnje za sređivanje koristim Perfils (postoje i drugi programi). Tijekom vožnje barometarski visinomjer na Garmin GPS-u. Budući da postoji razlika kod Garmina između njegovih modela kako računa total ascent (bolje rečeno greška u setiranju praga akumulacije) izračun je bolje napraviti sa Perfilsom i podesiti prag akumulacije na 5 metara. Šum barometarskog visinomjera je različit kod Garminovih modela pa i to može unijeti grešku ako je niži prag akumulacije (barometar npr Oregona 550 ima dosta jak šum). Ako je mjernje visine rađeno sa GPS signalom onda prag akumulacije treba staviti barem na 15-20m. Garminovi sportski modeli vjerojatno imaju ujednačenu kalkulaciju ukupnog uspona iako koliko je meni poznato Garmin nigdje nije dokumentirao sa kojim pragom akumulacije ulazi u proračun.

Ona tura koju navodiš ima tih cca 2300m ukupnog uspona i to je dato iz mjerenog podatka (Vista HCx). Greška možda +/- 10 % maksimalno.

Simulaciju prije vožnje radim obično u OziExploreru sa TK25 kartom i DEM modelom terena kojeg sam sredio (peglanje rupa u sirovom DEM modelu) za Balkan. Ucrtani trag u GE ili OziExplorer provlačim takodjer kroz Perfils. Naravno za potrebe vožnje provjerim da trag ne ide nigdje okomito na izohipse u TK25. Ako je sređen DEM model terena, razlika između onog odvoženog i nacrtanog kreće se ne više od 15%.

Pozdrav!
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: Visinski profili

Post by ZoranV »

Pokušaj da koristiš Trackan. Mislim da je on najprecizniji od svih programčića koji to rade!
Post Reply