Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
Miroslav
Posts: 10
Joined: 29 Mar 2012, 21:19
Location: Zagreb, HR

Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by Miroslav »

Tura od 21-08-2012. Kombinacija 2 kotača i noge. GPS mjerenje vrha, VGI Beograd, laži ili istine interneta? Pozdrav!
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by barda »

Prvo pozdrav za Miroslava i drago mi je što ste nam se pridružili!

Vaš sajt i vožnje su zaista inspirativne i vrlo kvalitetne - ali zaista svako treba dobro da, pre ulaska na sajt potvrdi da je iskusan vozač :!:

I naša vožnja u Bosni i Vranici i Prenju je bila inspirisana vašim trekovima, ali dobro smo se pomučili - mislili smo i na vas i shvatili koliko vi imate kondicije :)

Vidim da su i ove nove vožnje sve kombinacija biciklizma i oziljnog planinarenja - preko 2000m čak i blizu 3000m! To su extra jake ture :!:

No, možda je bolje da otvorimo temu TakeAdventure iskustva pa da se tamo raspišemo

Ili možda ovde da nastavimo viewtopic.php?f=3&t=2517&p=17550&hilit= ... ure#p17550
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Miroslav
Posts: 10
Joined: 29 Mar 2012, 21:19
Location: Zagreb, HR

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by Miroslav »

Hvala Barda. Kud meni sa vi? :).

Drago mi je da obilazite na takav način planine i da ima volje i za to. Dobro nisu ture lagane, vidim da tu neki to rješavaju sa naftom i benzinom :), ja sam se okrenuo prema budućnosti kad nema nafte. Meni je to skupo, pa sve na noge :). No tajnu svojih godina neću da otkrijem, baš onako kako dolikuje i damama da se ne razočarate.

Meni je sada Zla Kolata na pameti i tih 2534m. Moj scenarij je ovakav:

1. Netko je prije cca 10-15 godina dok je VGI TK25 bila još u bunkeru uzeo GPS (stari, lošije točnosti) popeo se na Zlu Kolatu, izmjerio (loše) vrh i kod markiranja staze napisao na stijeni tih 2534m (napisano je na samom vrhu to je vrlo stari natpis i nešto noviji na sedlu ispod vrha).

2. Dolazili su planinari i svi su uzeli zdravo za gotovo tih 2534m.

Ako se uzme u obzir da službenog podatka geodetske službe nije bilo, tih 2534m je postala "istina". Kalibrirane karte VGI TK25 tog područja baš puno ljudi ne koristi. VGI Beograd je u svakom slučaju veoma mjerodavna referenca, puno sam prošao planina i našao sam do sada iznimno mali broj grešaka u kotama visina i one bi se mogle svesti isključivo na tipkarske greške koje su vidljive iz "aviona", a ne greške u mjerenju. Dakle bez obzira na moje mjerenje sa 2 GPS uređaja koje može poslužiti samo kao potvrda, prilično sam uvjeren da tih 2534m nije točno već je točan podatak iz VGI TK25 karte koji glasi 2528m. Tih 6m nikako ne bih poklonio crnogorcima :D.

Pozdrav!
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by barda »

Miroslav wrote:Hvala Barda. Kud meni sa vi? :).
Pa to je čisto zbog prvog kontakta i poštovanja prema onome što ti radiš - sada ok :wink:

Oduševio me je onaj video sa predavanja - sistematičnost i preciznost (koje se vide i iz ovog teksta) su za poštovanje
Miroslav wrote: No tajnu svojih godina neću da otkrijem, baš onako kako dolikuje i damama da se ne razočarate.
Nećemo se razočarati - znamo da biciklizam i godine sjajno idu - moći ćemo i u penziji da pedaliramo - samo da nas zdravlje posluži i energija (čitaj nafta) dostigne enormne cene :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Miroslav
Posts: 10
Joined: 29 Mar 2012, 21:19
Location: Zagreb, HR

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by Miroslav »

barda wrote: Oduševio me je onaj video sa predavanja - sistematičnost i preciznost
Hvala, drago mi je da ti se svidjelo. Meni je to bilo prvo iskustvo sa takvim tipom prezentacije, vjeruj mi i ja sam se dobro zabavio.

Pozdrav
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by pedja »

Miroslav wrote: Ako se uzme u obzir da službenog podatka geodetske službe nije bilo, tih 2534m je postala "istina". Kalibrirane karte VGI TK25 tog područja baš puno ljudi ne koristi. VGI Beograd je u svakom slučaju veoma mjerodavna referenca, puno sam prošao planina i našao sam do sada iznimno mali broj grešaka u kotama visina i one bi se mogle svesti isključivo na tipkarske greške koje su vidljive iz "aviona", a ne greške u mjerenju. Dakle bez obzira na moje mjerenje sa 2 GPS uređaja koje može poslužiti samo kao potvrda, prilično sam uvjeren da tih 2534m nije točno već je točan podatak iz VGI TK25 karte koji glasi 2528m.
Ma kakav GPS i nadmorska visina. Podaci na topografskim kartama su veoma pouzdani jer su mereni metodama koje omogucavaju visoku preciznost.

GPS i razni visinomeri su samo za merenje "odoka" :)
Miroslav
Posts: 10
Joined: 29 Mar 2012, 21:19
Location: Zagreb, HR

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by Miroslav »

pedja wrote: Ma kakav GPS i nadmorska visina.
Ako ne govorimo o profi geodetskim uređajima koji koriste GPS sustav gdje je točnost mjerenja visine ispod 5cm (koriste se u radovima za postavljanje kanalizacije i odvoda) ostaju nam ovi đepni i diskusija koliko mjere precizno visinu.

1. Ako je pravilno korištenje EGNOS-a implementirano u uređaju onda je točnost visine bolja od 4m. Referenca je ovdje. Dosta sam mjerio, okolo naokolo i rekao bih da je na eTrexu 30 u podržanom EGNOS modu i dometu ta točnost u nadmorskoj visini cca 2-3 metra, a prema iskustvu baziranom na usporedbi sa VGI kotama može biti i bolja u slučaju dužeg waypoint averaginga. Naravno govorimo o open sky situaciji - imaš puno satelita, na eTrexu GPS+GLONASS mod treba biti isključen i aktiviran samo GPS mode itd. Prilično upotrebljivo za visine planina ;). Prije EGNOSA i uređaja koji su EGNOS pravilno upotrebljavali točnost u vertikali je bila bolja od 12-15m. I upravo mislim da je tu kvaka. Netko je mjerio Zlu Kolatu ne znajući vrijednost visinske kote iz VGI karte sa starim uređajem bez EGNOS-a ili loše implementiranog EGNOSA i ne uzimajući greške u obzir. Dakle, napomena, koliko je meni poznato prve generacije brojnih uređaja koje su koristile EGNOS, iako deklarirano da ju koriste nisu je dobro koristile (bilo je brojnih korekcija u firmware-ima).

2. Drago mi je da se slažemo da su visinske kote VGI-TK 25 točne i da im vjerujemo. Ali kako da to objasnimo prijateljima u CG? :). Našao sam i ovaj "biser". Dakle Midžor, Maglić, Korab ne bi smjeli biti vrhovi država jer nisu u cijelosti u matičnoj državi i to ni manje ni više nego od predsjednika planinarskog saveza!? Ili su novinari opet krivi :).

Pozdrav
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by alazovic »

Miroslave,

Zaboravi na EGNOS, ništa ti on preterano ne pomaže! Zamisli da na nebu imaš 11-12 GPS satelita u vidnom polju na nekom vrhu, a ceo sistem Egnos ima tri ili četiri operativna satelita, od kojih je eventualno jedan malo više na nebu, ostali su negde na horizontu. Neka šalje on neznamjakakav kvalitetan signal - neće on previše da ti pomogne.
Inače, WAAS u Americi - EGNOS u Evropi pravljeni su da poboljšaju prevashodno HORIZONTALNU preciznost, nešto se ne sećam da je hvaljena vertikalna. Nema veće vertikalne preciznosti od 4-5 metara, što se uklapa u tvoja merenja Zle Kolate.

Pored satelita, u NORMALNIM zemljama postoji i mreža zemaljskih odašiljača EGNOS signala koja pomaže celu priču. Ali, mi balkanci nismo normalne države...

Iz iskustva koriščenja 4-5 Garminovih uređaja sa i bez uključivanja WAAS moda, na livadi mi je waas poboljšavao preciznost za otprilike 1 metar (2 umesto 3 ili 3 umesto 4), ali track log mi ništa "zdraviji" nije bio sa uključenim nego sa isključenim waas-om.

I na kraju, Garmin GPS-ovi, od kad znam za njih, a prvi put sam daaaavnihhh godina gledao u radu Sašinog žutog Geka, potom desetak plavih Legenda (uključujući i moj), potom smo svi prešli na Vistu HCX, pa Saša na Colorado, pa svi mi na Oregona, a postao sam i vlasnik Legenda H... svi generalno pokazuju u planini veću nadmorsku visinu od one koja je izmerena i zapisana na karti. Ali na moru sam redovno u minusu, ronim par metara ispod nivoa mora, posebno na severnom delu Crnogorske obale :)

Eto, to je moje iskustvo...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by alazovic »

Pošto je tema dobila sasvim drugi smisao u odnosu na inicijalnu poruku, prebacio sam celu u "GPS i kartografiju"
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Miroslav
Posts: 10
Joined: 29 Mar 2012, 21:19
Location: Zagreb, HR

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by Miroslav »

Nisam ni ja jučer kupio GPS. Stavio sam sve nužno u mom tekstu i dalje mislim da je to tako kako sam napisao. EGNOS sasvim lijepo pomaže, povećava i vertikalnu točnost upravo kako je i navedeno (nisu svi uređaji tu jednaki) i radi dobro i u "normalnim i nenormalnim" zemljama u Evropi gdje ima domet. Na slici (slikano neposredno nakon što je završen mod usrednjavanja) GPS-a gdje sam mjerio vide se koordinate, vidi se da je EGNOS aktivan i visina 2528m. Još jednom ponavljam, u cijeloj priči moje mjerenje je tek sitan detalj, važan je onaj podatak na karti iz referentnog izvora.

Nije mi bio cilj širiti raspravu u smjeru GPS-a već sam mislio da na ovom forumu netko gravitira iz CG pa de će biti više diskusije na samu temu visine Zle Kolate od 2534m i meni nepoznatog izvora od kuda se došlo do tog podatka. Ne znam neki CG forum gdje bi se na tu temu dalo porazgovarati pa je to razlog što sam to ovdje napisao.

Pozdrav
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by pedja »

Miroslav wrote:1. Ako je pravilno korištenje EGNOS-a implementirano u uređaju onda je točnost visine bolja od 4m.
Na GPS-u sam video tačnu visinu samo ako bih stao na mesto za koje znam visinu pa bih kalibrisao uređaj na nju.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Zla Kolata ili koliki je vrh CG (2534 ili 2528m)?

Post by alazovic »

Miroslav wrote:više diskusije na samu temu visine Zle Kolate od 2534m i meni nepoznatog izvora od kuda se došlo do tog podatka
Hej Miroslave,

Ti izgleda ne znaš istinitu generalizaciju crnogoraca - tamo je sve "visočije" nego što se dâ izmeriti. Garantujem da će za par godina i ta cifra od 2534mnv da bude nadmašena :)
Šalu na stranu, ljudi imaju problem, ne mogu ni za Bobotov Kuk na Durmitoru da se dogovore dal' je 2522 ili 2523mnv! Ali kad več imaju dve varijante, opredeljuju se za višu (visočiju :P ).

A što se tiče priče da vrh mora "ceo" da bude u jednoj zemlji, pogledajte koji su najviši vrhovi Italije i Francuske! Vrhovi - ili jedan isti vrh 8)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply