najcesce greske pri treniranju

Za izdržljivost fribajkera, potrebna je pravilna ishrana, a ni treninzi nisu na odmet. Ako dođe do povreda, treba znati i pravu medicinu. Ovde spadaju i ostale teme vezane za živi svet.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

najcesce greske pri treniranju

Post by misaxtr »

NAJCESCE GRESKE PRI TRENIRANJU

:D
Last edited by misaxtr on 08 Apr 2006, 10:32, edited 1 time in total.
Image

MTB-VRH brate!!!
little.light
Posts: 3
Joined: 04 Apr 2006, 22:13
Location: tu negde :)
Contact:

Post by little.light »

imam ja neka pitanja, ako nije problem i tako to :)

Kad kazes trening, na sta tacno mislis? Jer meni nije ideja da se trkam, vecj da prosto nabijem kondiciju da mogu da idem da se vozam po prirodi.

I radim po savetu svog visoko iskusnog druga, nadjem si tempo koji mi odgovara i izvozim tih nekih 20ak, 30ak km na dan (pisala sam o tome vecj pod "ja sam nova " :)) jel' to ok za ono sto zelim?

a koje vezbe istezanja da radim?
pitanje mozda zvuci malo glupo, ali ja sam i dalje newbee :))

a....um... sta je to prenos ili kako da napravim kadencu od 90 obrtaja?

hvala hvala

LL
If you think you're free, there's no escape possible.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Rec TRENING se ne vezuje samo za treniranje radi takmicenja. Upravo i cilj treniranja je kondicija, a od intenziteta treninga zavise performanse bicikliste.
Tempo je relativna stvar, ima ih raznih, od onih relaksirajucih, tzv. recovery faza posle jakih do intervala gde se ide na intervalni maksimum.
Iako je dosta toga objasnjeno u delu o aerobnom treningu, da malo i pojasnim:
sve se vezuje za srcani puls i od toga i zavisi koji intenzitet se primenjuje, a on moze biti:
60-70% od max pulsa - duze distance, izdrzljivost
71-74% -//- - izdrzljivost, rad na brzini
75-80% -//- - jaci tempo za izdrzljivost
81-90% -//- - sprint - intervali
91-100% -//- - tempo kojim se vozi na trkama

Dakle, treba da odredis max.puls pa u zavisnosti od toga i da se odrede tvoje zone. Naravno bilo bi pozeljno da u neko doba pribavis pulsmetar, jer je to jako korisna sprava, kao i km sat.
Ovo sto trenutno radis je sasvim ok, s obzirom da si tek zakoracila u svet dvotockasa.
vezbe istezanja - klasicne vezbe za istezanje nogu, zagrevanje pocevsi od vrata pa na nize. Vazno je to raditi da ne bi doslo do povreda pri pocetku same voznje, pogotovu kod pocetnika
Prenos je odnos izmedju prednjeg i zadnjeg zupcanika. Kadencu veoma lako mozes da odredis i izmeris:
Izbroji koliko noga napravi punih krugova u toku 6 sekundi voznje i pomnozi sa 10. ako je to broj 9 - kadenca je 90. Ova brojka je odlicna za uspone, ali kada je ravno ili nizbrdo, ne mora da se pridrzava te cifre.
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

KADENCA Nju mozhesh najbolje uporediti sa obrto-merom u kolima.
To je ono shto tvoj drugar podrazumeva pod tempom. Da vrtish sve vreme priblizhno slichnu kadencu (tempo). U sushtini tempo (kadenca) zavisi od choveka do choveka, ali pozheljan je visok tempo okretaja 80-100. Ciljna kadenca je oko 95 okretaja u minuti.

...ma vrti tempo koji ti odgovara i ne brini.

Pozdrav
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

misaxtr wrote:Izbroji koliko noga napravi punih krugova u toku 6 sekundi voznje i pomnozi sa 10. ako je to broj 9 - kadenca je 90. Ova brojka je odlicna za uspone, ali kada je ravno ili nizbrdo, ne mora da se pridrzava te cifre.
Ako samo brojis šest sekundi, obično praviš veliku grešku, reda veličine desetak obrtaja... Predlažem brojanje najmanje 10 sekundi (pa puta 6) a ja lično brojim 20s pa sve puta 3, na pravcima sa konstantnim nagibom...

Uzgred, Mišo, ako nije glupo pitanje, što izbrisa celu početnu poruku ovog thread-a?

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Nije glupo, mnogo me je iznervirala poruka od pre par dana o "pametovanju" nas nekolicine, ispadosmo najveci debili i pacenici...
Pa da ne smaram vise time, mislio sam da pobrisem sve svoje postove, al sam se na kraju suzdrzao... :?
Image

MTB-VRH brate!!!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

e pa ja brojim svih 60 sekindi ;->

Startujem stopericu na cajgeru,i brojim .. :)

Bilo da je ravno,ili uzbrdo,ispod 85 se ne nikako osecam komotno
Obicno je 90-95 prava mera sa 175mm kurblama za mene,
sto je u sustini i previse,jer sam visok samo 170cm.
Dakle trebao bih 165mm kurble po nekoj "uobicajenoj" trkackoj filozofiji.
Ali za mtb takvih prakticno i nema.
Shimano ih nudi u verziji XT i XTR ali ja ih nikada nisam video.
Uvek su to 175mm
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply