Pad sa bicikla

Za izdržljivost fribajkera, potrebna je pravilna ishrana, a ni treninzi nisu na odmet. Ako dođe do povreda, treba znati i pravu medicinu. Ovde spadaju i ostale teme vezane za živi svet.

Moderator: Moderatori

User avatar
gavra
Posts: 8
Joined: 01 Sep 2007, 12:11
Location: Novi Sad

Pad sa bicikla

Post by gavra »

Pre neki dan sam pao sa bicikla i slomio desnu ruku i evo sad kukam u gipsu pošto ne mogu da vozim,pa sam hteo da vas pitam kako se treba namestiti pri padu i kako pasti,ako znate neki link sa videom ili tekstom.

Unaped hvala.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

to se druze trenira...
Nece ti pomoci samo cist tekst... nego vezba. Predlazem da krenes da treniras nesto tipa judo ili aikido... uglavnom nesto od borilackih vestina koje imaju i padanje...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

skoro sam uzeo spd patike po prvi put, i imao sam nekoliko padova jer najčešće zaboravim da iskopčam patike na vreme a bajs stane i ja padnem na stranu ... ali to je lagani pad u mestu, jedino treba da se paziš da te neko drugo vozilo ne udari :) (kaciga se podrazumeva)

Pao sam prošle godine u punoj brzini na asfaltu, 60km na sat, bez kacige... desilo se u deliću sekunde, tako da čisto sumnjam da je moguće pripremiti se za pad u punoj brzini. po povredama na rukama jasno je da nisam stigao ni da ispružim ruke da se dočekam dlanovima, nego su ruke bile odrane od kotrljanja.

ako postoji način da se pripremiš za pad, možda ima šanse i da taj pad sprečiš :)
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

da si stigao da ispružiš ruke verovatno bi slomio ključne kosti.

jel bilo nešto ozbiljnije il si se samo odrao?

gavro, skini ovu e-knjigu:

Code: Select all

http://rapidshare.com/files/106086420/Mountain_bike.pdf
ima dosta o padanju, a ja ono, nisam nikad to probao, i što kaže dejv, i kapiram kad bih se našao u situaciji da bih uradio sve potpuno suprotno od onoga što sam pročitao.

izvinte ako ne smeju da se stavljaju linkovi
User avatar
gavra
Posts: 8
Joined: 01 Sep 2007, 12:11
Location: Novi Sad

Post by gavra »

Evo celog scenarija,kad sam vraćao bidon u drzac malo sam se sagnuo,a levom rukom sam drzao korman i u trenutku sam krenuo da padam pa sam pruzio desnu ruku i zadobio frakturu kosti blizu zgloba,pa sam kasnije razmisljao kako sam mogao spreciti prelom!
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

pretpostavljam da je to sastavni deo biciklizma :D mislim na padanje, ne i lomljenje kostiju :D
kad sam pao prošle godine bilo je najžešće u životu, ali nisam imao ni jedan prelom, samo odrao kožu i kratka nesvestica, bez preloma.
Pretprošle godine sam imao pad pri duplo manjoj brzini i slomio sam ključnu kost. Pad je bio ne toliko dramatičan, ali je valjda bila jesen, manji unos vitamina i kalcijuma i kosti su postale malo podložnije lomljenju ... bar mislim da je tako nešto
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

nema edit opcije, sorry za dupli post...

htedoh samo da kažem, na greškama se uči :) idući put sigurno neće biti zbog bidona :P

ja sam naučio da i posle 2 čaše špricera nije bezbedno voziti bajs, kao i da vrlo oprezno vozim kad se pojavi pesak/šljunak na asvaltu, pogotovo sa semi slik gumama
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Serijski wrote:pretpostavljam da je to sastavni deo biciklizma :D
Da :lol: zato ja vozim TRI-cikl :D ne ma da padnes,a kamoli da se polomis ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

generalno ako se leti preko volana iz onoga sto sam do sada trenirao fora bi bila da napravite kolut oko jedne ruke i ramena u napred, zavrsicete na ledjima, pri padu ostalih delova tela pazite da ne ukrstite noge - jednu savijate u kolenu i zavrsava stopalom na dnu druga opruzena, jedna ruka preko stomaka druga je opruzena i celom duzinom se pri padu udari na zemlju. glavom pokusajte da gledate medjunozje - da ne biste glavu zeznuli udarcem u beton.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

evo kako to izgleda u praksi - s tim sto je ova varijanta da se odma ustane iz preleta - znaci bez pada koji sam opisivao nego odma na noge...
http://jp.youtube.com/watch?v=rYvQ8Npb0BE
u principu tehnike padanja vam se zovu ukemi... pa trazite...
mae - je unapred, ushiro unazad, yoko u stranu.
http://jp.youtube.com/watch?v=rizlP_I0E ... re=related
http://jp.youtube.com/watch?v=nRmWwsBC_cI
http://jp.youtube.com/watch?v=44yDexjHOf4
http://jp.youtube.com/watch?v=IK9OZvCOqN0

pa eto... to je ono sto treba nauciti. a kad naucite toda uradite - e onda treba da povezete instikt u glavi da to automatski uradi u trenutku pada.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
gavra
Posts: 8
Joined: 01 Sep 2007, 12:11
Location: Novi Sad

Post by gavra »

Serijski wrote:
htedoh samo da kažem, na greškama se uči :) idući put sigurno neće biti zbog bidona :P

Da potpuno se slažem.
Dejv: ovi snimci su odlični,tek sad vidim kako se tehnika iz drugih sportova može primeniti na bicikliam. :D
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

To je jedan od glavnih razloga sto sam opet poceo da treniram nesto.
Dovoljno je reci da se iz prilozenih snimaka moze videti da ga koriste identicno u Judo-u, Jiujitsu, Ninjitsu, Aikido... a inace evo bas sada gledao - i u parkour-u se koristi... tako da eto... ako je neko ekstremniji (a uglavnom ti i padaju) moze da krene i parkour da trenira... meni je to interesantno... ali su zdravstveni troskovi ovde papreno skupi tako da....
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Mene je vise puta spaslo to sto sam kao mali trenirao karate pa sam znao da padnem kako treba, mada ako se ne varam, to se uci i u osnovnoj skoli na fizickom.

Ovo kako je Dejv objasnije je uglavnom dovoljno, kada poletite preko volana, docekajte se na jednu ruku, savijte glavu i premetnite se preko ramena i ledja. Na noge se docekujete tako sto je jedna savijena, a druga ispruzena (ne skroz), tako da, ako se sve slozi, mozete da u kontaktu stopala sa podlogom, ispravite savijenu nogu i zavrsite stojeci.

Da ovo uvezbate ne treba vam bicikla, nego vezbajte "leteci" kolut napred.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Varas se. U skoli se na fizickom nista ne uci. Osim mozda za kontrolni ili pismeni iz nekog predmeta tog dana...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Pa dobro u moje vreme se ucilo :)
Post Reply