Bol u kolenima

Za izdržljivost fribajkera, potrebna je pravilna ishrana, a ni treninzi nisu na odmet. Ako dođe do povreda, treba znati i pravu medicinu. Ovde spadaju i ostale teme vezane za živi svet.

Moderator: Moderatori

User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Bol u kolenima

Post by shebez »

Imali medju nama neki fiziotarapeut ili iko ko se iole razume, da mi objasni sta moze biti. Cesto posle voznje osecam bol u kolenima tacnije iznad same casice. To najbolje osecam kad se penjem uz stepenice prilikom napora kada ispravljam noge. Bol je ujednacen na obe noge a napominjem da nikada nisam imao lomove iscasenja ili slicno. Cudno mi je sto je to iznad kolena pa sumnjam da nije neka tetiva. Sta raditi da li bi mozda pomogli oni steznici ili nesto slicno.
Pozdrav i hvala unapred.
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Pisalo se negdje na tu temu.
Hoce da bude ako vozis u visokom stepenu prenosa.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Steznik samo skriva problem - idi kod ortopeda da nadjes razlog - posledice mogu prilicno ozbiljne biti.
I bez snimka se tesko moze znati sta je u pitanju. Ja sumnjam na nesto - al lekar nisam pa necu da kazem - a i nedovoljno podataka imamo...
Pravac ortoped!

I pisano je na forumu i listi podosta
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

`Vala na savetima, ali poznavajuci sebe ima da odem kod lekara tek kad budem pao u krevet.
Ako neko zna da mi napise link gde se komentarisalo o tim stvarima bio bih mu zahvalan.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

Evo meni mog odgovora, pa neka i drugi pogledaju, samo je trebalo malo prosnjurati.

http://www.beogradac.com/index.php?opti ... &Itemid=35
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Poznat mi je slucaj...

I ja sam otisao kod lekara tek kad vise nisam mogao da se penjem uz stepenice...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Ja nisam ni tada.
Prebacio sam u nizi stepen prenosa, svega tri - cetiri zupcanika nazad :)
User avatar
Dragan K.
Posts: 83
Joined: 18 Oct 2007, 20:53
Location: Beograd
Contact:

Post by Dragan K. »

Makarenko wrote:Ja nisam ni tada.
Prebacio sam u nizi stepen prenosa, svega tri - cetiri zupcanika nazad :)
Ja sam redovno imao problema sa kolenima prilikom prelaska sa drumskog na MTB. Problem sam resavao velikoooom kadencom.
Pametan covek nauci i zaboravi, inteligentan se priseca....a glup sve zna!
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

Problem sam resavao velikoooom kadencom.
Mislis klin se klinom izbija?
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

Mislis klin se klinom izbija?
Pa nije baš...Bol u kolenu kod nas uglavnom nastaje zbog visokog stepena prenosa i male kadence. U prevodu karikirano...voziš u 18-oj brzini i okrećeš pedale brzinom od 45 obrtaja u minuti po ravnom ili blagoj uzbrdici. Niži stepen prenosa i viša kadenca postepeno ojačavaju hrskavicu i ligamente i vremenom ti dozvoljavaju da podižeš stepen prenosa bez menjanja kadence. U prevodu voziš u 10-oj brzini sa 80-90 obrtaja pedala u minuti...

Pozz :)
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

Kapiram ja kadencu ali nije to resenje bolu.
Kadencu sam izgurao na 21-22 na 15 sekundi. Mislim da je odgovor sto sam bio jedno vreme manje aktivniji. Misici drze ali su mi ligamenti i hrskavica izgleda malo razmazili.
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Ej, kadenca se ne izgurava. Kadenca je prirodan ritam kojim noge okrecu pedale i koji se moze uvjezbati da bude visi. Visa kadenca manje umara i u stvari je dobra za koljena.
To sto kazes da si izgurao, daje kadencu 85, sto je i neka visa donja granica normalne kadence. Ako je uzrok tvojih bolova mala kadenca i visok stepen prenosa, smanjenje stepena prenosa, koje ce, ako zelis da odrzis brzinu, dovesti do povecanja kadence, ti hoce rijesiti problem. I to brzo. To ti i Misa kaze u tekstu za koji si dao link. Ja znam iz licnog iskustva, kao i dobar dio populacije ovog foruma.
Ako uzrok nije u tome, to je druga prica, ali visoka kadenca ne moze da skodi.
Pozdrav
User avatar
Dragan K.
Posts: 83
Joined: 18 Oct 2007, 20:53
Location: Beograd
Contact:

Post by Dragan K. »

Bez obzira na utreniranost i predjene kilometre, svako smanjenje kadence i visi prenos (da se zadrzi brzina) dovodi do bola u kolenima.
Meni se prvi simtomi javljaju nakon 30-50 predjenih km.Cim nadjem pravi odnos kadenca/prenos, bol prelazi u podnosljiv nivo.
Pametan covek nauci i zaboravi, inteligentan se priseca....a glup sve zna!
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

Post by Biodiesel »

Misici drze ali su mi ligamenti i hrskavica izgleda malo razmazili.
To je uvek tako. Mišići se uvek razvijaju brže od ligamenata ili hrskavičastog tkiva. Zato se šta god vežbao kreće od nečeg što je smešno pa postepeno pojačava. Stavljam akcenat na postepeno... :wink:
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

Ja sam na početku ove sezone imao bol ligamenta levog kolena, a znam kako sam ga i dobio!

Sa lokalnim biciklistima sam otičao na neku asfaltnu turicu od sedamdesetak kilometara, malo smo više jurili, a kasno sam primetio da mi je sedište bilo malo spušteno. Na sledećoj vožnji bol je bio konstantan, ne naročito jak, ali za pametnog fina opomena...

Problem sam rešio tako što sam smanjio brzinu, malo pazio, a i steznik je bio tu po hladnijim danima (prolećni Kučaj sa Sašom i Supurom). Sredinom leta, sve je vraćeno u normalu 8)

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply