Solarni punjaci

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Solarni punjaci

Post by pedja »

Evo i ja da potvrdim da je DX pouzdan. Godinama ga trošm.

Što se tiče spoljne baterije, gledajte karakteristike. Izlaz od 5V mora da bude bar 1A da bi ste se mogli osloniti na njega.

LongDistance, ovo što radiš sa baterijama je veliki rizik. Spalićeš neki uređaj. Stavi bar neke diode na red da smanjiš napon na 5V.
User avatar
angor
Freebiker
Posts: 64
Joined: 18 Apr 2011, 20:10

Re: Solarni punjaci

Post by angor »

Da se vratim na ovu temu, pošto sam se tek juče smilovao da odem kod prijatelja, koji je odličan elektroničar i drži najveći servis mobilnih telefona u Nišu.
Dakle:
- povezivanje beterija na USB kabl ne može da naškodi telefonu. Ono o čemu treba voditi računa je da punjive baterije AA ( kao i sve AAA ) imaju napon od 1.2V (ne 1.5 kao što mislimo), pa trebaju 4, sa 3 komada napon ne bio dovoljan. Sva ta investicija ( jer treba punjač, ako ga nemamo ) opet dovodi do cene od preko 2000 dinara ( i više, ako hoćemo dva seta ). Diskutabilno je koliko dugo jedan set može da napaja telefon ili GPS (verovatno ne više od par sati);
- ono što on predlaže je akumulator od auto-alarma. Malih je dimenzija, a velikog kapaciteta. Može da se puni i u kolima ( a njih najčešće imamo kao logistiku, dok često kad zađemo u planine struju nemamo ). Problem je što daje napon od 12V, pa to treba smanjivati. Da ne bi nešto budžili, najelegantnije je uzeti punjač za telefon koji se uključuje na upaljač u kolima pa tako spojiti - on već radi to smanjivanje napona i košta oko 300 dinara;
- za pojedine modele telefona (uglavnom one preko 4 inča) postoje dodatne baterije koje se direktno navuku na telefon, pa izgleda kao uvećano kućište. Nisu jeftine;
- postoji i trivijalno rešenje - kupiti još 1-2 baterije za uredjaj ( za prosečan telefon jedna baterija je nekoliko stotina dinara ), napuniti i kad se jedna isprazni menjati. Naravno, u tom slučaju ako se snima trek on se prekida, pa ga treba naknadno spajati.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Solarni punjaci

Post by LongDistance »

Ja i zaboravio da sam napravio ovu temu :)

Elem, imam i ja nekih svezih informacija...

Narucio sam neki solarni punjac za 3600din iz neke firme u Beogradu. To je bilo u ono vreme kada smo se pitali (barem ja), da li DX stvarno salje besplatno do Srbije ili ne.

Image

Prvo zapazanje je bilo da sam trebao da potrazim neki sa 4 panela, jer onda je punjac sam sebi zastita. Kada ima 3 panela onda treba naci i neku futrolu da se ne skrcka jedan od panela.

Elem, u kutiji nisam dobio nikakvo uputsvo pa nisam imao blage predstave sta da radim sa ovim cudom. Ok, logicno, stavis napolje da se puni i to je to... ali nije nigde receno da li treba da se formira baterija ili moze odmah da se koristi. Rekose mi kao da punim preko struje par puta po 12h i da praznim, pa tek onda da probam solarno da punim...

Ok... uradio sam tako, i svaki put kada sam probao da napunim mobilni, napunilo bi ga jedva jednom i to je to. Da bi ovakav uredjaj imao smisla, trebalo bi da interna baterija punjaca moze da napuni moj mobilni barem 2x. Ali nije bitno, i jednom je dovoljno ako je brzina solarnog punjenja dobra...

Doslo je vreme da testiram solarno punjenje. Prvi test je bio da spojim mobilni na potpuno prazan punjac i da vidim da li moze direktno da vuce struju sa sunca i da puni :) Doslo je do toga da mi je indikator punjenja na mobilnom nonstop zmirkao, kao da sam non stop kacio mobilni na punjac i skidao. Verovatno, povuce gram energije, pa posalje mobilnom, pa onda opet povuce gram, pa posalje... i tako dalje...

Nakon toga sam ostavio punjac na suncu par sati da se napuni pa tek onda da probam da preko njega punim mobilni, jer mi je bitno da vidim koliko procenata moze da mi napuni telefon ako je samo pa sati na Suncu, i desilo se to da mi se mobilni napunio samo par procenata :)

Pozvao sam ih i rekao da je uredjaj shit, i posto nisu imali vise modela rekli mi da jedino mogu da mi vrate pare i to je to...

Moguce je da sam dobio neispravan uredjaj... Znaci ne mogu 100% da tvrdim da je uredjaj kao uredjaj beskoristan, ali ovaj koji sam ja dobio je shit!

Srecom pa sam narucio iz Beograda... Da sam narucio negde iz inostranstva, bilo bi uhhhh :)
Post Reply