Mine!!!

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Mine!!!

Post by shebez »

Neznam da li vam se nekad desilo da ste nekad hteli da krene te u prirodu da se odvojite od staze i puta i da naidjete na ovakav znak.
Image
Ili da vam se desilo da prenocite nedaleko od ovakvog polja razmisljajuci se celu noc gde u wc... :?:
Image

To se ne desava tamo nekom drugom nego nama i zato sam hteo da skrenem paznju svima onima koji rese da krenu u neki pohod na teritoriji bivse sfrj, bilo gde gde su se vodili sukobi da obrate paznju i na ovo.
Prosle godine sam bio u Hrvatskoj na Dinari i sit sam se nagledao ovih tabli i nagadio koliko smo zagadili zemlju. Pre planiranja neke ture smo se obavezno raspitivali kod lokalnog stanovnistva gde ima mina. Neretko se desava da i sami mestani stradaju od zaostalih neekspodiranih ubojnih sredstava.

Ne kazem da ne treba planirati putovanja u Bosnu i Hrvatsku samo treba biti svestan i ove cinjenice.
Evo linkovi sa pregledom karti miniranih podrucija na teritoriji Bosne i Hercegovine i na teritoriji Hrvatske.

Ono sto je interesantno da i u Srbiji ima zaostalih mina i ne eksplodiranih sredstava (NATO bombe i kasetne bombe), a da nisam mogao da pronadjem nijedan sajt na kome se javno obavestavaju gradjani o zagadjenom podruciju. Pa ukoliko bilo ko ima iskustva sa bilo cim slicnim neka pise.

Pozdrav svima.
U Bosni i Hercegovini je od 1996 do 2009 godine od mina stradalo ukupno 1668 stanovnika. Mjesečni prosjek broja žrtava je tokom 2003,2004 i 2005 godine znatno opao u odnosu na prethodni period. U 2005 godini je bilo ukupno 19 žrtava.
Posljednjih nekoliko godina, najviše stradaju odrasli,dok se broj djece značajno smanjuje. U 2006 godini dolazi do znatnog porasta u broju žrtava, kada je bilo ukupno 35 žrtava).
U 2007 godini bilo je 30 žrtava (8 smrtno).

U 2008 godini, ukupno je bilo 39 žrtava (20 povrijeđeno, 19 smrtno stradalo).

Najčešći razlozi stradavanja su nepoštivanje minskih oznaka i ulazak u sumnjiva područja znog ekonomskih razloga tipa sječa šume, berba šumskih plodova, sakupljanje sekundarnih sirovina.

U periodu 1996-2009 godina, stradala su 94 deminera (40 smrtno), od čega i 2 zaposlenika Centra za uklanjanje mina u BiH.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Mine!!!

Post by bluealek »

U kom su im formatu bosanske mape??? Nemaju nikakvu ekstenziju, čime god pokušam da ih otvorim - ne može :x
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Mine!!!

Post by alazovic »

Rename, pa dodaj extenziju :lol:
Klasične JPG slike, samo se neki pametni informatičar setio da im makne nastavak .jpg...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Mine!!!

Post by alazovic »

A imamo i mi konja za trku:

http://alazovic.fotopic.net/p18851509.html

Nije baš minsko polje, ali - mine su mine!
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Mine!!!

Post by rajko55 »

To Šebez pokušava da me uplaši :D pošto zna moju trasu puta za Barsu i da prolazim kroz Bosnu i Hrvatsku :) ,nego Šebez da pitaš devojčicu da te pusti pa da mi praviš društvo i da budeš stučni vodič kroz minska polja :lol: .pozdrav
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Mine!!!

Post by shebez »

Rajko ne sekiram se ja za tebe ti ces drumasiti kroz Bosnu i Hrvatsku, a ove mlade SFORovke iz svedskog kontinenta su ti ocistile sve puteve tako da vetar u ledja i slobodno...
A ja da nemam obaveza sa poslom tako rado bi te ispratio bar do Slovenije jos nisam izvadio novi pasos tako da je unija za mene jos uvek nedostupna...
Pozdrav...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Post Reply