Reka Drina - spust niz dolinu reke

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Reka Drina - spust niz dolinu reke

Post by pedja »

Danas nesto pricam sa kolegama i iskoci jedna vrlo zanimjiva tura koja mi do sada nije pala na pamet.

Odavde iz Uzica, kada se predje Kadinjaca i kod Rogacice izbije u dolinu Drine, nizvodno ide put preko Ljubovije, Zvornika do Loznice koji sve vreme prati tok reke i sve vreme je nizbrdo. Moja slobodna procena je da od Uzica do Lozince ima oko 130 km.

Da li je neko isaoovim putem. U kom je stanju, kakav je saobracaj i koliko jeprijatan za bicikliste? Ima li sta zanimljivo usput sto mora da se vidi, osim Drina i njena dolina?
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Nisam išao biciklom, ali sam išao kolima mnogo puta. Paaaa... zavisi od dana i doba. Saobraćaj obično nije previše gust ali ume da bude tesno kad se nagomilaju traktori i kamioni. To je ipak 'magistrala' zapadne Srbije.

Svakako morate da vidite kanjon Trešnjice, eventualno i da zaključate bicikle negde uz pastrmski ribnjak i pentrate se pešaka nagore, do beloglavih supova - i da ni ne idete niže ka Loznici.

E sad, gde beše Trešnjica... negde između Ljubovije i Bašte :oops: mada verovatno imate tablu sa oznakom.

Put kao put je zanimljiv, ali iskusnim turašima (sa zapada) teško da će biti neviđen.
User avatar
night rider
Posts: 19
Joined: 17 Oct 2005, 00:40
Location: Loznica

Post by night rider »

E, ovako

sve zavisi od toga koliko si dana planirao da provedes na ovom rejonu, kakvu si voznju planirao (samo asfalt ili i makadam).Ako si planirao vise dana i da sve svoje sa sobom nosis (sator, vreca…), onda ti mogu preporuciti sledece (od Ljubovija do Loznice):

- manastir Soko grad http://www.rastko.org.yu/svecovek/ustro ... index.html
- manastir Soko grad – Mackov kamen http://radjevina.dzaba.com/turizam/
- planirarski dom Sarena bukva ili ako nisi raspolozen za voznju po makadamu Krupanj, crkva u Dobrom potoku
- manastir Tronosa
- Trsic
- Loznica
- Planina Gucevo
- Banja Koviljaca
- Mali Zvornik, dolinom reke Drine (Zvornicko jezero)
- Ljubovija

Ako se odlucis za ovu turu, mogu ti preciznije dati udaljenosti.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Mislio sam vise da se samo spustim glavnim putem, ali su tvoje inforamcije svakako korisne. Zahvaljujem.
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

Već sam nešto pisao o tome. Što se tiče gustine saobraćaja, definitivno je mnogo zgodnija za pedalanje nego za autostop, naročito južno od Malog Zvornika i naročito popodne. Inače, ja na toj liniji i ne vidim bogznašta zanimljivo (osim par pejzaža na jezeru), ipak je to samo dolina, i to dolina velike reke. I ne verujem da ćeš nešto osetiti nizbrdicu, ja bih pre računao da je to vožnja po ravnom.
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

Prekjuče sam prošao autobusom uz Drinu od Mačve do Tare. I moram priznati da mi Zvorničko jezero izgleda lepše nego pre. Na nekoliko mesta je prilično široko, moguće da je i voda malo viša nego inače, vreme joj je. Ima i par ostrvaca, a sa bosanske strane ima i dosta strmih stena (i nekoliko tunela). Možda i vredi razmisliti o šetnji deonicom Culine (tamo otprilike počinje jezero) - Mali Zvornik. A ako bi tura krenula od Ljubovije, mogla bi se odraditi i kružno - sa povratkom kroz Bosnu. Ovo bi moglo da bude i stvarno zanimljivo, za ljubitelje vode. I ugostiteljskih objekata kojih ima prilično na obali. Ja se i dalje ne kajem što sam sedeo u busu, a moj verni genesis ležao u bunkeru ispod mene. Zadovoljio sam se usponom od Bašte do Kaluđerskih Bara i ovih dana (samo dok grane sunce) ću malo da prošpartam po Tari. Ako neko naiđe na ovu stranu, može da me nađe na 063243704, pa da provozamo zajedno.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Juče /nedelja/ sam prošao autom pored Drine, u nekoj vrsti istraživačke vožnje. Izbaciću samo najkraće crte:

drum: loš u okviru Malozvorničke opštine. Posle toga dobar.

saobraćaj - prihvatljiv. Tu i tamo naiđe neka krupna kamiončina, i to je to od neprijatnih susreta.

Gde skrenuti: put za selo Donja Trešnjica. Nudi: izvor 'slatke' vode iz kamena, vodenicu u radnom stanju, selo i motive koji odgovaraju starim bvremenima :) Takođe nudi sve užase srpske nekulture u smislu bacanja smeća u planinsku reku IZNAD SELA, U BRDU, i srčani udar kad to vidite.
Po tvrdnji mog navigatora, makadamski put iz sela se posle prolaska kroz brda spaja sa putem Krupanj/Valjevo. Neprovereno, rastumačiti mapu.

Gde NE skrenuti: Put za čuv... ozloglašeni manastir Soko.
Manastirski kompleks sa 5 zvezdica, sa sve suncobranima. Zakrčen 'hodočasnicima' koji pucaju što od pobožnosti, što od roštilja. Put dobar, ali previše prometan. Proširiće ga u najskorije vreme, već su usekli brdo za još dve trake.

Gde jesti i odmoriti: kafana 'Vukašinov Konak' na neimenovanom i nenaseljenom delu puta pred B. Baštom (gledano uzvodno). Novo, čisto, sa terasom nadnesenom nad Drinu. Mirno i tiho. Dobra klopa, sitna kinta. Ako se ne računaju salate :)
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Fotke sa puta na http://mixitron.fotopic.net/c1349080.html
661
Posts: 3
Joined: 06 Dec 2007, 09:54
Location: St. Gallen

Post by 661 »

Slike su prelijepe.Pitanje jeli Bratunac u blizini tih lijepih slika jer bi htjeo da kupim 500m2 zemlje pored drine.
Post Reply