Lanac

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Lanac

Post by alazovic »

Kupio ja skoro identičnu mašinu u Lidlu u Grčkoj aprila ove godine za 3,5 evra, uz njega idu i po bočica "šampona" za lanac i ulja za podmazivanje.

Image

Nećete mi verovati, još je nisam ni otpakovao :oops:

Isto to, samo originalni brend, navodno italijanski "Barbieri chain cleaner" na CRC-u:
http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... elID=33179
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Lanac

Post by IRalic »

Kaseta ne treba da se podmazuje. Cak naprotiv, ako je podmazana skuplja na sebe prljavstinu, a to to nikako ne treba.
Takodje tesko da ces uspeti da podmazes bas tamo gde treba, a to je tanak kontakt izmedju valjcica i gornjeg dela zubcanika,
a sve i da ti uspe, visoki "pritisak" koji se tu stvara izmedju lanca i zubcanika ce svako mazivo skinuti sa tog mesta.
U celom prenosnom sistemu lanca vazna je podmazanost lanca, i to iznutra izmedju pinova lanca i valjcica.
Naravno pomaze kada je podmazano i ostalo, tj kontakt izmedju zubaca kasete i lancanika sa valjcicima lanca,
ali podmazanost tih delova moze da pravi vise stete nego koristi.

Sto se ovog cistaca lanca tice, uglavnom ljudi to ne preporucuju.
Sve sto uglavnom radi taj cistac jeste da lanac cisti spolja, a unutra moze samo da razvodnji vec postojcu kolicinu maziva.
Ili jos gore da te cetkice prljavstinu naguraju upravo tamo odakle treba da se odstrani.
Lanac se spolaj sasvim efikasno cisti sa nauljenom krpom i 5 minuta detaljnog brisanja, bez razvodnjavanja vec postojeceg maziva unutar lanca.
Da bi taj sistem zaista imao smisla potrebno je da lanac prolazi kroz samu tecnost, a da ista kompletno razgradjuje prljavstinu UNUTAR lanca,
tj izmedju valjcica i pinova.
Takve tecnosti se ne preporucuju za upotrebu dok je lanac na biciklu, jer ces razgraditi i sam bicikl ;)
Dakle za temeljno ciscenje lanac moras skinuti.
Kad si ga vec skinuo, zasto bi placao za neku skupu tecnost kada obican razredjivac za farbu radi isti posao, a veoma je jeftin.
Dakle skini lanac, ubaci ga u teglu, naspi razredjivac i muckaj ..
Proces ponoviti vise puta sa zamenom zaprljanog razredjivaca za cisti (nije lose i nova cista tegla)
Kad razredjivac vise ne postaje crn od prljavstine, lanac je cist.
Izvadi, operi obicnim deterdzentom ili mirisljavim "odmascivacem", dobro ga ocedi i prosusi, i gotovo.
Zatim lanac dobro podmazati, i krpom obrisati visak, i to je to, imas cist lanac i podmazan tamo gde treba.
Sto se prodiranja maziva u unutrasnjost lanca sprej je super stvar, ali je takodje veoma neefikasan,
jer vise maziva zavrsi osim lanca nego na njemu (ako vrtis pedale i podmazujes)
Idealnije bi bilo da se spricne direktno i samo na valjcic, i tako valjcic po valjcic individualno.
Za taj vid podmazivanja tecno mazivo u bocici je zgodnije.


Inace probao sam ulje za podmazivanje lanaca motornih testera, i to NIKAKO nije ensto sto treba koristiti na biciklu.
Iako je lanac lanac, kdo motorne testere on radi u izuzetno prljavim uslovima,
i podmazuje se konstantno i tada se prljavstina spira novim podmazivanjem a ulje je jako lepljivo kako bi se zadrzalo na lancu.
Zvudi idealno, ali u prkasi, na biciklu se uzas zivi.
Prvo naneses i odusevis se tom osobinom prijanjanja ulja na lanac.
Obrises krpom visak i sve izgleda idealno i cisto.
Krenes u voznju i u odusevis se tisinom i osecajem efikasnosti.
E a onda kad se vratis sa voznje pogledas u lanac i propratne komponente i hoce slog da te strefi !
Sve usvinjeno i ulepljeno, mnoogo gore nego da si mazao univerzalnim uljem "za sivacu masinu" ili obicnim motornim uljem.
Ulje za lanac motorne testere je jaaako lepljivo, i cak se i razredjivac muci da ga ukloni.
Naravno kako je ulje "mokro" navatalo je u sebe svu moguci prasinu, pesak i ostalu prljavctinu, i taj lepljivi nered koji imas na lancu
nikako nije nesto sto ce ga zastitit, nego samo pogorsava situaciju, a nov nanos ulja ga nece sprati.
niti moze da se ukloni spolja prostim brisanjem nauljenom krpom ..

Moj savet dakle - ne koristiti ulje za motorne tertere.
AKo neko hoce sam da se uveri, evo poklanjam mu CELU litru ZA DZABE :D Velvoline bar & chan lube, 350-400 dinara litra ;)

Inostrane kolege su takodje probale, i dobili su isti efekat (sa nekim drugim uljem za istu namenu)
Mozda je i moguce da postoji neko ulje za tu namenu a sa boljim efektom, ali ja ga jos nisam pronasao, niti sam cuo ijednu preporuku za neko odredjeno ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Lanac

Post by Grujic »

Kad bi sve uradio kako je Igor napisao mislim da bi izgubio volju za voznjom ili bi krenuo tek prekosutra :D . lepo uzmes krpu i uje za sivace masine, krpom skines prljavstine sa lanca pa sipas ulja. Na kraju visak visak skines istom krpom i na voznju. Ceo postupak traje 2-3 minute :)
miloš.Xgen
Posts: 19
Joined: 05 Jun 2008, 21:48
Location: Zrenjanin

Re: Lanac

Post by miloš.Xgen »

I ja sam eto koristio ulje za motorne testere FAM LATES , na novom lancu KMC Z 9000,prešao nekih 120km i ne znam lanac nije nešto preterano musav ali vidi se ipak da je gusto...ulje.-ostavlja tragove na račni.Jeste da je teren bio više asvalt bez puno prašine ali...vozio sam ranije ovako podmazan lanac na fruškoj -mali maraton pa nije bio ništa naročito prljav! Možda bi pomoglo neko manje viskozno za motorke...
Budimo realni ,ranije sam vrlo često koristio teflon sprej(koji je vrlo otrovan) -sve ja ok ali...vrlo brzo ga nema te nije ni on tako imun na prašinu..čak je isti kao i sve ostalo.
Jedino nisam koristio pravo ulje za lance bicikla :) -ima ga u capriolu a ne znam da li je to prava formula pravi ga Adeko iz Novog Sada.
Neko kaže da je naj ...WD40, neko vosak :roll: ...
Evo šta kažu u CODEX servisu -Zaječar:
On se najcesce prlja i treba ga najcesce, cistiti i podmazivati. Pere se u nafti (ovde ne vazi zamena u vidu benzina ili nitro razredjivaca) i podmazuje veoma retkim masinskim uljem. Naravno i ovde postoje vrhunska ulja na bazi teflona koja funkcionisu odlicno ali iz prakse sledi da nisu bas neka zastita od vode – narocito ako vas lanac pokisne na nekom pljusku. Ako vam se to DESI, odmah po dolasku kuci osusite ga temeljno pamucnom krpom i dobro natopite finim masinskim uljem

Hajde da nađemo tu magičnu formulu :)

Pozdrav,

Miloš
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Lanac

Post by IRalic »

Grujic wrote:Kad bi sve uradio kako je Igor napisao mislim da bi izgubio volju za voznjom ili bi krenuo tek prekosutra :D .

Heh :mrgreen: pa to se radi jednom na 1000-1500km mozda ;)
Pre ili posle voznje je standarni krpa/podmazi/krpa potez ;) Tek kada se lanac jako zaprlja,
ili pocne da "krcka" kada se uvrce (pesak u unutrasnjosti) onda treba prionuti na detaljno ciscenje.
A sve traje, pa mozda pola sata od skidanja do ponovnog montiranja lanca, i obicno to radim uz standarno pranje ostatka bajka.

Cist vosak sam probao, sve izgledalo super dok se nije ohladio :lol:
Sve se stislo,lanac cvrst jedva sam ga namontirao, a kad sam stavio na bajk, prvo je poceo da odpada u prvih par okretaja pedala,
a posle u toku voznje posle jedno 20-30km nista od njega nije ostalo, osim suvog, ali cistog ;) lanca ..


POzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Lanac

Post by barda »

Meni je stigao ovaj pre mesec dana, i jednom sam oprao... Ja zadovoljan, a sigurno ima istine u tome što IRalić priča, ali ko će se opterećivati time :D

http://www.dealextreme.com/p/bicycle-ch ... blue-82194
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
IONE
Posts: 62
Joined: 04 Aug 2008, 00:50
Location: Sabac

Re: Lanac

Post by IONE »

Koristim ulje za motorne testere ALI :D ... Pola merice ulja,pola uljanog razredjivaca,razredjivac dovoljno razredi ulje da ne bude toliko lepljivo i da udje u svaku kariku lanca,posle razredjivac ispari a visak ulja obrisem starim gacama,majicom,pizamom,stolnjakom ;)
Meni ova kombinacija radi ok,lanac se ne cuje,ne prlja mnogo,ne zahteva precesto ciscenje-podmazivanje i lako se lanac pere(odmasti).
Mediokritet je pojeo disidenta...
http://www.google.com/profiles/IoneSabac
jboban
Posts: 2
Joined: 21 Sep 2011, 00:40
Location: Arilje

Re: Lanac

Post by jboban »

Saberi, oduzmi, iskustva su različita, dakle nema najboljeg rešenja... :roll:
Ja sam danas, poučen iskustvima sa ovog foruma, prvo oprao samo lanac na lokalnoj perionici vodom pod pritiskom, a onda Axel Sgrasso (žuti) odmašćivačem i krpicom ručno očistio, isprao vodom i osušio. Na kraju sam, opet samo lanac, naprskao teflon sprejem i krpicom obrisao višak. Rezultat je u prilogu... :wink:
Attachments
Kaseta i lanac posle čišćenja i podmazivanja teflon sprejem
Kaseta i lanac posle čišćenja i podmazivanja teflon sprejem
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Lanac

Post by IRalic »

IONE wrote:Koristim ulje za motorne testere ALI :D ... Pola merice ulja,pola uljanog razredjivaca,razredjivac dovoljno razredi ulje da ne bude toliko lepljivo i da udje u svaku kariku lanca,posle razredjivac ispari

Ahaaaa ! To nisam probao ;)

Idealno resenje postoji - zubcasti kais :D Samo onda resenje prenosa(brzina) postaje malo skupo ..



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Lanac

Post by shebez »

IRalic wrote:Idealno resenje postoji - zubcasti kais :D Samo onda resenje prenosa(brzina) postaje malo skupo ..
Ili chainless tehnologija, na kardanski prenos. :D
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
miloš.Xgen
Posts: 19
Joined: 05 Jun 2008, 21:48
Location: Zrenjanin

Re: Lanac

Post by miloš.Xgen »

Hajde još neko da proba ovo domaće univerzalno mount bike oil što ga pravi Adeko iz Novig Sada-75ml-200din(ima ga capriolo),pa da mogu mirno da spavam :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Lanac

Post by IRalic »

Pa probaj ga sam ;-p
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
miloš.Xgen
Posts: 19
Joined: 05 Jun 2008, 21:48
Location: Zrenjanin

Re: Lanac

Post by miloš.Xgen »

IRalic wrote:
IONE wrote:Koristim ulje za motorne testere ALI :D ... Pola merice ulja,pola uljanog razredjivaca,razredjivac dovoljno razredi ulje da ne bude toliko lepljivo i da udje u svaku kariku lanca,posle razredjivac ispari

Ja sam ovo probao danas i lepo radi ..jest retko (1:1 ulje za za motorku i uljani razređivač) ,prešao 40 km i ...dobro je za sada :) .

Samo ne znam da li taj uljani razređivač šteti samom ulju tj.da li ga razgrađuje ili samo razređuje kao što mu ime i kaže, a druga strana priče da li razređivač nagriza sam lanac tj. lančanike


Što se tiče ovog univezalnog mount bike ulja -Adeko; eto obećavam da ću ga probati i naravnoi time se žrtvovati za zajednicu :D
User avatar
PedjaNS
Posts: 29
Joined: 17 Mar 2009, 13:39
Location: Novi Sad

Re: Lanac

Post by PedjaNS »

Juče puko SRAM lanac usred šume. Vozim bicikli jako dugo. Neznam ni ja koliko godina i namenjao se lanaca svakakvih ali ni jedan nije pukao. Za sve te godine nikad nisam skidao lanac i prao, nego ga prao na samom biciklu. Sad kad sam sastavio novi bicikli lepo odlučim da rastavim lanac na powerlinku i operem ga. Sve je to lepo držalo par meseci i puko lanac. Stvar je u tome što se svaki lanac troši asimetrično i zato mora da se vrati isto kako je bio na biciklu. Ima 4 položaja. Ako se okrene neće dugo. Zato je bolje bataliti taj powerlink. Koristiš lanac i održavaš posle baciš i sledeći.
Image
Post Reply