Lanac

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Lanac

Post by pedala »

Kažu neki pametni da se lanac tegli kad se podmazuje :oops:
Vlada

born for trike
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Lanac

Post by zotja »

Nego znas sta mi nije jasno.Sta rade oni profi bikeri sto dnevno prelaze u proseku 100km,menjaju lanac na svakih 15 dana,hmm ?Pazi ja ovako sav rasklackan resio sam da vozim najmanje 50 km barem 3X nedeljno (ne preterujem,osecam se stvarno bolje) .Meni onda zamena ne gine svaka 3 meseca.To mi bas nije jasno.Cini mi se,ako uletim u regresiju,da sam njega pre 20g menjao samo kad bi bike menjao,znas ono prodam kupim i sve zamenjeno :) .Jel bre ljudi,okupljate li se vi vikendom na Kosmaju,ono prasetina,jagnjetina a uz nju diskusija lanci i katanci,kasete,susenzije,menjaci,zatvaraci...i taj rad?Jooj sto bi voleo da imam ortaka nekog znalca pa da mi on odredjuje terapiju za moj bike.Sad ce menjamo ovo sad ono a ja samo slusam i kupujem sta treba.Svako ima neku svoju pricu a ja bi da se za 1nu zakacim ne slusajuci njih 10 pa makar menjao lanac i na 500km :) .Jest ovo govedji rezon al sta cu kad sam uleteo u inerciju :( .
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Lanac

Post by pedala »

Prići nikad kraja, lanac menjaš jednom u sezoni ako voziš a ako ne, moze i da potraje nekoliko. Da bi ustedeo malo onda staviš lanac slabiji od kasete npr. kaseta XT lanac LX ili DEORE. Neko će pitati zašto? Pa da rikne lanac pre od kasete jer ako je u klasi onda kupuješ oba. KMC, UG i ostalu konfekciju menjati na 3000km IG, HG, SRAM na 5000km. Kineski lanac oma a bajk i pre nego ga platiš :D
Vlada

born for trike
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Lanac

Post by zotja »

Vidis i ovo je logicna prica,lanac losiji od kasete i lancanika srednjeg prenosa.Manje ih ostecuje a lanc jeftin,kazu soma dindzi.Sta ostali kazu?Ja pojma nemam koja mi kaseta a majstor mi rekao i da nije neka,Shimano i nesto bla,bla.Jedino sto znam da mi prednji menjac Deore,zadnji Deore i rucice menjaca Deore.To eto da mogu se duvam pred onima sto vozikaju bikeove iz radnje za dve glave :( .Som - mislim na sebe.

Znate sta mi majstor jos rekao,podmazuju se samo valjcici na lancu,ostalo ich.

Ma kakav Kosmaj prasetina i jagnjetina,Pancevo za vikend i udri misko po bureku :) .
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Lanac

Post by pedala »

A meni dođeš pivo ako ne grešim a mogu ti i otkriti gde je naj burek u Panchesteru :D
Vlada

born for trike
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Lanac

Post by zotja »

E Pedalo samo nesto da zavrsim sto mi je vrlo,vrlo bitno i dolazim u PA.Razvlacim to vec 2 meseca i stalno iznova i iznova trazim razloge da tu obavezu prolongiram.Onda,kupujemo lepo celu pekaru,zaposlimo Jagodinku Simonovic i uzivancija.Ako pretekne para kupimo i PA pivaru.

Ja inace pre svake voznje krenem detaljno da odmascujem lanac i lancanike krpicama,brisem valjcice,skidam prasinu.Potom prskam teflonskim sprejem i postupak ciscenja jos jednom ponovim.Naprskam posl.put teflon i bike je spreman za voznju.Mislite li da je ova uvertira ok ili malo preterujem?

Juce okrenem bike naopacke,da se oslanja sedistem i rogovima te se posvetim ozbiljnijem ciscenju nego inace.Digresija-glupo mi svaki cas cicam ovog komsu servisera,jao gle ovo,jao sta mi ono,pa jel to treba ovako ili onako...Trebam neku knjigu o odrzavanju i dijagnostikovanju-preporucite.
Elem,okrenem bike naopako,cistkam i krenem da okrecem lanac kad ono tras panika.Gotovo svaki zupcanik u ili ne znam jel pravilnije reci na,kaseti ima manji ili veci ekscentar.Hm,razmisljam malo,razmisljam i dodjem do zakljucka da je to ok,kako bi drugacije zupcanik na kaseti prihvatao lanac prilikom menjanja brzine ako nema ekscentar.

Sta vi kazete,jel to ok sve sa kasetom ili da trcim da kupujem novu?Preporucite i molim vas neku knjigu za pocetnike + odrzavanje.Nije mi odrzavanje toliko bitno da bi ja bike rasklapao ko M48 nekad u vojsci zmurecki,nego da mi olaksa dijagnostifikovanje pohabanost odredjenih elemenata,rano uocavanje kvarova i pravovremeno odvozenje bajsa na servis.Sta je takodje bitno,ako me u servisu provale da sam musmula a krenem sa nekom pricom ko Manda iz "Roda" kad Akiju objasnjava da mu trebaju neke male sijalice sto udju u plafon,sijaju a ne vide se,ebo sam jeza u ledja.Menjace mi ventile na gumama i radice mi fino dostelovljavanje katadioptera na pedalama.
Hvala opet svima unapred koji nesto o ovom propisu.Poz :) .
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Lanac

Post by zotja »

E ljudi a ko je za to da sam ja glup?Nesto slabo ko sta za mnom da propise :( .Mogu ja placam i post posle mog 20 keka,a nije losa pontda :) ?
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Lanac

Post by pedala »

zotja wrote:E ljudi a ko je za to da sam ja glup?Nesto slabo ko sta za mnom da propise :( .Mogu ja placam i post posle mog 20 keka,a nije losa pontda :) ?
Teflon sprej za lanac je naj a taj najbolje opereš sa VENISH :mrgreen: predlažem da pređeš na ulje INA DELTA 5, 15- 40 odlično podmazuje a ne skuplja prljavštinu :mrgreen: imaš još jednu recku u mom tefteru
Vlada

born for trike
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Lanac

Post by alexapi32 »

Pozdrav ljudi,
Jel moze neko da mi kaze na koliko km se obicno menja lanac? Preso sam 2000km za ovih 6-7 meseci pa me zanima da li treba menjati sta-sto.
Inace ne znam koja marka mi je lanac niti kako da to pogledam. Dosao je u kompletu sa bajkom, oprema mu je Acera/Alivio/Altus, kaseta 8 speed CS - nesto.
miloš.Xgen
Posts: 19
Joined: 05 Jun 2008, 21:48
Location: Zrenjanin

Re: Lanac

Post by miloš.Xgen »

[quote="zotja"]Aj nemoj te da se ljutite ako cu sad da pitam nesto o cemu se sigurno pisalo.

Naslov:"Najbolje sredstvo za podmazivanje lanca"

Kažu serviseri u Capriolu da je ulje za podmazivanje lanaca motornih testera izuzetno dobro za lance bicikala,što naravno nije daleko od pameti jer su uslovi rada jednih i drugih skoro isti!Naime njihova preporuka je mineralno ulje LANCOL-novosadskog proizvođača Adeco.
Ja dodajem da postoji i varijanta ovog ulja koja je za nas ekološki još prihvatljivija i još bolja po svojstvima a to je BIOSTAR LANCOL na bazi uljane repice i ekoloških aditiva.Ja za sada ne znam gde da kupim ovaj biostar pa da probam(zna li neko gde ga ima za kupiti?),a evo linka o njegovim osobinama :

http://scindeks-clanci.nb.rs/data/pdf/0 ... 04081J.pdf

Cena običnog LANCOLA je oko 200 din litar.

Što se tiče teflon sprejeva poznato je da je u sastavu teflona -FLUOR kao izuzetno toksičan(i u vidu jedinjenja) i teratogen(akumulira se u organizmu),poznat kao protoplazmatski otrov,čija nam jedinjenja eto još trpaju u zubne paste..i još kojekuda...evo linka o fluoru

http://dzonson.files.wordpress.com/2008/08/fluor.pdf
Znači izuzetno toksičan za ljude i okolinu
Last edited by miloš.Xgen on 23 Apr 2011, 23:16, edited 1 time in total.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Lanac

Post by Grujic »

Uzmi ulje za sivace masine, odlicno radi posao.
ZareKG
Posts: 16
Joined: 02 Feb 2005, 15:04
Location: Kragujevac

Re: Lanac

Post by ZareKG »

Nije bitno koliko ste presli sa lancem vec koliko se lanac istegao. Da li ce biti za zamenu posle 1000 ili posle 4000 km zavisi od dosta stvari.
Jedini sigurni nacini provere istrosenosti lanca su chain cheker alat ili prosto merenje duzine lanca.

Merenje se radi na sledeci nacin:
Lenjirom se meri tako sto uzmete lenjir koji ima podeoke u inchima, stavite O'' na sredinu nitne koja spaja dve karike lanca i onda 24 karike dalje treba da se poklopi sredina nitne sa podeokom od 12" (30,48 cm).
Ako je sredina nitne izmedju 12" i 1/16" (30,64 cm) sve je ok, ako je posle 1/16" (30,64 cm) treba da se menja lanac, a ako je posle 2/16" verovatno su istroseni i lancani barem oni koje vozite najcesce i verovatno ce trebati da se menjaju.
Tu je i slika alata za proveru istrosenosti lanca.

Ulje za podmazivanje lanca je dugotrajnije od teflonskog spreja ali ulje neuporedivo vise skuplja prasinu koja vrlo fino smirgla zupcanike pa sem lanca ostanete i bez pogona/kasete. Teflon je sa druge strane suvo sredstvo za podmazivanje, ne lepi prasinu ali se mora prskati vrlo cesto. Za svaku ili svaku drugu voznju. To sve vazi za suve uslove. Po kisi mora ulje.
Attachments
Lanac.jpg
(46.05 KiB) Downloaded 126 times
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Lanac

Post by IRalic »

miloš.Xgen wrote: Kažu serviseri u Capriolu da je ulje za podmazivanje lanaca motornih testera izuzetno dobro za lance bicikala,što naravno nije daleko od pameti jer su uslovi rada jednih i drugih skoro isti!

Inace prica se po carsiji da poznati sistem Scott oiler, bar u verziji za bicikle, koristi tecnost veoma slicnu,
ako ne i identicnu tecnosti za podmavivanje lanca motorne testere.Inace prodaju je mnogo skuplje i u manjem pakovanju ;)
Ne znam kako te novosadske, ali Scott-ova tesnost se rastvara u vodi, te se lako zamazan bicikl/noge/ruke/odeca
peru ako se umazu.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
miloš.Xgen
Posts: 19
Joined: 05 Jun 2008, 21:48
Location: Zrenjanin

Re: Lanac

Post by miloš.Xgen »

Inace prica se po carsiji da poznati sistem Scott oiler, bar u verziji za bicikle, koristi tecnost veoma slicnu,
ako ne i identicnu tecnosti za podmavivanje lanca motorne testere.Inace prodaju je mnogo skuplje i u manjem pakovanju ;)

Kaže Saša Veljković da je cena tog sadržaja koji se nosi u posudici (Scott oiler)~200ml oko 1000 din...tj. litra 5000 nin!.Neka ovo Biostar Lancol košta oko 350 din/l to je 1:15!.
Verujem da jedino može da zasmeta ovde je miris uljane repice...a sve ostalo je prednost jer je sve biorazgradivo od ulja do aditiva...
Probajte pa da čujemo izveštaj :)
jboban
Posts: 2
Joined: 21 Sep 2011, 00:40
Location: Arilje

Re: Lanac

Post by jboban »

Zna li neko gde ima da se kupi ovo za pranje lanca? Da li teflon sprejem treba prskati i kasetu ili samo lanac? :roll:
Post Reply