Sredjivanje Scotta

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sredjivanje Scotta

Post by IRalic »

Ja nalepnice normalni odlepim/ogulim, i onda preostali lepak skinem alkoholom. Moze i aceton.
Bas sam nedavno skidao jednu stariju, zapeklu kako kazes, isto procedurom, samo sto nije sisla u jednom komadu nego se cepkala svaki cas,
ali nista, kad se odcepi krenem opet i to je to.

Mozes i da je zagrejes sa fenom, kako kaze Grujic. Tab bi lepak trebao biti meksi, pa bi trebalo lakse da se skine i manje lepka da ostane da felni.

Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Akrep
Posts: 18
Joined: 10 Mar 2012, 21:11

Re: Sredjivanje Scotta

Post by Akrep »

Skinuo sam nalepnice medicinskim benzinom i struganjem poshto beznzin omeksha nalepnicu, ostaci lepka se posle lako skinu samo med. benzinom i krpom. :)

U medjuvremenu sam skinuo prednji Shimano menjach, TZ made in China, i stavio Alivio made in Japan sa prolazom lanca 50mm. Razlika k'o zadnjica i oko!

Sada imam nova pitanja:

Poshto mi je zadnja kochnica cantilever U brake da li mogu pakne sa prednjih cantilever cheljusti koje sam skinuo da se montiraju na zadnje cheljusti tj. da li odgovaraju? Isti su shrafovi ali mi se chini da oblik pakni nije isti uglavnom zdravije su dosta...
Ili mozda V brake pakne, jel probao neko sa V brake paknovima na cantilever cheljusti, sumnjam da moze? :?:

Potom cu ochistiti rachnu poshto je uhvatila rdja od stajanja, imam aceton, nitro razredjivach, medicinski benzin i antirost od sredstava za chishcenje. Shta koristiti i kojim redosledom?

Posle toga chishcenje lanca, srednjih lanchanika, isto pitanje chime od gore navedenih sredstava? Najvishe imam acetona...
I na kraju, naravno, podmazivanje. Imam HD-10 ulje, hidraulichno i prilichno retko, rachunam da ce odgovarati...?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sredjivanje Scotta

Post by IRalic »

Pakne moze ako pasuju srafovi. Na U-brake mi deluje kao da pasu standardne pakne za V-brake, znaci one na sraf, a mozda i one za drumase.
Cantilever ima dva tipa, te kao za V, na sraf/maticu, a ima i onih na tzn. "trn" koje nisu sa nicim drugim kompatibilne.

Za rdju izbegavaj nagrizajuca sredstva sto je vecina tih "skidaca rdje", nego samo naprskaj WD-40 malo da odstoji, evantualno umoci,
i posle samo odstarnis nezno mehanicki.
Za mast/prljavstinu nemoj nitro, nego uljani, jer nitro nagriza gumu i plastiku, pa ako to radis dok je sve montirano na bajsu,
moze se istopiti ;) Isto vazi i za obican benzin.

Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Akrep
Posts: 18
Joined: 10 Mar 2012, 21:11

Re: Sredjivanje Scotta

Post by Akrep »

Dok sam chistio lanac, zadnji i srednji pogon pogledao sam oznaku srednjeg pogona i to me pokrenulo u novu akciju...

Dakle, u pitanju je Shimano FC 191 48/38/28T sa kurblama 170mm, Tourney serija. Zadnji pogon tj.rachna je sedmofaz 14-34T. Hteo bih da promenim srednji pogon...
Vozim po gradu i malo van grada, nije hardcore u pitanju.

1. Sa koliko zubaca bi najbolje odgovarao srednji pogon za ovu biciklu 48T, 44T ili 42T? Nije mi toliko bitno da li je Deore ili Tourney vec broj zubaca i duzina kurble...o tome pishite
2. Imam u vidu Deore 44T Hollowtec sa kurblama 175mm, pa mi recite shta dobijam a shta gubim?
3. Treba li da se drzim Shimano ili moze Suntour, Truativ?

Ako ima josh neshto shto sam propustio, npr. da li postojeci lanac odgovara vi napishite.
Hvala unapred.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sredjivanje Scotta

Post by IRalic »

Akrep wrote: 1. Sa koliko zubaca bi najbolje odgovarao srednji pogon za ovu biciklu 48T, 44T ili 42T? Nije mi toliko bitno da li je Deore ili Tourney vec broj zubaca i duzina kurble...
Duzina kurble isti djavo, 5mm i nije neka znacajna razlika.
Rroj zubaca, e sad je tu malo nezgodno da ides na manje lancanike (42 i 44) jer ti je najmanji pozadi dosta velik tj. 14
Ako stavis 42 komforna max brzina bice ti samo 35kmh. Toliko ja imam na single speedu, i to je za krstarenje 30-35
Kad dune vetar u ledja, ili naidje nizbrdica, mogu da izvrtim do 40 i to je to, brze ne moze, nego samo da ga pustim da klizi.
Sa 48/14 imas jos nekih 5km/h vise sto dosta znaci u situacijama opisanim gore.

Ako vozis safalt, nemas potrebe za manjim lancanicima na pogonu.
Nisu oni losi, ali ti onda pozadi treba nesto manje od 14, tj racna 11-34.

2. Imam u vidu Deore 44T Hollowtec sa kurblama 175mm, pa mi recite shta dobijam a shta gubim?
Dobijas lep pogon :) a gubis malo na maksimalnoj brzini, pri kadenci od 100rpm icices umesto 40kmh sa 48t, 36kmh sa 44
Doduse mozes dokupiti lancanik od 48t i montirati ga umesto tog 44. Takav Deore lancanik kosta oko 2k din.
Time bi zadrzao postojece visoke prenosne odnose, a sa 22t najmanjim lancanikom dobio dosta nizih odnosa za strma brda.
U toj varijanti malkice moze biti problem kapacitet zadnjeg menjaca pa treba obratiti pazanju na to ta duzina lanca bude korektna(da pase na kombinaciju veliki najveci napred i najveci pozadi, a pri najmanjem napred i prvih nekoliko najmanjih pozadi mozes imati labav lanac, jer menjac ne moze da zategne toliko lanca.

3. Treba li da se drzim Shimano ili moze Suntour, Truativ?
Ne moras Shimano, bilo sta od tih firmi je solidno.
Ako ima josh neshto shto sam propustio, npr. da li postojeci lanac odgovara.

Postoje male razlike u debljini lancanika i zubcanika, ali ubacivanjem uzeih zubcanika (za 9,10 brzina) na siri lanac za 7/8 neces imati problema.
Problem moze biti u suprotnom slucaju, da su zubci presiroki za uski lanac.

Pozdrav
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Akrep
Posts: 18
Joined: 10 Mar 2012, 21:11

Re: Sredjivanje Scotta

Post by Akrep »

U redu, ne bih ishao ispod 44T. Teshko je pronaci 7faznu kasetu sa 11-30T ili 11-34T a rachnu sa 11T nisam nigde video.
Da li treba menjati i patronu srednjeg pogona ako budem stavljao Deore Hollowtec 44T?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sredjivanje Scotta

Post by IRalic »

Akrep wrote:Teshko je pronaci 7faznu kasetu sa 11-30T ili 11-34T a rachnu sa 11T nisam nigde video.
Da li treba menjati i patronu srednjeg pogona ako budem stavljao Deore Hollowtec 44T?

Da, u slucaju tog pogona moras menjati patronu, posto je Deore Hollowtec ili na Octalink osovinu,
ili je pogon sa integrisanom osovinom i spoljnim lezajima ako je Hollowtec 2, a kod tebe je sigurno klasican ISO "kvadrat".
Na kvardat(tzn. cetvrtka) imas Alivio pogone, recimo FC-M410 (ja kupovao, nije los), FC-M415 (hollowtec kurble! slicne kurble kao Deore HT1 ali na cetvrtku, ne na octalink)
FC-MC20, non series FC-M440 (tzn medjuklasa Alivio-Deore) ili kakva Acera/Altus

Naravno i ako nabavis pogon na cetvrtku (da ne bi menjao patronu) moze da se desi da duzina osovine
ne odgovara tom novom pogonu pa da ipak moras promeniti celu patronu ;)
U principu se ne zna dok se ne skine postojeci pogon i ne vidi koja je osovina,
i dok se ne zna koja osovina odgovara tom novom pogonu.

Malo su redje racne sa 11t ali Shimano je ima u programu(ili je imao, ko ce ih znati posto je Tourney serija
i sve vezano za 7 brz odavno nestalo sa Shimano zvanicne web stranice)
Cak i nova Acera nije vise 8 nego 9 brzina.
Inace izgleda mnogo dobro, ako mene pitas ;)
http://cycle.shimano-eu.com/publish/con ... speed.html
Imas u Planetu, na Dorcolu i NBG (ako je verovati web stranci) a cena 3400/3800 din. Nije bas badava, ali je lepo ;) i na cetvrtku je.


Vracajuci se na racnu, ja sam pre par godina kubio takvu u Capriolu,
bila je jedno 1100-1200 din dok je "klasika" 14-34 i 14-28 kostala nekih 700 mozda.
Oznaka MF-HG50 http://velospec.com/components/shimano/mfhg50

U Capriolo cenovniku ne mogu po oznakama da nadjem nista slicno (moguce da nemaju),
imaju na pa mesta pise samo racna 7 megarange i to je to.
Dakle najbolje da pozoves po njihovim prodavnicama i pitas ima ju li takvu racnu.
Veoma moguce da ce se cuditi i ubedjivati te kako tako nesto uosptene postoji ;)
ali ti budi uporan, i naglasi da je 11-34 i da su imali ranije u prodaji.
No nikako me ne bi cudilo da se ista vise odavno ne proizvodi i da sam kupio jednu od poslednjih kod nas,
jer im je u interesu da predjes na novije serije, tj "oces 11-34? mooze, predji na 8/9 brzina, ili jos bolje kupi nov bajs i eto ti" ;)


Pozdrav
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Akrep
Posts: 18
Joined: 10 Mar 2012, 21:11

Re: Sredjivanje Scotta

Post by Akrep »

IRalic i ostali,hvala na savetima, puno mi pomazu. Iskalkulisao sam: nov pogon tourney, lanac, rachna ili pre kaseta 7brzina plus zadnja nabla, pletenje zadnjeg tochka...koshtace me 7000dinkica ostaju stari shifteri, mashinica tourney i ostalo... Najveci problem je zadnja kochnica, ne moze v brake na nosach, samo ovaj mrtvi u brake koji i sa v brake paknovima slabo kochi. Vracam se na pochetak teme o isplativosti, dosad uradjeno je osposobilo scotta i neshto sam nauchio ali svako naredno ulaganje ne donosi bog zna shta... Tako da cu se primiriti, chekati jesen, rachunam da su cene polovnjaka u tom periodu nize, i kupiti drugi bicikl 24 ili 27 brzina. Mozda chak i trekking 'mesto mtb, jedino ne znam shta je lakshe odrzavati, prednju suspenziju ne mogu izbeci, nisam ljubitelj istih, dok disc kochnice definitivno ne zelim. Ram, hmm, sve alu ramovi u budzetu koji cu izdvojiti...
Post Reply