Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Post by barda »

Sutra oko 10h krećemo iz Novog Sada Joka, Srđan i ja , tako da ćemo se verovatno prvi smestiti u kamp iz hotela Mladost - mislim da ne možete da ga promašite

„SUTJESKA“ Nacionalni park

BiH – 73311 Tjentište
Tel: +387 (0) 58 520 102 +387 (0) 58 520 102
Fax:+387 (0) 58 520 114


Nacionalni park „Sutjeska“ posjeduje tri prostora za kampiranje.
1. Kamp na Tjentištu
Kamp se nalazi na lijevoj obali rijeke Sutjeske.
-Kapacitet kampa: 50 kamp jedinica
-Sanitarni čvor: 4 WC-kabine, 4 tuš-kabine
-Sezona: 01.05. – 30.09.
Sportski tereni (nogomet, košarka, rukomet i odbojka), otvoreni bazen, trgovina, pošta, restoran „Jezero“ u kampu. U blizini kampa se nalazi hotel „Mladost“.

http://www.panoramio.com/photo/38091515

A u subotu uveče u ovom kampu nas možete naći :D

Kamp na Orlovačkom jezeru
Orlovačko jezero je jedno od osam glacijalnih jezera planine Zelengore, na
nadmorskoj visini od 1500m, između vrhova Ljeljena (1765 m), Orlovca
(1965 m) i Stoga (1821 m). Kao većina zelengorskih jezera izloženo je
osunčavanju, tako da je ljeti pogodno za kupanje. Kamp se nalazi u blizini
jezera.
-Kapacitet kampa: 50 kamp jedinica
-Sanitarni čvor: ne posjeduje
-Nema električne energije
Turističke atrakcije u regiji:
- nacionalni park « Sutjeska «, površina 17.250 hektara
- rafting-kanjon Tare
- planinarenje : Maglić, Volujak, Zelengora
- obilazak prašume Peručice
- lov-lovište ( 53.000 ha )
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
držnedaj
Freebiker
Posts: 74
Joined: 20 Jul 2009, 23:37

Re: Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Post by držnedaj »

To je baš lijepo a koja je cjena smještaja u tim kampovima gdi je dozvoljeno kampiranje (ba)?

Za ovaj prvi kamp ne bih imao ništa protiv, ali kakav je to kamp koji nema sanitarni čvor, električnu energiju niti bilo šta drugo zbog čega se kamp inače zove kamp. Pretpostavljam da kao kamp mesto prodaju mekano utabanu travu i svežu vodu sa izvora. Slični uslovi mogu da se dobiju i kod šumskog mede u kampu, za doplatu od nekoliko šumskih jagoda i teglu meda.
Pretpostavljam da se naplaćuje i ulazak i izlazak iz nacionalnog parka, pogled na jezera, hodanje uskim puteljcima, sedenje na travi, disanje svežeg ne zagađenog planinskog nacionalparkovskog eko vazduha i sve ostale radnje koje mogu da vam padnu napamet na tako krasnom mestu.
Nemam ništa protiv kampova i poštovanja i čuvanja prirode i reda i zakona ali zato imam protiv lopovskih organizacija koje nose naziv Nacionalni Park, a koje ne rade ništa drugo do samo mažnjavaju lovu i naplaćuju taksu za besciljno lutanje po prirodi.
Takvim i sličnim organizacijama treba stati na put, baš zato da bismo očuvali i zaštitili prirodu.
Durmitor se pretvorio u eko Kaluđericu, od silnih eko kampova i kuća koje su se izgradile u poslednjih par godina a sve u dogovoru sa Nacionalnim Parkom.

Žao mi je što svoje nezadovoljstvo moram da izrazim na ovome mestu ali neke stvari na ovim prostorima su stvarno bezobrazno upadljive i iritirajuće, pogotovu kada vam je stalo do nečega. U ovom slučaju Prirode.
Znam da Barda nemaš nikakve veze sa svim tim. :arrow:
User avatar
Polar
Freebiker
Posts: 308
Joined: 11 Sep 2009, 18:33
Location: Beograd

Re: Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Post by Polar »

Nikola,Boško i ja krećemo sutra u podne i nadam se da stižemo na vreme,pre mraka,da se smestimo u kamp,a mozda i kobasice stignemo da ispećemo,ako Barda spremi roštilj.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Post by barda »

Roštilj radi celu noć i jutro - čeka freebikere :D

P.S. Imamo i gasnu lampu a ako nestane gasa spajamo se na auto bocu - sve je na gas :lol:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Post by bluealek »

Malo sam doterao maršrutu drugog dana na osnovu onoga što se vidi na Google Earth-u:

http://www.freebiking.org/Najave/Ture/Z ... _2010).zip

Pre svega sam korigovao uspon iz doline Hrčavke ka Ljubinom grobu (koji se prilično radikalno razlikovao, a u nastavku od oštrog levog skretanja ka Zelenom jezeru sam ostavio kako je inicijalno bilo nacrtano na osnovu topo karte. S tim što je vrlo moguće da to levo skretanje ka jezerima ne pije vodu i da logičan put kojim se spaja sa putem koji ide ka Pašinoj ravni tu produžava pravo i ubrzo ulazi u šumu. Dakle, sem Google-a, topo mapa i GPS-a u ovoj istraživačkoj turi treba da primenimo i elementarnu logiku i da pokažemo snalažljivost i umeće improvizacije.

Meni su propali svi pokušaji da nahvatam pouzdanog vozača za Jeep i da uskočim u sedlo, ali možda je tako i bolje, jer nam je teren potpuno nepoznat i sa priličnim procentom neizvesnosti, gde za odluke da li nekuda krenuti na 4 točka ili ne zaista treba podebelo iskustvo. U svakom slučaju, računajte da će u Jeep-u biti mesta za vaše šatore, vreće i sav višak stvari, a ako ja danas nabavim veći šator, možete računati i na poneko mesto za spavanje kod mene u šatoru (ali nemojte posle da kažete kako vas nisam upozorio na hrkanje :wink: )

U svakom slučaju, Bane, Žile i ja krećemo sutra posle podne iza 17 h, pa kad stignemo (moguće da ćemo spavati negde usput). Računajte na opušteno jutro i polazak ka Donjim Barama tek posle podne.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Post by bluealek »

Evo i dopunjenog paketa trekova (pod geslom "ništa nas ne sme iznenaditi"), da ubacite u vaše GPS-ove pre nego što krenete:

http://www.freebiking.org/Najave/Ture/Z ... _2010).zip

Ono što je dodato u odnosu na osnovna tri treka jesu neke alternative za stizanje od Tjentišta do Orlovačkog jezera, koje nam mogu poslužiti samo za džip (bilo u slučaju da ne može od Ljubinog groba da se siđe na put za Pašinu ravan), ili za sve nas (ako iz bilo kog razloga zaključimo da put preko Ljubinog groba, Zelenog i Crnog jezera nije za bajseve, ili nas recimo oteraju sa Donjih Bara, pa i druge noći budemo morali da kampujemo u kampu na Tjentištu). Duža trasa (51 km) je provereno provozna, preuzeta sa sajta takeadventure.com, a tu je i jedno skraćenje trase koje po Google Earth-u (a i topo karta to potvrđuje) 100% funkcioniše. Doduše, tim skraćenjem se zaobilazi Pašina ravan.

Ko ima Oregone i Dakote, neka si stavi u uređaj sekciju (1:50000) Gacko_1, biće od koristi.

Želim vam srećan put, lepo raspoloženje, i ne dajte da vam ga pokvari vaćaroško-haračlijski mentalitet uprave NP i ostalih tamošnjih parazita :wink: U zavisnosti od toga koliko budu ljubazni i predusretljivi prema nama i reportaža u Auto Bildu će im biti reklama ili antireklama 8)
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Re: Zelengora i njena jezera - 20-22. avgust

Post by Blaza »

Hej hou
Dobar bajking po Zelengori vam zelim, brcnite se i za mene, e sad sto nema palacinki nema veze. Elem ja sam nesto skucao kola, pa bas nisam u mogucnosti da se pridruzim. Cekam rociste negde u tom periodu i sve zafrkancije koje sa tim dolaze.
U svakom slucaju bice lapih fotki, ali jedan je dozivljaj kad ucestvujes.
Pozdrav i sretan put :wink:
Post Reply