Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by IRalic »

Zdravo Freebikeri! :-)

Ko ne prati listu, evo i ovde, da ne kaze neko nisam znao, nisam video .. 8)

Neki od vas su indirektno ili sa drugih medija vec upoznati o tome da ce se pocev od ove godine,
u saradnji sa Audax Club Parisien-om kod nas odrzavati zvanicni BRM breveti. Inspirator sam ja licno ;)
Sve sam cekao da skuckam kakvu "pres konferenciju" tj. da napisem kakvu lepu promociju o tome,
pa da se ista putem ovdasnjih medija pusti u biciklisticku javnost, ali kako vidim od tog skockavanja nece biti nista,
pa da ne bi bilo suvise kasno, evo ovim putem najava, kakva takva ;-)
Pogotovo imajuci u vidu da je prvi dogadjaj vec u Subotu 19. Marta, 200km voznja po Sremu i Fruskoj Gori,
sa startom u subotu u 8:30 u centru Indjije.

Stoga evo par reci o tome sta je to brevet, randonneuring biciklizam .. za sve dodatne i detaljnije informacije mozete pogledati
zvanicnu stranicu http://randonneurs-serbia.weebly.com/ a uskoro ce zahvaljujuci entuzijastima i sponzorima biti u rad pustena i stranica
pod sopstvenim domenom.

Nadam se da ce se bar neki od vas prepoznati u svemu tome, i pojaviti na startu bar ovog prvog breveta,
jer jelte kada se stvara istorija, vazno je ne propustiti takav dogadjaj ;-)


Sta je to randonneuring ?

Randonneur biciklizam, cesto zvan maratonski biciklizam, ili nasim recima popularno „dugoprugaski biciklizam”, moze svakom biciklisti da znaci nesto drugacije.
Za neke je to vise kao touring sa puno prevezenih kilometara kroz atraktivne predele, obicno sa umerenijim tempom voznje.
Za neke druge to znaci izazov brzine i sto kracih postignutih vremena, gde biciklisti sebi postavljaju ciljeve u vidu rekorda trase, najboljeg licnog vremena i tome slicno,
a obicno i voznju sa manjom grupom istomisljenika koji voze u peletonu i gutaju kilometre za dorucak ;)

Randonnée [randone] francuska rec koja u slobodnom prevodu znaci "dugo putovanje".
Brevet [breve] takodje francuska rec koja znaci "sertifikat", a u slucaju randonneur-ske voznje kartu koju svaki randonneur nosi sa sobom i koja se overava na svakoj uspotnoj kontrolnoj tacki, te Brevet ustvari znaci "sertifikovana voznja"

Brevet je dogadjaj, gde ucesnici prate predefinisanu trasu i da bi uspesno zavrsili brevet potrebno je da se ispostuju odredjeni vremenski limiti,
kako za celokupnu voznju tako i za stizanje do odredjene kontrolne tacke u odredjenom vremnskom periodu.
Duzine breveta su od 200 pa sve do 1400km, a na kojima je biciklista potpuno samostalan, i ne moze primati nikakvu pomoc od trecih lica,
osim na samim kontrolnim tackama, tako da se bicklista mora sam o sebi starati, odklanjati defkekte ili kvarove na biciklu, suocavati se sa svim vremenskim uslovima koji mogu da ga zateknu na putu..

Od 2011. godine Srbija je jos jedna u nizu zemalja koje promovisu i popularizuju ovaj nacin voznje koji datira jos od davne 1891. godine, a gde bi drugde bio zacet nego u zemlji Tour-a, Michelina i Dunlopa - Francuskoj.
U pocetku je to bila trka tadasnjih profesionalaca, 1200km od Pariza do Bresta i nazad, od strane medija proglasavana za "nacionalnu biciklisticku trku". 1901. godine trka postaje internacionalna, i sa dve kategorije: trkaci i turisti (preteca danasnjih Randonneura)
Odrzavajuci se svakih 10 godina PBP sve vise postaje trka sa sve vecim ucescem amatera, i 1931. dolazi do znacajnije promene pravila, ali ipak to u osnovi ostaje prestizna trka profesionalaca. Te godine je staartovalo 25 profesionalaca, a broj amatera je bio znatno veci sa 150 ucesnika u kategoriji "slobodnog tempa".
Na srecu danasnjih randonneura, u igru uskace tadasnji predsednik Audax Club Parisien-a i uporedo sa uobicajenim PBP-om organizuje i amaterski PBP na kojem je bilo 60 ucesnika, i odredjen je vremenski limit od 96 sati (kasnije smanjen na 90 kao razultat poboljsanja uslova i puteva) kao i potreban kvalifikacioni brevet od 300km. Od tada je PBP uglavnom amaterski dogadjaj, mada se profsionalna trka u Audax stilu jos uvek odrzava svakih par godina, ali sa prilicno malim odzivom trkaca. U novije vreme PBP se odrzava svake cetvrte godine, i ova 2011. je upravo PBP godina. Iz zelje za ucestvovanjem u tako jednom monumentalnom dogadjaju, hteo sam zavrsiti seriju kvalifikacionih breveta u inostranstvu (Slovenija ili Bugarska) ali mi je tokom konverzacije jedan od clanova ACP-a predlozio da brevete sam organizujem u Srbiji.
Krajem prosle godine je podnet kalendar breveta za ovu godinu za teritoriju Srbije, i evo sad smo tu gde smo, rame uz rame sa svim ostalim randonneurima u svetu ;) Kako je za kvalifikaciju na PBP potrebna uspesno zavrsena Super Randonneur serija, tj. serija uspesno zavrsenih breveta od 200,300,400 i 600km u PBP godini, upravo je takav i ovaj nas kalendar breveta. Svako moze da dodje i da se oproba, pa ko vidi da mu takve voznje idu od ruke, zavrsi celu seriju i nadje se na ovogodisnjem PBP-u, zasto da ne!? Iskreno se nadam se da ze ovaj stil voznje ozbiljnije zaziveti i kod nas.

Brevets Randonneurs Mondiaux (BRM) su breveti van Francuske sankcionisani od strane Audax Club Parisien-a (ACP)
Breveti na teritoriji Srbije se organizuju u saradnji sa ACP-om i ACP predstavnikom za region.
Kalendari za sledecu godinu se podnose krajem tekuce godine, i moguce je organizovati i vise breveta na vise raznih lokacija,
u saradnji ACP predstavnika i loklanih organizatora (npr. Petar Petrovic organizuje 200k brevet u Vranju, a Sava Savanovic 200 i 300k u Bajinoj Basti)



Pozdrav!
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Buca
Freebiker
Posts: 68
Joined: 03 Oct 2009, 12:30
Location: Vršac

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by Buca »

Meni je ovo prilicno interesantna tema,
verovatno bih se i pridruzio,samo ako bi moglo malo vise detalja...
oko prijava,kotizacija,da li se vozi u jednom danu...i ako se jos necega setis a da sam ja zaboravio da pitam :)

Pozdrav!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by IRalic »

Zdravo!


http://randonneurs-serbia.weebly.com/ Image
Uglavnom skoro sve informacije su dane na toj stranici.

No da odgovorimo na pitanja:

Prijave su putem emaila: randonneurs.serbia [at] gmail.com

Placa se startnina u visini koja pokriva troskove organizacije(ljudstvo na kontrolnim tackama,izrada materijala,mapa)
i verifikovanja brveta(slanje brevet kartica za francusku i sl)
Visina startnina ce biti odredjivana neposredno pre samog dogadjaja. Za 200k ocekujem od 300 do 600 din.
Dogadjaj je apsulutno neprofitan, zasnovan na dobroj volji organizatora i nejgovom slobodnom vremenu,
kao i vremenu svih oni koji su pomogli i pomazu da dogadjaj zazivi. Recimo prvu turu brevet kartica kolega iz Banja Luke odstampace za DZ, kao svoj doprinos celooj stvari !

Vozi se u okviru vremenskog limita, i kalendarski zavisi od vremena starta da li je to ejdan dan ili dva.
Konkretno 200k startuje ujutru u 8:30 i zavrsava se najkasnije u 22:00 istog dana.
300k startuje u 9:00 i zavrsava se najkasnije u 5:00 sledeceg dana.
Znaci mzoemo reci da se 200 i 300k zavrsavaju u jednom danu, a za 400 i 600k je to vec dva dana,
sa planiranom spavkom na jednom tacki trase.

Nista mi trenutno ne pada na pamet, ali slobodno pitaj sta god da te zanima :)



Pozdrav! :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Buca
Freebiker
Posts: 68
Joined: 03 Oct 2009, 12:30
Location: Vršac

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by Buca »

Jos samo 2 pitanja :)
Da li moze da se prijavi na licu mesta,
i kakvim putevima se vozi(da znam koji bicikl da ponesem)?

Pozdrav,i hvala na informacijama!
VOZAC
Posts: 11
Joined: 24 Feb 2011, 21:32

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by VOZAC »

Jer ima isto ovakava organizacija u julu na avgust???I jer zna neko program voznji za leto??? :D :D
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by IRalic »

Buca wrote: Da li moze da se prijavi na licu mesta
Prijava se zavrsava u cetvrtak 17. Marta u 23:59
Sve naknadne prijave (kao ta na licu mesta) mogu, ali i NE MORAJU biti prihvacene.
Iz prostog razloga sto treba za svakog ucesnika obezbediti paket papirologije,
sto ukljucuje ispisivanje brevet karte sa svim podacima, iskopirana mapa i "putna knjiga"(za navigaciju) i sl.
sto svakako nije nesto sto se moze zavrsavati uoci samog starta.
Tj organizacija ne funkcionise tako ;)
Ako neko nadje 10 dobrovoljaca koji ce to da rade uoci samog starta, i nose sa sobom kopir masinu i olovke,
neka ih posalje rado cu uvrsiti i takvu opciju prijave ;)

i kakvim putevima se vozi(da znam koji bicikl da ponesem)?
Putevi su svi asfaltirani, i uglavnom u dobrom stanju(gledajuci iz perspektive drumasa i tankih guma).
Samo je par kracih mesta loseg puta koja nisu mogla da se izbegnu, i gde treba pripaziti, narocito oni na specijalkama,
a mesta su 1.5-2km magistralnog puta M22.1 od rasksnice na Banstolu(kada tamo dolazimo iz pravca Cortanovaca)
kao i ceo potez Partizanskog puta od mesta kada se ukljucimo popevsi se na greben iz Vrdnika, pa sve to raskrsnice za putem Beocin-Besenovo, mozda 3km sveukupno.

Inace detaljni slovni opis trase je dostupan na stranici kalendara http://randonneurs-serbia.weebly.com/br ... -2011.html
a ako kliknete na mapu, na naziv rute (brevet 200) otvorice se full stranica na MapMyride.com sa detaljnom mapom, profilom visina,
gde se takodje moze mapa i skinuti u vidu raznih fajlova, izmedju ostalog i .gpx fajla za vas GPS uredjaj.


Pozdrav, i nema na cemu, zato sam tu ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by IRalic »

VOZAC wrote:Jer ima isto ovakava organizacija u julu na avgust???I jer zna neko program voznji za leto??? :D :D

Da, ima, Paris-Brest-Paris 1200km 21. Avgusta :D a mislim da ima i 1000km u junu/julu u Bugarskoj i Sloveniji.
Zbog toga ove godine u Srbiji nece biti breveta u Julu i Avgustu.
Sto se leta tice kod nas jedini termin je 600km 11. Juna.

Ako bude interesovanja mogu svakako organizovati slican 200k negde u Julu ili pocetkom Avgusta, ako budem imao vremena.
Ili da se neko drugi prihvati organizacije ako zeli :) organizovanje se vrsu u saradnji sa ACP predstavnikom sa Srbiju (tj. mene)
Ako je neko zainteresovan, neka se slobodno obrati putem email-a pa cu mu objasniti kako to funkcionise.

Pozdrav
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
VOZAC
Posts: 11
Joined: 24 Feb 2011, 21:32

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by VOZAC »

E pa super dogovoricemo se sta i kako kad se priblizi vreme...jer problem je odmor...A ovo za Pariz je extra ja sam u Zenevi tako da to mi je extra pa ako mozes malo vise o tome....jer ima nasih i to???Pozzz
User avatar
Buca
Freebiker
Posts: 68
Joined: 03 Oct 2009, 12:30
Location: Vršac

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by Buca »

Meni se ovo jako svidja! :D
Ako sam dobro shvatio,potrebno je izvesti sva 4 breveta kod nas
da bi se ispunio uslov za učestvovanje na Paris-Brest-Paris?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ultramaratonske voznje od sada i u Srbiji

Post by IRalic »

Buca wrote:Meni se ovo jako svidja! :D
Ako sam dobro shvatio,potrebno je izvesti sva 4 breveta kod nas
da bi se ispunio uslov za učestvovanje na Paris-Brest-Paris?

Upravo tako. Treba imati uspesno zavrsenu seriju najkasnije do 17. Jula (ako do tada ne podnesete certifikacione brojeve nedostajuceg breveta registracija vam se ponistava)
Sto prakticno znaci da do kraja Juna sve treba zavrsiti.
Breveti inace ne moraju biti zavrseni tim redosledom (ali je preporucljivo zbog "aklimatizacije") i kraci brevet moze biti zamenjen duzim (recimo nemate 200km, ali umesto njega imate jedan od 300km)

Dakle bez uspesno zavrsene serije od ta 4 nema registracije za Paris-Brest-Paris.
Inace ima duzih breveta za koje nije potrebna ova "kvalifikacija" nego mozete i bez toga da se prijavite i startujete.
Npr 1000km Slovenije, isto i Bugarske ili SVS 1200 u Bugarskoj (Sofija-Varna-Sofija), a ove godine Bugari prave 28 Juna 1200k Sliven-Varna-Sofia-Sliven

Sto se Pariza tice nasih ce nadam se biti, ukoliko uspemo da zavrsimo kvalifikacionu seriju :) Ja planiram.
Od komsija Bugara ce biti ko i uvek 5-10, Slovenaca ima oko 15 zainteresovanih da idu, Hrvata sigurno 5-6.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply