Брзина

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
markonelius
Posts: 9
Joined: 07 Dec 2013, 20:45

Брзина

Post by markonelius »

Поздрав свима!
Нов сам на форуму али и у бициклистичком свету, па сад сваку прилику користим да научим нешто ново, чак и ако је тривијално или небитно :) Имам једно питање за вас искусне... Данас сам искористио ово лепо време да се провозам, видим какав сам са кондицијом и брзином, и након свега тога, измерио сам да 2км пређем за равно 4 минута, а то му дође неких 30км на сат просечно(још увек немам мерач па морам ручно хехе)...ако сам добро прерачунао (возио по равном, кружна стаза)... Па ме занима да ли је то солидан, лош, или какав трећи резултат, и шта да очекујем, колике брзине иначе могу да се постигну након неког периода свакодневне вожње итд... Возим маунт бајк, 24 брзине, 26 инча точкови, слик гуме (ако то има неке везе у овом случају)..
Можда постављам апсолутно небитно питање ал ако неког не мрзи, волео бих да чујем ваша мишљења :) Хвала унапред! 8)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Брзина

Post by Gruja »

Zdravo Marko!
Voziti 4 minuta nekom brzinom nije baš relevantan pokazatelj o tvom kondicionom stanju.
Osećaj se stiče vremenom, iskustvom, sam znaš da li si u ok kondiciji ili nisi.
Generalno ako možeš da teraš mtb 30 km/h konstantno po ravnom je sasvim ok, čak odlično.
E sad ako ti je plan takmičenje i takvi rezultati, onda nisam kompetentan da procenim, ali bih
rekao da ti je ovo možda početni rezultat koji treba unapređivati.
Ja sam uglavnom zadovoljan brzinama između 22-25 km/h, ali kad nisi sam na vožnji često ne možeš
to da kontrolišeš kako tebi odgovara, jer uvek treba imati obzira prema onima koji nisu u stanju
da postignu tvoj ritam.
Tehnički detalji bicikla mogu imati udela u lakoći vožnje svakako, ali si TI pre svega motor koji
to pogoni.
U početku moje biciklističke karijere (koja trenutno stagnira žešće zbog loma ruke) vozio sam
sa slik gumama jer su mi kramponi mnogo smetali. Onda kako sam proširio apetit na off road vožnje,
kramponi na gumama su postali obavezni. Posle par godina prilične aktivnosti u planinskom biciklizmu
vožnja asfaltom sa gumama sa kramponima mi nije bila nimalo različita od vožnje sa slik gumama jer
kada imas dobru kondiciju razlika jednostavno nije toliko izražena.
Isto važi i za uticaj vetra pri vožnji, u početku slabiji vetrić mi je prilično smetao, a malo jači skoro zaustavljao,
a kasnije sam uspevao da po jačem vetru vozim preko 20 km/h, naravno, čeoni vetar je u pitanju.
Broj brzina na bajsu nije presudan, već kvalitet opreme, tj. koliko glatko sve to radi. I jeftinija oprema može
donekle, uz dobro održavanje, da radi sasvim fino.
Dakle, samo vozi, vozi, vozi, uvek probaj da budeš bolji za nijansu nego što si bio poslednji put i sve će samo doći.
Ubaci neku uzbrdicu u priču i gazi uz nju maksimalno, a nizbrdo odmori pa po ravnom opet uhvati solidan ritam i
eto fine kondicije za mesec dana ako makar tri puta nedeljo vozis. I nemoj sao 4 minuta, minimum pola sata, ili
još bolje sat.
Eto, raspisah se ja, jedva dođoh do kraja. Nadam se da sam ti bar malo pomogao.
Pozdrav!
markonelius
Posts: 9
Joined: 07 Dec 2013, 20:45

Re: Брзина

Post by markonelius »

Hvala puno na odgovoru i savetima, pomogao si dosta :)
Ovo 4 minuta je cisto bilo da mogu da izracunam neku prosecnu brzinu na kracim stazama, onako iz radoznalosti (mada sam siguran da da sam vozio bar duplo duze, znacajno bi opala i prosecna brzina heh) :) A sto se kondicije same tice, nemam je bas puno, sto je i normalno, ali upravo kao sto si mi u komentaru napisao, trening pravi cuda, nista ne dolazi preko noci i sedenjem pred kompom, tako da malo po malo, doci ce sve na svoje mesto :) Hvala jos jednom na savetima
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Брзина

Post by shebez »

Pre nego sto utreniras brzinu i daljinu pokusaj da se posvetis kadenci...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Post Reply