Vrdnik-Ledinačko jezero

Soba za sve što smatrate da ima veze sa planinarenjem (kao i ako želite svoje izveštaje i najave planinarskih izleta da izdvojite od ostalih)

Moderator: Moderatori

Post Reply
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Vrdnik-Ledinačko jezero

Post by ZoranV »

Pozdrav svima,
hteo bih da sad u nedelju napravim jednu turu po Fruškoj Gori. Plan mi je da
krenem od Vrdnika (od bazena), pa da se popnem na greben, odande da se preko
Ledinačkog Crnog Čota spustim do Ledinačkog jezera. Odatle bih skrenuo prema
istoku i preko Jegerove bašte bih se vratio natrag na greben pa onda dole do
Vrdnika. Od Ledinačkog jezera postoji i opcija da idem natrag do grebena
preko Tavnog potoka.
Pitanja:
1. Da li se sada može proći tom stazom pored Ledinačkog jezera jer sam čuo
da su ovi zlikovci koji imaju "tapiju" nad jezerom i kamenolom nešto tu
ograđivali i da su diskutabilni "slobodni" putevi kretanja?
2. Da li se sada može proći na gore iz Tavni potok? Vidim da je na karti
ucrtana staza pored potoka, ali ne znam kakva je stvarna situacija. Da li je
prohodno s obzirom na dugu zimu koja se evo tek sada povlači?
3. Da li neko zna radno vreme bazena u Vrdniku nedeljom? Bila bi stvarno
šteta da se posle ovog "trekinga" ne bućnemo u bazen.
Pozdrav i zahvaljujem,
Buca
jagger
Posts: 39
Joined: 10 Apr 2006, 20:01
Location: Kikinda

Re: Vrdnik-Ledinačko jezero

Post by jagger »

Prošle godine sam prošao mislim jednim delom koji si opisao, taj od jezera preko Jegerove baste na greben.
Ne poznajem dovoljno teren da znam nazive ali išao sam iz Petrovaradina, uz Dunav pa kroz Ledince, do jezera i onda na istok ka grebenu..
Ako sam ja prošao sa uskim gumama, ti verovatno hoćeš još lakše (verovatno imaš "pametnije" gume za takav teren). Ima delova gde su namestili da ne može kolima, ali mislim da nisu uspeli... Jedino je bila dosta meka zemlja na najgorim usponima, ali kad sam zagrebao asfalt na grebenu...


P.S. Nisam oma video da je u delu planinara... Tako da je još prohodnije bez bicikla. Ako budeš za vikend išao, možda te prestignem biciklom :wink:
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: Vrdnik-Ledinačko jezero

Post by ZoranV »

jagger wrote:Prošle godine sam prošao mislim jednim delom koji si opisao, taj od jezera preko Jegerove baste na greben.
Ne poznajem dovoljno teren da znam nazive ali išao sam iz Petrovaradina, uz Dunav pa kroz Ledince, do jezera i onda na istok ka grebenu..
Ako sam ja prošao sa uskim gumama, ti verovatno hoćeš još lakše (verovatno imaš "pametnije" gume za takav teren). Ima delova gde su namestili da ne može kolima, ali mislim da nisu uspeli... Jedino je bila dosta meka zemlja na najgorim usponima, ali kad sam zagrebao asfalt na grebenu...


P.S. Nisam oma video da je u delu planinara... Tako da je još prohodnije bez bicikla. Ako budeš za vikend išao, možda te prestignem biciklom :wink:
Hvala na odgovoru iako je malo zakasneo. Bio sam sad u nedelju sa društvom i prošao otprilike željenu trasu. Iz Vrdnika smo se popeli na greben, onda smo pored meteorološke stanice na "Kraljevoj stolici" skrenuli prema Ledinačkom jezeru. Staza je odlična planinarska dok za bicikle hm, hm, hm. Može ali od vožnje nema ništa, samo guranje (jedino ako nije u pitanju neki downhill "manijak"). Usput se nailazi na par fenomenalnih vidikovaca odakle su pogledi na jezero izuzetni.
Do samog jezera se ne može prići, ograđeno je i svuda su table upozorenja. Mi smo prošli oko žice i kad sam krenuo preko čistine ka jezeru, samo je neki lik počeo da se dere da ne može dalje i da se vratim nazad. Šta da radim, ajde natrag.
Na greben smo se vratili stazom pored "Tavnog" potoka koja je OK čak i za bicikle. Jedino je na nekim mestima nagib ipak dosta velik tako da mislim da ne može da se prođe bez guranja.
Za tu stazu nisam znao kako izgleda pa sam se za nju i interesovao na forumu. Prošle jeseni smo isto tako nešto tumarali po Fruškoj gori i na kraju smo se spuštali od Crvenog Čota prema manastiru Beočin. Tuda vodi markirana staza koja jednim delom prati markaciju po koritu potoka, što znači bukvalno sa kamena na kamen, pa gore pa dole itd... Pomislio sam da je neka takva slična situacija i sa ovim potokom, međutim ipak je to nešto sasvim drugačije.
Po usponu na greben, krenuli smo na zapad, prošli opet pored meteo-stanice i produžili do Zmajevca. Tu smo napravili mali predah da se osvežimo i odatle se stazom koja vodi pored spomenika Ivanu Stamboliću spustili natrag do Vrdnika.
Rezime svega je pređenih oko 18 km, visinska razlika oko 600 m i sjajno raspoloženje tokom čitave akcije.
Uskoro ću da bacim fotke na "Fotopic" pa koga zanima moći će i da pogleda.
Pozdrav, Buca
jagger
Posts: 39
Joined: 10 Apr 2006, 20:01
Location: Kikinda

Re: Vrdnik-Ledinačko jezero

Post by jagger »

Ja sam isao sa severne strane do jezera, asfalt do blizu, ima odvajanje za nešto vojno, dal' odmaralište ili šta je već, ne sećam se a drugi kraj vodi do jezera. I onda na istok...
Bio sam davno prolazio i taj deo od Vrdnika do grebena, pa onda nekud (ne sećam se tačno) pored mesta gde je Stambolić ubijen, pa pored spomenika koji je kraj puta i onda nazad na Venac.. I bilo je guranja bicikla, čak i oni sa dobrim mtb, a kamoli ja na trekingu (25-622).
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: Vrdnik-Ledinačko jezero

Post by ZoranV »

Kao što sam i najavio, evo konačno i fotografija sa našeg izleta po Fruškoj Gori. Malko mi je duže trebalo da obradim fotke ali šta da se radi kad čovek ima puno ostalih obaveza a malo vremena.
Koga to sve zanima, može da pogleda na sledećem linku:
http://zoran001.fotopic.net/c1683576.html
Pozdrav, Buca
User avatar
gordan
Posts: 5
Joined: 30 Nov 2006, 12:08
Location: Novi Sad

Re: Vrdnik-Ledinačko jezero

Post by gordan »

ZoranV wrote:Staza je odlična planinarska dok za bicikle hm, hm, hm. Može ali od vožnje nema ništa, samo guranje (jedino ako nije u pitanju neki downhill "manijak").
prolaze tuda i malo veštiji XC (cross-country) vozači. nije problem :)
jagger wrote:Ja sam isao sa severne strane do jezera, asfalt do blizu, ima odvajanje za nešto vojno, dal' odmaralište ili šta je već, ne sećam se a drugi kraj vodi do jezera.
na kraju tog asfaltnog puta je vojni objekat na čijem ulasku postoji kapija, stražar i par vrlo nervoznih pasa... (situacija od prošle godine)
Post Reply