sam u planini

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

sam u planini

Post by dzindzin16 »

Od iskusnijih bih zeleo savet u vezi samog naslova ove teme.Jos bolje ako neko ima i samog iskustva u vezi istog.Ono sto mene mori je bezbednost u vezi vecih zverki,ako bi u nedodjiji(ako takvih predela i ima u jugoistocnoj Srbiji)uvece sam sa sobom spremao neke mirisljave delikatese.Hvala
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: sam u planini

Post by alazovic »

Ako si sam u planini, onda nemaš čega da se plašiš :)

Šala, a i zbilja, to se u stvari strah od nepoznatog. Niko neće da te dira u divljini ako se ponašaš u skladu sa pravilima prirode. Životinja napada samo kada je u opasnosti, retko i kada je gladna, ali onda ide na poznate žrtve, ne bi da eksperimentiše.

Ja se stvarno ne sećam da sam imao prilike da se sretnem sa nekom opasnom divljom životinjom. Ako izuzmemo srnu/lane i domaće životinje koje su se otrgle pa sada žive u divljini, video sam par lisica, divljih svinja i to je to. Ali šta god da sretneš, veliki si ti da bi te životinja napala tek tako, ako joj ne stojić na putu ili si dirnuo u njeno stanište. Treba se čuvati zmija, insekata, eventualno zagađene vode i kontaminirane hrane, a na prvom mestu vremenskih prilika i neprilika.

Toliko za ovo javljanje, nadam se da si zadovoljan odgovorom. Kada bi se Sale javio, od njega bi imao šta pametnije da čuješ...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: sam u planini

Post by dzindzin16 »

Razmisljam o nocnom periodu.Kada se sedi pored vatre,pijucka se nesto i uz sve to se krcka neko jelo.Svuda se preporucuje izbegavanje spremanja i skladistenja hrane u kamp logoru,jer to privlaci divljinu.Opet i to da je upitno ima li prave divljine na jugoistoku Srbije.Mada sa druge strane granice u Bugarskoj ima medveda ohohooo,a oni pasose ne koriste.Pa eto sta mi se malo vrzma po glavi.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: sam u planini

Post by LongDistance »

Cuo sam da neki ljudi nose sa sobom zvonce (kao ono zvonce sto se kaci na kravice :) ), valjda da dok hodas sumom da zvonce obavesti zivotinje da neko nailazi pa da se sklone.

A jos ludja prica koju sam cuo je da menstruacija privlaci medvede :oops: Tako da pazi ako vodis neku curu sa sobom 8)
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: sam u planini

Post by pedja »

ja bih se pre plasio neke povrede zbog koje ne mozes da se kreces.
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: sam u planini

Post by dzindzin16 »

longdistance--pa nece biti cure a ni suprugu ne planiram da vodim,mada to za mesecnjak je vrlo zanimljivo :D :shock: :roll:
pedja--to jeste moguce ali smatram da bez nekog rizicnijeg pentranja tesko da moze doci do vece povrede(ako bas dodje) ..

vukovi od coveka beze a i leto je sada pa imaju dosta hrane u prirodi,da bi se priblizavali valjda nekom usamljeniku pored vatre .. medved ljudi,medved .. to mene brine,da neki ne zaluta iz Evrope prekoputa .. cuo li je neko za takve posete? ..
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: sam u planini

Post by bluealek »

U Rumuniji, gde kažu da ima najviše medveda u Evropi, poslednje 4 godine smo kampovali u najvećim Karpatskim zabitima a da nismo došli u priliku da ugladamo niti jednog. Doduše, viđali smo tragove šapa u blatu, ali sami medvedi se ne približavaju ljudima. Rumuni su inače nacija koja obožava kampovanje i gde leti verovatno na desetine, možda i stotine hiljada šatora i logorskih vatri bude rasuto širom Karpata, pa su opet u poslednjoj deceniji zabeležili samo par napada medveda na kampere. Opusti se, ovo je dobroćudni balkanski meda, nije ti to grizli...
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: sam u planini

Post by dzindzin16 »

hmmm ok ..
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: sam u planini

Post by shebez »

Nije preporuka ici sam, upravo kao sto Pedja kaze prvenstveno zbog povrede ili neke nepredvidjene situacijem, ne daj boze upada u neku jamu i slicno (kojih u istocnoj Srbiji imas na pretek). Ako ides sam obavezno napravi plan puta, odnosno gde ces biti kog dana i nadji osobu (u civilizaciji) kojoj ces se javljati svakog dana a najbolje dvaput dnevno ujutro pred istrazivanje i uvece pred bivakovanje. Ta osoba mora da zna sto priblizniju lokaciju gde si sta radis i koje su ti namere i ukoliko se nejavis u dogovoreno vreme ta osoba pokrece potragu.
A sto se tice zivotinja cuvaj se insekata i zmija, krupne zivotinje tesko da ces sresti, a kamoli imati problem.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: sam u planini

Post by dzindzin16 »

Insekti---verovatno se misli na strsljenove?
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: sam u planini

Post by shebez »

Strsljeni su opasni ako lose odreagujes na njih, isto kao i na ujed ose i pcele. Mene je strsljen samo jednom ubo za teme i to na Avali ali nista mi se nije deselo. Pre dva vikenda sam sa sestricima bio na Divcibarima i pentrali smo se po nekoj travnatoj padini i neko je uznemirio roj osa pa smo mladji sestric i ja dobili po jedan ubod, ali opet nista strasno jer ne reagujemo lose, ali i te kako je neprijatno. Isti vikend me je ujeo i pauk za vrat koji se neznam kako uvukao u sator, i danas ima neku krasticu koja me nervira. Isekti su vise dosadni i neprijatni nego opasni, ako nemas mrezicu na satoru ili ne spavas u satoru mogu da ti pokvare nocni san koji je bitan za kvalitetno proveden dan, odnosno za koncentraciju koja ti je potrebna za dnevne obaveze.

Mene interesuje nesto drugo, sta je cilj odlaska samostalno u prirodu?
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
VuuDuu
Posts: 7
Joined: 03 Sep 2014, 13:22

Re: sam u planini

Post by VuuDuu »

i ja ovo isto planiram, dosta ste mi pomogli odgovorima, mada medveda se ne plasim, cak sta vise bilo bi mi drago da naletim na jednog :D..
Doduse ne idem prema istoku, ja cu juznije, prema nasoj zemlji, Kosovu.
A sto se tice ovog zadnjeg pitanja, za ovog kolegu ne znam, ali moj razlog jeste taj da su mi se ljudi smucili i ne zelim da ih gledam jedno 5 dana :D, a ima jos jedan razlog ali nije za javnost. :)
VuuDuu
Posts: 7
Joined: 03 Sep 2014, 13:22

Re: sam u planini

Post by VuuDuu »

zaboravih samo da pitam, protiv insekata i tih ostalih stvorova, da li nosite neki lek ? da preventuje infekciju, upalu i tome slicno.. ?
komovicu ne racunam, to je za unutrasnju dezifenkciju :D
User avatar
Astrodule
Posts: 58
Joined: 31 Mar 2006, 10:21
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: sam u planini

Post by Astrodule »

Jedno od osnovnih pravila je da se u prirodu ne ide sam. Ne toliko zbog medveda i vukova, već kao što je rečeno zbog povreda (uganeš zglob, oklizneš se prilikom prelaska potoka i zvekneš glavom u kamen).

Naravno, najverovatnije ti se ništa neće desiti, ali svi znamo za rubriku "Život piše drame" u Zabavniku, a imaš i onaj film 127 sati kad je liku stena priklještila ruku u nekom kanjonu...

Što se tiče insekata pitaj u apoteci da ti daju nešto za mazanje uboda. Nije loše znati da li si alergičan pa da poneseš i neki antihistaminik.

Hranu ne ostavljaj na zemlji, ili još gore u šatoru (meni je krava jednom progrizla šator dok smo bili u šetnji jer sam u onom džepu unutar šatora imao neke slatkiše), nego okači na neku granu ne baš blizu šatora.
Zapremina tela ipak nije dovoljna !
http://www.ehotim.com/blog/category/put ... iciklizam/
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: sam u planini

Post by alazovic »

Evo vam međeda u noći:


Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply