Podržimo Opencaching.org

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Podržimo Opencaching.org

Post by bluealek »

Podržimo razvoj geokešinga kao BESPLATNE igre u Srbiji!

To što se većina geokeševa na našoj planeti nalazi u bazi sajta geocaching.com ne može biti izgovor za pristajanje na bezobraznu komercijalizaciju ove igre, koja i kod nas ima sve veći broj poklonika. I baza geokeševa u Srbiji u 2012 godini dramatično je narasla, pre svega zahvaljujući par desetina entuzijasta koje nije mrzelo da postavljaju kutijice širom zemlje.

Ovo je apel svim tim entuzijastima, čiji se geokeševi nalaze u bazi sajta geocaching.com, da iste prebace na opencaching.com i stazeibogaze.info, jer BESPLATNA ALTERNATIVA POSTOJI!

Opencaching.com baza geokeševa u drugim zemljama ubrzano se popunjava, ali Srbija predstavlja crnu rupu koja dramatično kaska za svetom (trenutno u toj bazi na teritoriji Srbije postoje samo moji geokeševi). Pokušajmo barem jednom u nečemu zaista da budemo lideri i prebacimo SVE svoje geokeševe u novu bazu!

Prenesite ovaj apel i prijateljima geokešerima koje poznajete, proširite informaciju - ako svako od nas odradi svoj deo posla, zaista neće biti teško :-)

http://www.opencaching.com/
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Podržimo Opencaching.org

Post by shebez »

Ja kad sam se zezao sa geocashom nigde se nista nije placalo, a sad na blic bacim oko i vidim da postoji neki premium sta u stvari oni prodaju sa tim premijumom. Da li bez premijuma dobijes samo GPS kordinate, a sa premiumom detaljan opis?
Pa ako smo mi postavljali geocashove, onda taj naplaceni trud treba da ide autoru geocesa :lol: , a verujem da svaki autor to radi iz cistog hobija i zadovoljstva, pa samim tim ni ne ocekuje zaradu. Mozda bi logicnije bilo da svaki autor odredjenog broja cashova dobije i odredjeni premium. Cisto da malo motivisu ljude da postavljaju cashove, a oni koji hoce samo da traze nek "cashnu" malo...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Podržimo Opencaching.org

Post by bluealek »

Upravo tako. Kada je baza geokeševa dovoljno narasla gospoda koji drže geocaching.com smislili su tzv. "premium" članstvo za koje treba izdvojiti nimalo zanemarljivih tridesetak dolara godišnje, a bez kojeg ne možeš ni da preuzimaš GPX-ove geokeševa (možeš samo da ih transferuješ direktno sa sajta u priključeni GPS), niti su ti na raspolaganju detaljni opisi, fotografije i bilo kakvi elementi koji se dobijaju sam uz premium članstvo. To je jedna bahatost koju treba kazniti, i zato je i stvoren opencaching.com, koji isto to što nudi geocaching.com nudi potpuno besplatno.

Potrebno je, doduše, vreme da se baza popuni, ali drugde po svetu to još nekako i ide, samo naši geokešeri pokazuju totalnu servilnost i ama baš nijedan od njih (sem mene) nije krenuo da prebacuje svoje podatke sa geocaching.com. Ovom kampanjom pokušavam malo ljude da prenem, da ih probudim iz letargije i u ubedim da im je dat alat kojim je geokešing "vraćen narodu", samo oni sad treba da odrade svoj deo posla.

Širite dakle glas, cimajte svakog geokešera koga znate i objasnite mu ove jednostavne činjenice.
Avalanche
Posts: 6
Joined: 16 Jan 2013, 18:08

Re: Podržimo Opencaching.org

Post by Avalanche »

Svaka čast! Potpuno je bezobrazno sa njihove strane prvo mudro sačekati da korisnici gotovo sami kreiraju sve što vrijedi na geocaching-u i onda to jednostavno naplatiti kao nešto revolucionarno!
Katastrofa šta su uradili, sreća pa sam čim se to desilo saznao za opencaching, šteta samo što više ljudi za ovo ne zna i ne potrudi se malo da svima nama učini pogodnijim korištenje aplikacije :(
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Podržimo Opencaching.org

Post by pedja »

Nemojte to gledati tako jednostrano. Pa evo ga Sasa danima zapomagao da ne saljete fotke u originalnoj velicini jer muubiste server pa je morao na kraju da stavi zabranu.

Cak i manja kolicina podataka na dobro posecenom sajtu postaje vrlo skup sport. Neko to mora da plati. Garmin može da priusti da on to plati, nego drugi ne moze.

Nije da pravdam nekoga, ja se i nisam aktivno bavio geokesom jer sam video da je to sve zestoka komercijala i tek kada ja Garmin pustio svoj sajt, poceo sam da planiram da postavljam geokeseve.
Eli
Posts: 32
Joined: 23 Jul 2007, 08:12
Location: Beograd

Re: Podržimo Opencaching.org

Post by Eli »

bluealek wrote:
Potrebno je, doduše, vreme da se baza popuni, ali drugde po svetu to još nekako i ide, samo naši geokešeri pokazuju totalnu servilnost i ama baš nijedan od njih (sem mene) nije krenuo da prebacuje svoje podatke sa geocaching.com. Ovom kampanjom pokušavam malo ljude da prenem, da ih probudim iz letargije i u ubedim da im je dat alat kojim je geokešing "vraćen narodu", samo oni sad treba da odrade svoj deo posla.

Širite dakle glas, cimajte svakog geokešera koga znate i objasnite mu ove jednostavne činjenice.
Najzad sam i ja prebacio jedan deo svojih geokeševa (15 - neki još čekaju na review). A nisam jedini, izbrojao sam ukupno 5 geokešera. Tako da polako napreduje. Videću kako ide, pa možda prebacim i ostale moje geokeševe.

Premda moram da priznam da ja nisam toliko striktno protiv geocaching.com. Nisam im platio članarinu, ali ipak sasvim solidno mogu da koristim njihov sajt. Geokešing mi je u proteklih godinu i po, koliko se njime bavim, pružio mnogo zadovoljstva i svakome bih ga preporučio. A to i radim, ali bez mnogo uspeha. Ljudi uglavnom ne shvataju zašto to radim bez neke materijalne koristi.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Podržimo Opencaching.org

Post by bluealek »

Da, primetih i ja da stvari napreduju konačno, zbog čega mi je veoma drago. Samo još da kod naših ljudi stvorimo naviku i da loguju nalaze, jer je nemaju. Nedavno su se neki prijatelji slikali sa našim geokešom postavljenim na Sokolovac, i okačili informaciju na fejsbuk, i tek na moj poslati link i apel logovali nalaz na opencaching.com. Drugi lik iz Despotovca koji je našao geokeš Kulin potok zvao me telefonom i pitao "jel ima neka nagrada" i razočarao se što ono "keš" zapravo, ne znači ono što je on mislio. Naravno, nije logovao nalaz - kad nema para, biće da se žešće razočarao :P

A što se tiče rada bez materijalne koristi u načelu, pa najbolje stvari se rade upravo tako. A onda, nažalost, moramo da radimo i nešto sa materijalnom koristi, da bismo opstali i ugrabili vreme i sredstva da radimo te najbolje stvari.
Post Reply