Od skenirane karte do android navigacije

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
goran_m
Posts: 4
Joined: 01 May 2011, 13:42
Location: Beograd

Od skenirane karte do android navigacije

Post by goran_m »

Pozdrav svima,
Da li može neko u koracima da mi objasni kako mogu upotrebiti skeniranu kartu na androidu? Verujem da ima puno pisanja, pa vas ne bih opterećivao sa time, ali bi mi značilo u nekim grubim crtama, pa ću se snaći sam. Šta mi treba od softvera za početak? Kako kalibrišete?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Od skenirane karte do android navigacije

Post by bluealek »

Možda postoji i neki lakši / brži način, ali ja kalibraciju skeniranih mapa radim preko Ozi Explorera (www.oziexplorer.com). Tako kalibrisane mape onda koristeći OruxMaps Desktop aplikaciju konvertujem u format za OruxMaps, i onda koristim sa OruxMaps-om.

Doduše, lično ne koristim u OruxMaps-u skenirane mape, već mi OruxMaps služi isključivo za skinute Google Mape (automatski iz Map Creator-a u samoj aplikaciji), a skenirane mape (topo mape) konvertujem Global Mapper-om u KMZ format i koristim ih u Garminu (tako na terenu radim istovremeno sa dva uređaja - u jednom topo mape, u drugom satelitske).
goran_m
Posts: 4
Joined: 01 May 2011, 13:42
Location: Beograd

Re: Od skenirane karte do android navigacije

Post by goran_m »

hvala na odgovoru

Da li mogu da kalibrišem mapu na sledeći način:

U Google Earth učitam image overlay, i postavim ga na odgovarajuću poziciju. Zatim postavim 2 placemarka na određene tačke i očitam njihov Latitude i Longitude i prenesem u OziExplorer na istim tim tačkama kao point 1 i point 2?
To sam uradio ali mi nakon snimanja promeni vrednost, ne znam da li je tačna.

Npr Earth mi pokazuje ovu vrednost: 44°49'7.23"N
a u Ozi ukucam:
Lat = 44
Minutes.m = 49 7.23
N/S = N

posle snimanja mape dobijem:
Minutes.m = 49.1205

Ili trebam da unesem 49.723 umesto 49 7.23?
goran_m
Posts: 4
Joined: 01 May 2011, 13:42
Location: Beograd

Re: Od skenirane karte do android navigacije

Post by goran_m »

Našao sam rešenje.
Potrebno je unutar Ozija ići na Configurations>Maps>Lat/Long Display = Deg, Min, Sec
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Od skenirane karte do android navigacije

Post by bluealek »

Mislim da je preko Google Earth-a teško dobiti zadovoljavajuću preciznost u kalibraciji (barem ja to nisam uspeo).
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Od skenirane karte do android navigacije

Post by Gruja »

goran_m wrote: Npr Earth mi pokazuje ovu vrednost: 44°49'7.23"N
a u Ozi ukucam:
Lat = 44
Minutes.m = 49 7.23
N/S = N

posle snimanja mape dobijem:
Minutes.m = 49.1205

Ili trebam da unesem 49.723 umesto 49 7.23?
Nisam mnogo upućen u ovu problematiku, takođe ne znam da li si napravio grešku u kucanju u svom postu, ali
vrednost minuta u ovom primeru ti je 49, a 7.23 je vrednost sekundi, a ne kao sto si ti napisao.
Ta promenjena vrednost je konverzija sekundi u minute sabrana sa minutima koje već imaš, tj.:

Code: Select all

49' + 7.23"/60 = 49' + 0.1205' = 49.1205'
Jer je 1' = 60".
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Od skenirane karte do android navigacije

Post by pedja »

Da bi lako georeferencirao kartu, skenirana karta treba da sadrzi koordinatni item takv da imas bar dve koordinate na njoj koje mozesd da ocitas.

Pogledaj primer http://pedja.supurovic.net/kalibracija- ... ziexplorer
Post Reply