Hidraulicne disk kocnice,paknovi i odrzavanje

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Hidraulicne disk kocnice,paknovi i odrzavanje

Post by zotja »

Pregledao sam sve naslove i ne vidim ovakvu temu u "Opremi" .Mozda postoji pa mi je promakla.

Evo ovako kratko,imam Tektro kocnice i discove na bikeu,to je vec odprilike poznato.U pocetku sam bas bio protiv disc kocnica a sad vise cini mi se ne bih smeo ni na 1 bike da sednem bez njih.Obozavam disc kocnice :) ,jedino sto su toliko mocne da sam sa 110kg 2X preleteo bike i poljubio zemlju.Sa njima nema zezanja,ostro oko,dobra procena,lagan reflex,bistra glava i nema te glava boli.

E sad mene pocela glava da boli od struganja plocica.Joooj kosa mi se na glavi dize kad cujem to struganje na zadnjem discu.Kad jako zakocim,skoro u mestu sve je ok ali kad onako pomalo kocuckam moram da zazmurim da ne ispiz.dim od tog skripanja koje se prenosi preko celog rama.Osecam ga na sebi i sav se jezim i grozomorno grozim.Prednja kocnica je ok ali zadnja uzas.

Ne bih sad da prebacujem ni na koga krivicu ili da nekog prozivam ali ovo se desava odmah posle prvog servisa.Sta mislite jel je pre do paknova,losa legura,puno cestica metala u njima ili discova.Pojma nemam sta u paknove za bike stavljaju,grafit,azbest,cink...Mene ovaj zvuk unistava i menjam odmah ili discove ili paknove samo ako mi neko merodavan kaze sta je 1no od ova dva.
Hvala svima i poz
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Hidraulicne disk kocnice,paknovi i odrzavanje

Post by Gruja »

Nisam merodavan, niti bilo šta slično, ali probaj da očistiš i pakne i diskove alkoholom ili acetonom.
Možda pomogne, ali ne mora da znači.
S druge strane, moguće je da samo treba da se malo strpiš dok to ne prođe samo od sebe, kao kod običnih kočnica.
S treće strane, podigni točak u vazduh i posmatraj disk u njegovoj ravni i obrati pažnju da li je prav ili šeta,
možda je to u pitanju.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Hidraulicne disk kocnice,paknovi i odrzavanje

Post by bluealek »

Probaj da našeluješ položaj kočionih pločica tako da ti i jedna i druga imaju isti razmak od diska i da ne kače pri okretanju. Kod različitih kočnica se to radi na različit način, tako da ne znam kako je kod tebe. Kod Avida je ubedljivo najjednostavnije, jer svaka kočnica ima po dva točkića koja okrećeš (jedan za jednu, drugi za drugu pločicu) i možeš da ih napikaš mikrometarski precizno.
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Hidraulicne disk kocnice,paknovi i odrzavanje

Post by zotja »

:( ,Vidis Aco to je nesto sto sam prvo uradio,podesio pravilan razmak izmedju plocica i diska.Otprilike slobodan prostor je po mm i po sa svake strane.Kada podignem zadnji deo,okrenem tocak,disk nigde ne kaci paknove i nema ekscentar.

Probacu i ovo sto je Gruja rekao.Dicovi su ventilirajuci kao kod svih bikeova i vrlo moguce da su paknovi previse tvrdi pa kad se prislone uz discove zbog otvora krece struganje.Ti otvori prenose buku preko celog bikea.Nisam bog zna sta mudro napisao ali eto lutam.Videcu i u servisu,bike je pod garancijom star tek 3 meseca.
viper_bg
Posts: 14
Joined: 25 May 2008, 17:21
Location: Bezanijska Kosa

Re: Hidraulicne disk kocnice,paknovi i odrzavanje

Post by viper_bg »

Izgleda da su te Trektro kocnice vrhunske jer sam na jos par mesta procitao samo reci hvale. Sta je sa ostalim, vise zastupljenim proizvodjacima!?
Post Reply