Zima, zima, e pa šta je...

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Zima, zima, e pa šta je...

Post by barda »

Hoćemo i mi da napravimo zimske varijante guma pa da organizjemo jednu snežnu vožnju?
Ko ima neke stare istrošene gume...
Može i kanap da se ušnira oko gume i bandaša... to je manje komplikovana varijanta :wink:

Kao ovaj tip što radi usližno za 400din po gumi :)
http://www.ciklonaut.com/Oglasi/TrangeFrange.htm - oglas br 116

Ja ću verovatno u januaru, kada mi prođe neka gužva da organizujem na Fruškoj gori jednu zimsku test vožnju MTB bike po snegu i iznajmimo dva kompleta cross-country skija sa cipelama 44 i 45 u Planet biku - pa da se malo družimo uz kuvano vino i rakiju...

Kućni ljubimci za vuču sanki su takođe dobrodošli 8)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by barda »

Da li poznajete još neke načine povećavanja trakcije na biciklu osim ova dva metoda - šrafići i kanap?
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by shebez »

Nije problem u prokljizavanju tocka kad okreces pedale ili prilikom kocenja veci je problem bocno proklizavanje i odrzavanje ravnoteze (koje vozio po snegu i ledu zna o cemu pricam). Tako da mislim da je bolja ideja da se montiraju pomocne skijice kao deciji pomocni tockici :D
Ali ni to nije problem, mene najvise nervira kad mi zalede menjaci i kocnice, za to kad bi nasao resenje...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by LongDistance »

i Ktrak je dobra ideja :)

http://www.mtbr.com/cat/accessories/ext ... 17crx.aspx
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by barda »

E, to!

Znači izduvamo gume i napred!

Ja ću stvarno napraviti u januaru jedan skup na Fruškoj - baš tako kao na snimku - grebenski put je idealan - nema saobraćaja a utaban je taman toliko kao na pravoj stazi!

1. MTB bajkovi - sa izduvanim gumama
2. 2 ili više parova nordijskih skija (treba tvrđa cipela - iskustvo od prošle godine)
3. Lonac za kuvano vino ili rakiju
4. Kućni ljubimci za fotosession, kao Ogi ili Milančetov haski
5. Malo dobre volje :D

Malo podsećanje
https://picasaweb.google.com/1044071916 ... njeOgiIgor :wink:

Ko ima stare gume i vremena, neka počne da uvrće šrafiće :mrgreen:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Бранко
Freebiker
Posts: 63
Joined: 17 May 2010, 09:25

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by Бранко »

Ево ,из прве руке да кажем коју реч. Овде на северу где тренутно живим, виђам свакодневно бициклисте који возе бајсеве и то на баш,баш ниским температурама. И не би то било ништа специјално, може се наравно свуда возити по тешким мразевима, да већина не вози бицикле са, како они кажу " пиг-дек" гумама. Заиста, иду поприлично брзо, (то зависи од самог возача) чују се још из далека ако нема снега јер пинови-крампони ударају у асфалт. Али има неких ствари у корист ових гума и неких против. Одличне су за утабани снег по асфалту што је сасвим логично јер је подлога чврста и дају се лепо возити баш као у сред лета. Очајне за целац-неутабани снег јер под тежином возача утањају преко мере и захтевају баш велику снагу . Нису лоше по леду који је мало дебљи (да није покорица по асфлату) јер добро грабе али се не могу возити брзо (бар не у саобраћају) јер је кочење асполутно несигурно- ако се вози брзо и неопрезно по танком леду- покорици преко друге глатке подлоге, рецимо асфалта у граду, падови су неминовни . Оне које сам видео да возе крампонке по леду, возили су врло споро. По сувом су доста добре, готово да и нема разлике у брзини али је зато век ових гума врло кратак јер пинови због великог притска испадају. То онда постаје врло скуп спорт (једна гума може коштати и до 120 евра). Они који немају пара за две купују једну гуму и монтирају је напред ( док има управљивости има и какве-такве вожње).
Фирме- Фински Нокиан - http://www.suomityres.com/index.html

Још нешто - нисам видео, бар до сада, "V brake" кочнице у употреби - вероватно се снег тешко скида са кочница, због врућих фелни (кочење) се топи па поново леди. Комбинације су бројне. Дискови су ипак мало даље од снежне подлоге. поззз
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by barda »

Бранко wrote:То онда постаје врло скуп спорт (једна гума може коштати и до 120 евра). Они који немају пара за две купују једну гуму и монтирају је напред ( док има управљивости има и какве-такве вожње).
Фирме- Фински Нокиан - http://www.suomityres.com/index.html
Pa Branko, takve gume mi pravimo za 400din po komadu!

Skupa ti ta Norveška :lol:

P.S. Možda da i ti počneš sa proizvodnjom :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Бранко
Freebiker
Posts: 63
Joined: 17 May 2010, 09:25

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by Бранко »

Драги мој Барда и остали пријатељи.
Знам да је "off topic" али ето, да кажем коју реч. Морам вам рећи мој утисак о овдашњем спорту и овдашњим људима, уопште. Прво, ово је земља спорта. Мислим да спорт а нарочито општу физичку активност врло цене. Готово да је немогуће наћи некога ко се не бави неком физичком активношћу макар и шетањем. Чак и када шетају чине то врло енергично, бар у мом малом граду. Не знам за друге. Скијање, твој "ланг лауф" ( ти би овде био међу својима јер колико разумем ти волиш трчање на скијама. У томе су непревазиђени, чак и лети то исто раде по асфалту са посебнио направљеним неким полускијама али са точкићима у низу и само шнирају). Бициклизам је врло популаран, али нејчешће виђам друмаше. Само пролете. Наравно кад-кад видим и понеког МТБајкера али кад год их угледам увек се зачудим јер су баш, баш блатњави, мокри до голе коже. Изгледа да они лудују по тим планинчинама којих овде има небројено као ,уосталом и МТБ и планинарских стаза. Оно што ми, међутим, пада у очи је да су углавном сами. Нема група као код нас попут Фрибајкинга. Можда има, остављм резерву, али говорим у начелу. Мислим да су више индивидуалци. За бициклисте могу да кажем да су пажени и мажени. Уважавају се. Аутомобилисти их заобилазе у широком луку, пажљиво, уосталом као и пешаке (буде непријатно да ти неки шлепер стане на пешачком прелазу. Заиста, ваљда по навици, ухватим себе да када ми стану, претрчавам брзо преко прелаза све очекујући да неко затруби или почне да манијачи у колони од нервозе али то се не дешава. Шта ћу. Старе навике тешко умиру).
О Чудним стварима. Рецимо, у овом крају се скупљају зими (кад баш зацвили минус) и пењу се уз залеђени водопад, уз лед. Не знам шта је у томе спорт, али воле између осталог и то. Падају и повређују се али ништа зато. У гимназији, уз обично физичко васпитање, нуде алпско скијање, рукомет (наравно), одбојку (обичну и на песку) и по избору и Мото крос!!! (Ово сам једва успео да сакријем од сина, јер мислим да то није нормално). Али и поред свих услова, генерално, нису нарочито успешни у колектвним спортовима, изузимајући рукомет. Воле више индивидуалне спортове. А ми, па опет колективне. Наравно ништа се не може генерално говорити.
Дакле, нисам индивидуалац и тешко да бих уживао у вожњама сам. Једва чекам неку вожњу доле са мојим друштвом. поззз
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by barda »

Dragi moj Branko,

drago nam je da misliš na nas i da proučavaš Norvešku - nadam se da imaš i malo vremena da odeš na neki izlet, planinu, vožnju...
Ovo je tema o zimi, a u Norveškoj je stalno zima, tako da nije neki off :wink:
Jedan moj prijatelj je otišao u Norvešku - programer, napiše povremeno tekst na blogu uz odlične fotografije, pa malo i ja ulazim u taj njihov svet - baš lepa zemlja sa sjajnom prirodom - samo ladno i mokro skoro uvek - kaže sav je u Goretexu :)

Evo ovo je njegova poslednja priča - ima interesantan (bar meni) način pripovedanja - http://norway.dakipro.com/norway-in-a-n ... o-1-dan-1/

Ko hoće malo da upozna Norvežanke i narod evo i te priče :) http://norway.dakipro.com/17-maj-dan-ustavnosti/

A tebe čekamo, ako ne na zimskoj vožnji, onda kada otopli 8)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by alazovic »

Бранко wrote:О Чудним стварима. Рецимо, у овом крају се скупљају зими (кад баш зацвили минус) и пењу се уз залеђени водопад, уз лед. Не знам шта је у томе спорт, али воле између осталог и то. Падају и повређују се али ништа зато.
Kruševac, nemo nas brukaš po svetu - za sve što ti je čudno, ti odgovori da znaš nekoga ko se time bavi - Raška :)
Evo ga: http://www.xcanyoning.com/galerija/ice- ... efault.htm

Ajd, baš fali ponekad tvoj poziv za popodnevnu vožnjicu :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by LongDistance »

alazovic wrote:Kruševac, nemo nas brukaš po svetu...
Branko je iz Krusevca?!
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by alazovic »

Ne, iz Kraljeva je, preziva se Kruševac, a izgovara se KrušEEEvac :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by LongDistance »

Pihhh a ja se ponadao... :(

Izgleda da sam i dalje ovde jedini predstavnik svog grada :(
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Zima, zima, e pa šta je...

Post by Grujic »

Evo jos jedan predlog, verovatno najjeftiniji :) http://www.woohome.com/outdoor/zip-tie- ... now-chains
Post Reply