Zaštitna oprema

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

Zaštitna oprema

Post by voja »

Pozdrav svima,
nov sam na forumu i nadam se da ćemo se lepo družiti. :)
Imao sam jednu neprijatnost početkom novembra, zbog koje ću, kako rekoše ortoped i fizijatar, do kraja života imati "nešto".
Ukratko, na (asfaltnoj) biciklističkoj stazi sam sa svojih 90 kg pri (ako GPS ne laže) 27 km/h udario prednjim točkom psa, i leteo sam jedno 3 sekunde, uz bar 2 lupinga, nekih 10-ak metara. Stradali su (po težini, a verovatno i tim redom) levi lakat, glava, levi kuk, desno koleno. Lakat ima krhotine, slomljene su obe kosti u samom laktu, povređena je i hrskavica, itd, da ne davim...

Razmišljam, kad se oporavim, da nastavim sa vožnjom, ali isto razmišljam šta bi bilo optimalno da nabavim, a da ne izgledam kao strašilo. Razmišljao sam o kacigi, i nekoj "gladijator" jakni (štitnici + kornjača), ali mi je to sve nekako preterano, a ne znam koliko stvarno korisno?

Ako ništa drugo, trebaće mi zaštita bar za ovaj lakat (i možda kolena), pa me interesuje kolika je razlika u udobnosti i funkcionalnosti između samo postavljenih štitnika (sunđer), i onih sa plastičnim ojačanjima. Šta i gde ima da se kupi?
Hvala
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Zaštitna oprema

Post by Nole »

Е мој Војо друже у невољи, ја сам слично прошао на Хомољу. Страдала је кључна кост и лево раме. Имам и ја то "нешто" могу ти рећи да је то "нешто" бар у мом случају најбоља заштита. Свако мало ме подсети да добро гледам и будем опрезнији него иначе.
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

Re: Zaštitna oprema

Post by voja »

...Pa, Nole, nisu daleko od istine ;)
Doktori su se "posvađali" da li će biti problem uvrtanje šake ili savijanje ruke u laktu, ali krckanje/mlevenje pri pomeranju je za sad svakako tu. Nadam se da ulomci neće probadati...

Možda uzmem od sina pomoćne točkove, sa time "nema zime" po pitanju stabilnosti ;)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zaštitna oprema

Post by IRalic »

Au. Da si pisao, ne bih ti verovao :)


Kako ne bi ponovno doslo do takvih nemilih letecih situacija, treba ti stabilnije vozilo,
na kome si u takvoj poziciji da u sta god udaris nikada ne mozes tako poleteti.
A sta sa tim ide, neces se morati za voznju oblaciti kao da si krenuo na hokej mec,
ili ka skejt parku da izvodis vratolomije.

Inace bas sam jednom raspalio nekog ne tako milog psica triciklom pri oko 30kmh,
i samo se tricikl malko zaneo oko psa, tj tocka kojim sam ga zveknuo.
Otrcao je negodujuci, i vise mu nikada nije na pamet palo da se samnom igra suge ;)

Ahahah, sad se setih, da sam overio jos jednog kod Kapetanije u Zemunu :lol:
Krenuo da se "poigra" neki maleni dodz, ja vrdnem u desno, i on se u trenutku nadje POD TRICIKLOM
zaglavio se izmedju upravljaca i puta (upravljac sam imao ispod glavne cevi, jedno 7cm od zemlje)
i tako smandrljan kao pod kombajn u momentu se upisao od straha, i sve mi istrcao trickl svojom mirisnom tecnoscu :lol:
A ja sam odprilike u tom momentu zamislio kako je pod triciklom pas sa rasporenim stomakom, vise mu creva,etc :lol:
Srecom brzo je odtrcao sa mesta zetve, kada sam se triciklom vratio u rikverc malo, pa mu valjda nista nije bilo cim je po oslobadjanju prestao da jauce ko sumanut :lol:

Image
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

Re: Zaštitna oprema

Post by voja »

...Odlična ti ta "sprava", jako mi se sviđa! :) Gde se tako nešto može videti, probati, a što da ne - možda i kupiti?
Koliko je udobno za dužu vožnju?

A leteća situacija je bilaaa... Nisam ja ništa ni video, nego mi 3 puta bilo "belo" pred očima, a oči ostale fokusirane na do 15m... :) Verovatno sam odskakao kao "žabica" - kamen po vodi...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zaštitna oprema

Post by IRalic »

voja wrote:...Odlična ti ta "sprava", jako mi se sviđa! :) Gde se tako nešto može videti, probati, a što da ne - možda i kupiti?
Koliko je udobno za dužu vožnju?.

Na fotki je Steintrike, iz Subotice www.steintrikes.de www.steintrikes.com
Ja testirao u par sati, evo i review http://www.bentrideronline.com/messageb ... hp?t=89345
Doduse to je pre-produkcijski prototip, no serijski se razlikuje samo u nekim sitnijim detaljima.

Tricikliće radi jos i Goran Ćorović iz B.Palanke, baci oko u recumbent sekciju pa ces ga vec naci.

U oba slucaja sigurno mozes videti i probati, verujem :) Pa probas, vidis, cujes cenu, pa vidis sta ti je najbolje.
Ja inace radim leže, al na dva tocka,laksi, brzi - al moze da se izvrne, za razliku od tricikla ;)



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Zaštitna oprema

Post by pedja »

Kad vidi cene trajkova, zaključiće da je sport njegovog života igranje domina :)


Inače, dobra preventiva padanju sa bicikle je nekakav trening u borilačkim veštinama. Tako se čovek nauči kako treba da padne i to dobro dođe.
voja
Posts: 13
Joined: 23 Feb 2013, 22:25

Re: Zaštitna oprema

Post by voja »

Da, slažem se, džudo je kažu možda najbolji za to, ali ja nisam ni očekivao pad. Pas je u stvari krenuo ka drugom biciklisti koji je išao meni u susret, ovaj je dreknuo, a pas prešao na moju stranu, i, iz meni nepoznatog razloga, tu stao. Da li me nije video u zanosu svog jurenja drugog bicikliste, ko zna... Tek kad sam osetio udarac i gubitak kontrole nad kormanom, znao sam da nešto nije u redu...

A trajkovi... Meni to baš deluje carski, kao čoper među motorima... Onako, hedonistički - ne jurilica, nego umereno brzo, udobno, pouzdano... Cene nisam još tražio, samo sam gledao filmiće... :)


P.S.: Sad sam odgledao neki filmić na nemačkom, ice vortex 2 trajk - ne znam nemački, ali draj tauzand ojro mi je dovoljno jasno ;)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zaštitna oprema

Post by IRalic »

pedja wrote:Kad vidi cene trajkova, zaključiće da je sport njegovog života igranje domina :)

Trajk nije sport, to je nacin zivota ;) :mrgreen: A jbg, po to je cena, grose arbajt je napraviti tako nesto, a da valja.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply