Kamera za kacigu

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Kamera za kacigu

Post by bluealek »

Nisi u pravu. Imam utisak da nemaš iskustva sa action kamerama, pa govoriš prilično napamet. Moje je iskustvo sa GoPro Hero 2 odlično, jednostavno je sve što se snima u pokretu podigla na jedan potpuno novi nivo (ako ne veruješ, baci pogled na bilo koji video na http://www.youtube.com/user/Bluealek/vi ... rid&view=0 - najbolji klipovi u montaži što se tiče rezolucije, kolorita i kontrasta su upravo oni koji su izašli iz GoPro-a). Nije tačno ni da imaju lošu rezoluciju, svaka moderna action kamera je full HD, neke čak rade i 60 fps u full HD modu, tako da možeš da dobiješ izuzetno fini slow motion tamo gde ti to treba (Hero 2 radi 60 fps samo do 1280x720). GoPro iznenađujuće dobro radi i u šumskom polumraku, i potrebno je da svetla skoro uopšte nema da bi podigla šum na neprihvatljiv nivo. Sa time kako hendluje balans belog sam takođe više nego prijatno iznenađen (greši manje od bilo kog fotoaparata ili kamere sa kojima sam do sada radio).

One su po pravilu minijaturnih dimenzija (manje od bilo kod klasičnog kamkordera) i izuzetno lagane, tako da njihovu težinu i ne osećaš (što je vrlo bitno ako ti je fiksirana negde na telu, bilo da je kaciga ili traka oko glave). Imaju vrlo malo dugmića (HD Hero samo 2) i njima se upravlja na način da budeš siguran šta si uradio bez gledanja, jer ti daje i zvučni fidbek određenom sekvencom tonova, što kod kamkordera nemaš. Po meni vrlo bitan faktor kad snimaš akciju. Uz to (ok, to bajkerima nije bitno, ali za pravljenje 4x4 snimaka sa više kamera montiranih kojegde na auto može da bude itekako bitno) imaju mogućnost bežične (wi-fi) kontrole posebnim daljincem koji može da kontroliše više kamera, tako da, ako se dobro opremiš, možeš da pališ i gasiš više komada bez prekidanja akcije. Ima još jedna prednost male mase, koju sam uvideo kad sam počeo da se igram sa raznim dodacima koji je otežavaju - u osnovnoj konfiguraciji svaki gram manjka utiče na smanjivanje drmusanja.

Dalje, vrlo su modularne i možeš da ih iskofigurišeš tako da ih idealno prilagodiš sopstvenim potrebama. Možeš da ih staviš u otvoreno kućište, koje je bitno za propuštanje ambijentalnog zvuka, ili u zatvoreno (vodootporno) kućište, sa kojim ne samo da možeš da snimaš po kiši, već i na dubinama do 60 m pod vodom. Pored modula sa rezervnom baterijom koji se montira na leđa kamere (duplira ti kapacitet), možeš da dokupiš modul sa LCD displejem (ako ti je kadriranje pri snimanju bitno, ili želiš već na terenu da pregledaš snimke i oslobodiš memorijsku karticu škarta), već pomenuta wi-fi leđa za komunikaciju sa daljincem i mali milion različitih držača, što vakuumskih za staklo (sa gomilom zglobova i nastavaka tako da možeš da je učvrstiš i u najnemogućijim pozicijama), što čičak za gornju površinu instrument table, handlebar mount za bicikle i motore, mount za kacigu, ili traku za glavu ili oko ruke. Jeste da svaki od tih dodataka košta, ali ti i nudi optimalno rešenje za specifičnu namenu, koje je uvek bolje od neke budževine sa kojom ćeš da dobiješ vrlo polovičan rezultat i funkcionalnost.
Post Reply