Ovčar-Kablar?

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Post Reply
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Ovčar-Kablar?

Post by markowe »

A-UU! Otkad se nisam ovde javljao. Moje fribajkovanje je jednostavno stalo u trenutku kada sam dobio dete (mojim izborom, ne kažem da mora da bude tako), plus sam se jedno vreme bio više usmerio ka takmičarskoj strani MTBa. Nije pomoglo ni to što sam se polomio sa bajka prošlog leta pa nije bilo ništa od tadašnje planirane vožnje :x

Ali evo, konačno treba ponovo da razbijem led i odem na turicu sa društvom, od kojih neki, moguće, nemaju nikakvo iskustvo u slobodnom biciklarenju.

Nešto smo šmekali Ovčar-Kablar, koji mi se čini prilično pitom, taman za novajlije. Samo čudno, ne mogu ništa da nađem po našim sajtovima (recimo ovde, ili na S i B) u smislu nekih trekova itd. Naravno, sve to može u improvizovanoj varijanti, uz pomoć topo mapa, ali bi bilo dobro čuti još neko iskustvo. Može li u tom nekom delu između Čačka i Požege da se izvuče jedno 3 dana aktivne vožnje? I da li ima neka relativna divljina gde bi moglo da se neometano kampuje? Baš nemam iskustva u tom kraju... Hvala na svakom savetu.
User avatar
Rezoman
Posts: 13
Joined: 15 Jul 2012, 13:08
Location: Novi Bečej

Re: Ovčar-Kablar?

Post by Rezoman »

Pochetnik sam i veoma zainteresovan za ovu turu! Pa ako bude ozbiljnih planova i mesta (ako idete kolima) za mene i moj bicikli, rado bih vam se pridruzio :)
Budi promena koju zeliš da vidiš u svetu. - Mahatma Gandhi
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Re: Ovčar-Kablar?

Post by markowe »

Rezoman wrote:Pochetnik sam i veoma zainteresovan za ovu turu! Pa ako bude ozbiljnih planova i mesta (ako idete kolima) za mene i moj bicikli, rado bih vam se pridruzio :)
Pozdrav,

Tura je ovog vikenda, a nažalost popunili smo sve kapacitete, i krajnje iskomplikovali celu stvar (idemo nešto okolo-naokolo, da ti ne pričam) :) Tako da nažalost nemamo mesta, ali u principu sam ja uvek za otvorenu varijantu, da nas bude što više, naročito onih koji su relativne novajlije pa bi hteli da dožive čari slobodnog biciklarenja!

Nadam se da će biti neka druga prilika, a svakako se često ovde neke ture organizuju, pa verujem da ćeš nekoj moći da se priključiš vrlo lako.

Što se tiče ove naše ture, vidim da niko nije ponudio neke informacije, znači ovo je neistraženi teren :) Pokušaću ovde da napišem kratak izveštaj kada se budemo vratili. Uglavnom planiramo kampovanje na Kablaru (znamo jedno mesto) i onda da pravimo malo duže ture - možda čak do Divčibara jedan dan, pa do Rudnika drugi dan, videćemo.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Ovčar-Kablar?

Post by bluealek »

Do vrha Kablara imaš skroz korektan uspon, koji tek pred kraj prelazi u makadam, ali ozbiljnija strmina je bukvalno poslednjih manje od kilometar. Izlazio sam gore nedavno kolima kad sam pripremao reportažu za SAT. Na Ovčar nismo išli, a ono što se prisećam od pre dvadesetak godina mi je već malo izvetrilo, mada i do onde imaš put, ali kažu da je u lošijem stanju. Česama i izvora ima dosta duž puteva (manastirski kraj), ali nemam neku njihovu preciznu POI bazu.

Kraj je u suštini jako lep, mada prenaseljen za moj ukus (kao i veći deo Šumadije).
User avatar
Rezoman
Posts: 13
Joined: 15 Jul 2012, 13:08
Location: Novi Bečej

Re: Ovčar-Kablar?

Post by Rezoman »

Pozdrav,

Tura je ovog vikenda, a nažalost popunili smo sve kapacitete, i krajnje iskomplikovali celu stvar (idemo nešto okolo-naokolo, da ti ne pričam) Tako da nažalost nemamo mesta, ali u principu sam ja uvek za otvorenu varijantu, da nas bude što više, naročito onih koji su relativne novajlije pa bi hteli da dožive čari slobodnog biciklarenja!
Nije frka ;)

Pitanje je da li bih uspeo da sredim sve shto treba na biciklu i da li bih se iskombinovao sa godishnjim i to jer sam mom neposrednom rukovodiocu preko potreban (sreca u nesreci, jel'... :? )
Ima vremena, josh sam ja mlad :D
Budi promena koju zeliš da vidiš u svetu. - Mahatma Gandhi
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Ovčar-Kablar?

Post by milke »

bluealek wrote:Na Ovčar nismo išli, a ono što se prisećam od pre dvadesetak godina mi je već malo izvetrilo, mada i do onde imaš put, ali kažu da je u lošijem stanju.
Није баш сјајан, али се без неке веће муке стиже путничким возилом, тако да за бицикл не треба да буде проблема.
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Re: Ovčar-Kablar?

Post by markowe »

Hvala svima, sutra krećemo, pa sledi izveštaj.
markowe
Freebiker
Posts: 52
Joined: 19 Apr 2006, 14:23
Contact:

Re: Ovčar-Kablar?

Post by markowe »

Evo, došli smo, pa čisto ukratko da vas izvestim.

Ja inače nisam planirao tu turu, pa bih možda to malo drugačije osmislio jer u suštini taj kraj nije za neki planinski biciklizam, barem ne terenski. Teren je ili suviše strm, ili je dosta naseljen (što reče i Sale) pa je onda sve asfaltirano, što nije tako zanimljivo, pogotovo kada tuče sunce na 40C.

Ali bilo kako bilo, glavna poenta je bila kampovanje sa društvom i beg iz grada. Popeli smo se autom do vrha Kablara i tamo kampovali (što je takođe loša varijanta za bici-ture - verujem da se svako već barem jednom zeznuo na taj način :)). Tamo ima jedan proplanak koji je sasvim pristojan za kamp, a vode ima malo niže, u bunaru pri jednoj kući, gde smo lepo pitali i nije bio problem da se služimo.

Prvi dan smo napravili ovu turu - praktično drumsku, sa nešto malo terenske vožnje. Neka ludačka ideja našeg organizatora je bila i da se popnemo na Divčibare ali smo ga srećom odvratili :). Ništa posebno ne bih istakao sa tog putovanja osim ogromnih količina kupina koje smo konzumirali usput, kao i veliku toplotu... Vratili smo se malo drugačijim, istočnijim putem koji nisam snimio ali koji se jaaaaako otegao, nikome nije jasno zbog čega, ali stigli smo do podnožja Kablara posle mraka a pošto je jedino meni ostalo energije, morao sam da se popnem još tih 10 km do vrha po auto pa da se spustim po ostatak ekipe! E sad znate zašto se ne kampuje tako visoko, ako već nista skontali :)

Sutradan smo bili prilično skrhani pa smo se odlučili za pešačku turu - da se popnemo na sam vrh Kablara i bacimo pogled (500 m od kampa), pa zatim da se spustimo do Morave ovom stazom, što smo i uradili. Staza je prilično okomita, skoro da bi tu trebala neka ozbiljnija oprema - svakako nije preporučljivo bez dobre obuće i doze zdrave pameti (mi smo krenuli bez oba, ali nema veze). Jako je suvo i klizavo sada, a ima tu i malo pentranja niz manjih vertikala. Tu se obilazi velika stena u kojoj se nalazi Isposnica Svetog Save. Sama crkva je bila zaključana iz razloga koji nam je ubrzo postao očigledan: izvor je potpuno presušio. Inače ceo kraj je potpuno spržen - stravična je suša i stalno smo kuburili sa vodom.

Spustili smo se do Morave (posle Isposnice je nešto lakši spust) i bućnuli se, prošetali do Ovčar banje, i onda krenuli natrag gore ovim putem, koji je nešto duži, ali dosta lakši, pa smo stigli taman pre mraka i bili smo prilično zadovoljni sve u svemu - 1100 m dole i gore, za pola dana.

Zadnji dan smo u povratku malo svratili do meandara Morave, mada nismo imali vremena da tražimo neki vidikovac, ali smo barem i to videli, zaista neobično lepo.

Eto, to je čisto skraćena verzija - možete i neke slike da pogledate na Fejsu (označio sam ih kao javne, ali izgleda da ne možete da ih vidite ako niste Fejsovac - ma dobro, ništa spektakularno).

Tako da... mi smo se lepo proveli, ali opet kažem, mislim da ne bih preporučio taj kraj za slobodno biciklarenje iz pomenutih razloga.

E da, da pomenem i to da sam na ovoj turi po prvi put isprobao sve blagodeti Androida za planinarenje/biciklarenje: stvarno je revolucionarno kada možeš topografske mape da učitaš u Android verziju Ozija i da vidiš TAČNO gde si - ali sve to ti maltene ne treba, jer je još impresivnije pokrenuti Google Earth na istom uređaju i prosto videti tačno gde si u 3D prikazu u bilo kom trenutku. Jako interesantno, mada to malo već kvari ugođaj - ne možeš da se izgubiš sve i da hoćeš :). A da - mana - možeš da se igraš tako, ali to zadovoljstvo traje pola dana, koliko i baterija na mobilnom...
Post Reply