hercegovina ?

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Re: hercegovina ?

Post by Jovanovic »

Ma pojma nemam.
Mislim da ću biti fleksibilan sa vremenom, i da ću dosta moći da biram. Samo je pitanje da li ću uopšte imati vremena ;).
A moj izbor vremena dosta zavisi od izbora ture. Ako bih odabrao čisto hercegovačku trasu (a naročito ako bude bez ozbiljnih planina), onda bih najradije išao na proleće, dok još nije vrućina. Znači, april ili maj.
Ako skockam sa Saletom ovu priču koja počinje od Durmitora, onda bih čekao makar juni.
A ako ipak rešim da krenem iz Glamočkog polja, onda mi se nekako nameće početak avgusta, jer bih voleo da za Svetog Iliju budem u Zajarugi kod mog prijatelja Žoleta. Mada priznajem da avgust nije idealno doba za hercegovačke goleti.
Ako mi se sve ovo izjalovi, neću imati ništa protiv ni da odem u oktobru, kad je verovatno i najlepše za provozati po kamenu. A verujem da u niskoj Hercegovini ni tad nije hladno za kampovanje.

A ti ? Jesi li postao gadljiv na neudobne planinske staze, ili nemaš ništa protiv da ponekad poneseš svog trotočkaša u rukama :) ?
Mada u nekim varijantama ova tura može da bude i prilično udobna, i možemo i tako nešto da sklopimo.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: hercegovina ?

Post by IRalic »

Jovanovic wrote: A ti ? Jesi li postao gadljiv na neudobne planinske staze, ili nemaš ništa protiv da ponekad poneseš svog trotočkaša u rukama :) ?
Mada u nekim varijantama ova tura može da bude i prilično udobna, i možemo i tako nešto da sklopimo.
Taman posla da sam gadljiv na planinske staze :D
Nesto se kotrlja ideja o full suspendovanom triciklu koji jede svaki makadam i kamenjar za dorucak ;-)
a Hercegovina bi, zamisljam, bila idealan teren da se sprava proveri i protrese .. samo da ne bude mnogo vrucina ;)
Nesto kao Albanija u malom ;) samo pitomije i pristupacnije

Malo kamenjara za zazubice: http://www.youtube.com/watch?v=YV8jRkVyWAg


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Re: hercegovina ?

Post by Jovanovic »

Ma, ne sumnjam ja da ćeš ti da izvozaš svaku stazu koju i mi izvozamo. Nego mi je frka - ako dođe do onog prolaska iz Pive u Hercegovinu preko planine - kako ćeš ga gurati i nositi, a toga bi na toj liniji bilo dosta. Inače, kroz samu Hercegovinu, verujem da ćeš se odlično provoditi na trotočkašu.
Odličan ti je klip, evo već me svrbe tabani. I nešto razmišljam - gde li su one besne serpentine ?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: hercegovina ?

Post by IRalic »

Jovanovic wrote:Ma, ne sumnjam ja da ćeš ti da izvozaš svaku stazu koju i mi izvozamo. Nego mi je frka - ako dođe do onog prolaska iz Pive u Hercegovinu preko planine - kako ćeš ga gurati i nositi, a toga bi na toj liniji bilo dosta.
Pa tok vi gurate, ja stignem okolo putem :D
Salu na stranu, da, tricikl nije bas zgodan za guranje, jer je nizak.
Obicno se lako vuce, takos to se rukom uhvati za pak treger recimo, i vuce unatraske ko kolica.
Ako ima prtljaga, onda se on prebaci napred, na sediste recimo, da ne nosis u ruci tu tezinu, nego da se ona kotrlja na prednjim tockovima tricikla.
Nosenje, hmm, pa ako je prazan, i nije puno tezak, nabaci se foteljom na rame i teraj ;-)

Bilo kako bilo, bicikl je daleko laksi za guranje, a i visok lezeci bicikl sa volanom odgore se takodje gura bez problema.

Jovanovic wrote: Odličan ti je klip, evo već me svrbe tabani. I nešto razmišljam - gde li su one besne serpentine ?
Pa negde u Albaniji :D ako se dobro secam iz price, mislim da je to sve severno od Drima.
Sad gde tacno mogu biti te serpentine, ko zna .. :)
Dosli su iz pravca Kolasina, presli granu preko nekog neoznacenog na karti prelaza, zatim posle par dana zavrsili u Skadru, posle neko parce trajektom, i na kraju zavrsili u Valboni,odakle su presli na Kosovo.
NIje bas najjasnije objasnjena trasa, mada, mozda bi mogli coveka kontaktirati za vise detalja.Jos ako je imao i GPS .. :)
Tako nekako ;) Ceski mi nije bas najbolji ;) ali procitaj, da se poensto razumeti http://www.eh-adventures.com/albanie2006.php



POzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
vcorovic
Freebiker
Posts: 31
Joined: 04 Dec 2008, 10:08

Re: hercegovina ? - kada voziti

Post by vcorovic »

Jovanovic wrote:... Mada priznajem da avgust nije idealno doba za hercegovačke goleti.
Ako mi se sve ovo izjalovi, neću imati ništa protiv ni da odem u oktobru, kad je verovatno i najlepše za provozati po kamenu. A verujem da u niskoj Hercegovini ni tad nije hladno za kampovanje.
...
Htjedoh dodati ovu napomenu, ali vidim da ste je se vec dotakli.

Juni i juli su jako teski za voznju bicikla po Hercegovini. Svjetlo i vrucina su izuzetno jaki vec od 11.30h, pa negdje od 15.30. Tada sve bljesti i pece i odozgo i odozdo. Kamen je prilicno bijel i znatno odbija suncevu svjetlost. Ko nije navikao na to, mislim da tolika kolicina svjetla i vrucine moze da mu predstavlja ozbiljan problem. Suncane naocale bi se mogle smatrati obaveznim. Moje pozitivno iskustvo je i pelerina za kapu, poput onih kod vojnika Legije stranaca. Vode obicno nema uz puteve, sve dok se ne naidje na neku kafanu, prodavnicu, ili kucu.

Druga polovina septembra i prva polovina oktobra mislim da su idealne za voznju po Hercegovini. To je neko moje iskustvo. Zrak je jos uvijek topao, ali ne toliko da pravi smetnju. Medjutim, veceri, posebno van naselja, znaju da budu ozbiljno hladne! O tome treba voditi racuna.

Maj, posebno sredina, takodje nisu losi, ali je vrucina tada vec u ozbiljnom usponu i taj period meni nije prijatan ni blizu kao jesen. Mada, obicno zbog prvomajskih praznika, vece ture vozim u maju.

Novembar, decembar, a cesto mart i april je vrijeme kisa, koje znaju biti jako obilne. U gornjoj Hercegovini, sjeverno od prevoja Cemerno, samo u visim predjelima, pada snijeg umjesto kise.

Ono sto vazi, bez obzira na godisnje doba, u donjoj Hercegovini, juzno od prevoja Cemerno, nemate mogucnost da se zaklonite od sunca, vjetra i kise. Zakloni su obicno vece kamenje, uz koje mozete da se pribijete, ili malo podvucete. Cisto da sklonite samu glavu, a ostatak tijela ostaje otvoren.
User avatar
vcorovic
Freebiker
Posts: 31
Joined: 04 Dec 2008, 10:08

Re: hercegovina ? - kratka digresija

Post by vcorovic »

IRalic wrote:
Jovanovic wrote: Odličan ti je klip, evo već me svrbe tabani. I nešto razmišljam - gde li su one besne serpentine ?
Pa negde u Albaniji :D ako se dobro secam iz price, mislim da je to sve severno od Drima.
Sad gde tacno mogu biti te serpentine, ko zna .. :)
Dosli su iz pravca Kolasina, presli granu preko nekog neoznacenog na karti prelaza, zatim posle par dana zavrsili u Skadru, posle neko parce trajektom, i na kraju zavrsili u Valboni,odakle su presli na Kosovo.
NIje bas najjasnije objasnjena trasa, mada, mozda bi mogli coveka kontaktirati za vise detalja.Jos ako je imao i GPS .. :)
Tako nekako ;) Ceski mi nije bas najbolji ;) ali procitaj, da se poensto razumeti http://www.eh-adventures.com/albanie2006.php
Taj ulaz iz pravca Kolasina mi je odavno u fokusu, i dalje preko planina sjevera da se dodje do Skadra, ili eventualno, u nekoj duzoj turi, ode na Orhid (ali ova varijanta je trenutno manji favorit). Ako medju vama ima zainteresovanih, da se to nekada izveze, mogli bi da se udruzimo i napravimo plan. Sam da idem, ne usudjujem se.

Drugo, taj ilegalan ulazak u Albaniju moze i skupo da se plati. Trebali bi se dobro raspitati oko toga.
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Re: hercegovina ?

Post by Nikola »

bluealek wrote:Bacio sam malo pogled na kombinaciju Google Earth-a, Ozi Explorera i Adria Topo u potrazi za neki ulaz u Hercegovinu preko planina na području Bioča i Volujka, ali ne vidim ništa što bi bilo vozno, pogotovo za natovarene bicikle. Ipak, spazih jedan put koji bi mogao biti vrlo interesantan, od Plužina uzbrdo, preko Šejtan-Kule (najviša tačka puta nešto preko 1500 m visine). Prolazi južno od Lebršnika i silazi na Avtovac, u blizini Gacka.

Ako neko zna za neki severniji put, bliže Volujku i Bioču, ne bi bilo loše da skrene pažnju, jer može biti samo još atraktivniji od ovoga (mada, ako je suditi po Google Earth-u, mrka kapa, sve je ljuti kamenjar).

Pronašao sam još jedan vrlo zanimljiv put kojim bi se moglo od Pivskog jezera preseći ka Tjentištu, iznad Mratinja. Ne krene se prema Mratinjskom jezeru, već putem koji ide ispod odseka Štrbine, da bi se ispeo na visoravan Vučevo. Tu neko vreme vrluda na prosečnoj visini od oko 1500 m i odatle može da se uhvati vrlo solidan makadam ka Tjentištu.

Evo jedan link mi je Gruja poslao ovog dečka vozio je ovo o čemu pričate i još dosta toga... ima i trek

http://www.takeadventure.com/index.php? ... &Itemid=23
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: hercegovina ?

Post by Grujic »

Na fotkama izgleda mnogo dobro. U kombinaciji sa Zelengorom mislim da bi se mogla napraviti jedna lepa bajkersko-planinarska tura od 4-5 dana.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: hercegovina ?

Post by bluealek »

Davnih dana 2003. smo već teglili bicikle na Trnovačko jezero (ima i foto album sa te ture na http://aleksandar.fotopic.net/c117173.html), ali to je prilično mazohistička varijanta, a dalje od jezera se nema gde, može samo da se nosi bicikl uz sipare i stene. Eventualno se od Prijevora uz malo gurke može stići na jezero ovako kako je čovek čini mi se prišao, ali je u toj varijanti jezero slepić, mesto koje posećuješ da bi na njemu proveo neko vreme i vraćaš se prema Prijevoru, ili Suhi.

Ono o čemu sam ja pričao na početku ove teme je kolski put od Mratinja, koji prolazi severno od samog Maglića, i kojim bi trebalo da je moguće pedalirati.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: hercegovina ?

Post by Grujic »

Nisam siguran dali si pogledao trek ali taj momak je krenuo iz Mratinja cini mi se jedinim putem za Tjentiste i usput svratio na Trnovacko jezero. Na Google Earth-u je to jedini put koji ide prema Tjentistu od Mratinja, bar mi se tako cini. Mislim da bi najveci problem bio pocetak puta jer jer u prvih 12-13km mora da se savlada nesto vise od 1000m visinske razlike po verovatno losem putu
http://www.takeadventure.com/gallery2/m ... temId=1590
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: hercegovina ?

Post by bluealek »

Pogledao sam trek i čovek je uradio upravo to što pričam - prišao je jezeru preko Prijevora i vratio se istim putem, dakle jezero nikako nije bilo "usput". Više je bilo u pitanju jedno podugačko slepo crevo. Dakle put do jezera nema nikakve direktne veze sa stizanjem iz Mratinja na Tjentište.
User avatar
vcorovic
Freebiker
Posts: 31
Joined: 04 Dec 2008, 10:08

Re: hercegovina ?

Post by vcorovic »

bluealek wrote:Pogledao sam trek i čovek je uradio upravo to što pričam - prišao je jezeru preko Prijevora i vratio se istim putem, dakle jezero nikako nije bilo "usput". Više je bilo u pitanju jedno podugačko slepo crevo. Dakle put do jezera nema nikakve direktne veze sa stizanjem iz Mratinja na Tjentište.
Saša dobro kaže. Trnovačko jezero zaista nije blizu puta Mratinje - Tjentište, već, ako se dobro sjećam, ima nekih 6-10 km "puta" do njega, jednim dijelom preko sipara. I kada se dođe na jezero, postoje svega 3 mogućnosti, nazad istim putem, desno uz strme padine na Volujak, a lijevo uz strme padine na Maglić.

bluealek wrote:Davnih dana 2003. smo već teglili bicikle na Trnovačko jezero (ima i foto album sa te ture na http://aleksandar.fotopic.net/c117173.html), ali to je prilično mazohistička varijanta, a dalje od jezera se nema gde, može samo da se nosi bicikl uz sipare i stene. Eventualno se od Prijevora uz malo gurke može stići na jezero ovako kako je čovek čini mi se prišao, ali je u toj varijanti jezero slepić, mesto koje posećuješ da bi na njemu proveo neko vreme i vraćaš se prema Prijevoru, ili Suhi.
Tu turu sam ja bio isplanirao, sa profilima visina, kilometražom i svim drugim podacima, ali ne putem uz Suhu, zbog razloga koje navodiš, već ovamo preko Dragoš sedla i Prijevora. Taj put je duži nekoliko kilometara, ali je neuporedivo lakši i može se voziti skoro svo vrijeme. No mene je na pripremama za turu udarilo auto, i onda su otišli samo Risto Marić i Jone, a onda se pridružili i ti i Bane Rodić. Zašto su oni tuda okrenuli, ni dan danas mi nije jasno. Put uz Suhu je ružan i za pješaka, a gotovo da ne nudi nikakve poglede, za razliku od ovog puta preko Prijevora.

bluealek wrote:Ono o čemu sam ja pričao na početku ove teme je kolski put od Mratinja, koji prolazi severno od samog Maglića, i kojim bi trebalo da je moguće pedalirati.
Tim putem, iz Mratinja, sa konjem, dolazi na Trnovačko jezero onaj čovjek što naplaćuje razapinjanje šatora i piće. Jezero se nalazi na teritoriji Crne Gore, ali jedini put kojim mu se može prići je ovaj iz Hercegovine.


PREDLOG: Mislim da bi možda početak oktobra bio zgodan da napravimo ovu turu. Problem je što bi noći bile dosta hladne.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: hercegovina ?

Post by Grujic »

Mislim da se nismo razumeli. Nigde nisam napisao da bi morali ici na Trnovacko jezero vec sam napisao da je momak isao od Mratinja do Tjentista a u medjuvremenu je svratio na Trnovacko jezero. Hocu samo da kazem da je on isao delimicno putem kuda bi mi isli. Ja bi voleo da vidim jezero ali naravno bice kako odluci vecina ili onaj ko organizuje. Predlazem okupljanje na Durmitoru a onda polako Mratinje, Tjentiste, prevoj Cemerno i na kraju 2 do 3 dana na Zelengori. Odgovaralo bi mi da vozimo u drugoj polovini jula. Za oktobar mislim da je kasno. Na tim visinama se vreme za cas promeni a i morali bi da nosimo vise stvari.
User avatar
vcorovic
Freebiker
Posts: 31
Joined: 04 Dec 2008, 10:08

Re: hercegovina ?

Post by vcorovic »

Grujic wrote: ... Predlazem okupljanje na Durmitoru a onda polako Mratinje, Tjentiste, prevoj Cemerno i na kraju 2 do 3 dana na Zelengori. Odgovaralo bi mi da vozimo u drugoj polovini jula. Za oktobar mislim da je kasno. Na tim visinama se vreme za cas promeni a i morali bi da nosimo vise stvari.
Imam prilično kilometara u nogama provezenih po Hecegovini tokom jula i ako hoćete moj savjet, mislim da nema goreg vremena za vožnju po Hercegovini. Vrućine su užasne, svjetlo izbija oči ako nemate sunčane naočale na njima, koža gori dok kažes keks. Taj dio uz Vučevo i Perućicu je tada prepun muva i prilično su neprijatne.

Ako se pitate zašto sam onda vozio u julu, ako mi se to nimalo ne sviđa, to je zato što sam obično tada mogao da izdvojim vrijeme. Takođe, ti mjeseci su među najgorim za fotografiju, upravo zbog prejakog sunca. Slike postanu ravne, sa oštrim prelazima, ispranim nijansama, a nekad i bojama, previše kontrasta i dosta izgubljenih detalja.. i veoma se razlikuju od viđenog u prirodi.

Znači, ako može da se bira, juni i juli izbaciti ako se ikako može.
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: hercegovina ?

Post by rajko55 »

Aman , ovde fale suncobrani , ja vozih celo leto i prodjoh oko 15 avgusta taj pravac i preziveh,sa 45 stepeni sam skocio u Trebisnjicu i njenih 12 stepeni i ziv sam.Dali vozite bajs ili ste manekeni pa vam treba erkondisn , ako ne odem na Azurnu obalu ja cu da se pridruzim i ako se ide u avgustu. pozdrav
Post Reply