Klasicni, udobni bicikl za grad?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
aldebaran
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2009, 12:25

Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by aldebaran »

Drustvo,

Zanima me kupovina klasicnog, udobnog bicikla za grad. Bilo bi pozeljno da cena ne bude visoka.

Kada sam bio u Berlinu pre godinu dana, iznajmio sam jedan takav (ne znam koliko kostaju). Celog dana sam ga vozio, bez da osetim umor. Evo kako su izgledali:

Image

Image

Da li znate da li i gde tako nesto moze da se nadje u Srbiji?

Kod nas vidjam samo one preteske "mauntin bajkove" -- oni su potpuno besmisleni i neprakticni za svakodnevnu gradsku voznju, i nikada necu razumeti zasto takvi bicikli, koji bi trebalo da budu interesantni jako malom procentu ljudi, kod nas cine ogromnu vecinu ponude. I ja imam jedan robustan za prirodu, ali to se ne vozi po gradu.

Vidjao sam, recimo, neke jeftinije modele suboticke firme Favorit, a da lice na ono sto mi treba. Sta mislite o njima?

Hvala unapred!
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by Dejv »

Stvar je u tome sto u Srbiji retko ko koristi bicikl za namenu kojoj odgovara taj. A to je da se obavljaju dnevni poslovi.
U Srbiji se bicikl generalno smatra vidom rekreacije - i ne vozi se penzionerski takav.

Ovde cene tih bicikala se krecu za nove od 90 dolara do jedno 500.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
aldebaran
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2009, 12:25

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by aldebaran »

To je i problem, sto se gradski bicikli kod nas smatraju "penzionerskim", dok ovi, "rekreativni", zapravo ogromnoj vecini ne sluze ni za sta -- osim za lecenje nekih kompleska o broju brzina i jacini amortizera. Za mene je to cista zatucanost. Tuzno je to. U Srbiji ne postoji nikakva ozbiljna biciklisticka kultura bilo koje vrste (ne racunam zaljubljenike, njih je malo). Najmasovnija namena bicikla i jeste taj svakodnevni prevoz, to i ljudima ovde treba. Pa onda vidjamo sredovecne zene koje sa pijace vuku kese na kormanu onih celicnih mauntin bajkova, lome noge, misle ne moze drugacije. Tuzno, tuzno...

Nego, kad je sve vec tako, je l valja da se kupi taj suboticki Favorit, ili ima boljih resenja? Pomoc, pomoc!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by IRalic »

Kolega je vec dao odgovor na pitanje zasto takvih bicikala nema kod nas.

Capriolo ima par modela koji bi mozda odgovarali, npr
Diamond 21 http://bike.capriolo.com/bicikle/diamond-21
ili Roadster Tour http://bike.capriolo.com/bicikle/roadster-tour

Naravno mozda na slici lepo izgledaju, i imaju kvalitetne blatobrane i pak treger, ali su pogonski delovi veooooma jeftini i sumljivog kvaliteta i performansi.
Ali verovatno je i cena adekvatna ..
Za obavljanje poslova po gradu vise od toga mozda i ne treba. Dok radi radi, kad rikne zamenis i to je to ..

Capriolo takodje ima i single speed seriju, tzn "coaster brake" kako to oni zovu ;)
znaci klasicni bajs sa Favorit jednobrzinskom glavom pozadi, i sve ostalu u slkadu sa tim.
Naravno tu je i 20" Poni :) samo ram nije sklapajuci :(

Polar je takodje imao 2-3 slicna modela, a sad vidim na Planetovom sajtu samo jedan pod nazivom Forester,
u "muskoj" i "zenskoj" varijanti

Ako zelis nesto kvalitetnije, trebalo bi potraziti na trzistu polovnjaka.
Ni tamo nisu ne znam kako popularni, ali ume da se nadje neki solidan, "uvezen" sa zapada, mozda bas taj sto si ti vozio :D


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
aldebaran
Posts: 9
Joined: 17 Jun 2009, 12:25

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by aldebaran »

Hvala, momci, puno!

Nego, koliko sam shvatio, Favorit je neka suboticka firma koja proizvodi bajkove slicne ovim od Capriolo-a ili Polar-a. Da li treba razmsiljati o tome? I sto se polovnjaka tice, gde ih traziti?

(A ovo, zasto ih nema kod nas, iskreno, meni i dalje nije jasno, jer nije tacno da se ovde bicikli koriste samo za rekreaciju. Vecina ih vozi po gradu, ne po prirodi. Vecini ljudi su, stoga, potrebni gradski, ne planinski bicikli. Tesko da ce me iko ubediti da ovdasnja ponuda bicikala nije besmislena.)
starcha
Freebiker
Posts: 14
Joined: 21 Jul 2005, 10:00

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by starcha »

Evo ovako... postoji momak koji prodaje samo te tzv. gradske biciklove - i to pre svega holandezere... Gazelle i slične modele

čovek se zove Aleksandar Velaja i donosi biciklove subotom na Najlon pijacu u Novom Sadu. Njegov kontakt alexvelaja@yahoo.com

Čovek je iz Srema iz Putinaca koliko se sećam, pa kontaktiraj ga! ima odličnih biciklova u odličnom stanju!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by IRalic »

Koliko ja znam, ime Favorit se veze sa cuvenu Češku firmu koja pavi bicikle od kad ja znam za sebe, a i pre toga ;)
Sad kave to veze ima sa Suboticom, nemam pojma :]

I takodje mi nije jesno zasto ljudi teraju brdske biciklove ako bi isti posao mnogo bolje odradio neki holender.
Ali opet, nije mi jasno zasto ljudi uopste voze te neudobne biciklove gde celim prsima guraju vazduh ispred sebe,
i sede na tom malenom nazovi sedistu, al dobro .. :roll:

Malo slidzica sa neizbeznog http://www.copenhagencyclechic.com/ bloga :)

Image
Image
Image
Image
Image


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by Dejv »

Razlog zasto ljudi voze MTB a ne taj penzionerski?

Pa npr zato sto je lakse otici MTB-om uzbrdo.

Po gradu za rekreaciju nije ni MTB ni taj penzionerski - nego je road - e sad - po Srbiji putevi se ipak vise klasifikuju u ne road - rupe, neravnine i sl, pa problem sa tankom gumom ako uleti u shine od tramvaja... sve su to razlozi sto ljudi voze MTB. Pa isto npr ne bi vozili road na 10 bara - nego na necemu meksem i udobnijem.

Pozdrav,

Nemanja, vlasnik i korisnik penzionerskog bicikla, Jakovljevic
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by milke »

Ne verujem da svi voze mtb zbog loših puteva. Na gradskim ulicama ipak nije tako ekstremno da su ti potrebne gume od 2'' i full suspension, a takvih bajkova trenutno ima najviše.
To je više stvar prestiža, tj. što bajs izgleda "nabudženije", to je vlasnik istog veća faca :) Odrasli (bar neki) imaju malo drugačiju percepciju realnosti, ali problem je u tome što ovde nema baš neke ponude city bajkova i to što je mtb ovde standard, i oni ne žele da "ispravljaju krive drine"...
Moj ćale oduvek vozi city bike, a od skoro je prešao na poniku koja je savršena za vožnju do vikendice (7km), pijace ili neke druge destinacije u gradu.

Ja imam mtb ali bih rado posedovao i city bike za neki commuting i jednog drumaša za asfaltne ture i treninge, ali... no chance for now :(
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
djorzgul
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2005, 22:49

Re: Klasicni, udobni bicikl za grad?

Post by djorzgul »

heheh.
definitivno bi najbolje bilo imati po jedan od svakog :)
al do tad ja svoj mtb ne bih menjao... zasto... ovako mogu svuda... road, off-road, road... po zelji... a ako je bas neka izrazito road tura, namontiram tanje i gladje gume i ojha...
al verujem da svako svoj bajk najvise voli :) tako da necu previse da palamudim..
Post Reply