Lanac

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
csc-fan
Posts: 29
Joined: 06 Oct 2005, 12:58

Post by csc-fan »

PETZA wrote: Pa kais na automobilu ti je od gume i nekih kanapa a taj kanap se teze isteze, a automobili stariji koji su mesto kaisa imali lanac on je bio mnogo siri i deblji nego na bajsu.I auto nece nikada toliko cimnuti nego sto ti mozes na bajsu nogom da cimnes! :wink:
Ali ovde je rec o dva reda velicine razlike u snazi. Dobar rekreativac razvija u duzem periodu oko 250W (za prosecnu brzinu od oko 30km/h na ravnom). Takmicari oko 400, a u sprintu mogu da povuku i do 800-1000W. Jugo 45 koji je imao lanac ima motor snage 33KW, a motoclkli koji ga isto imaju imaju i vecu snagu. Koliko god da verujes u snagu svojih nogu, ona je ipak mala u poredjenju sa tim sta moze auto da uradi. Bice da je ovde pre rec o tome da se zbog toga da se smanji tezina prave lanci koji su od mekanih materijala.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Dude ! zaboravljas da se zupcasti kais,ili lanci koriste samo za pokretanje bregaste osovine,kojoj je jedini zadatak da podize i spusta ventile,
dakle nikakve "snage" tu nema ..

Snaga se prenosi preko menjackog sklopa i dalje kardanima i zglobovima ka tocku ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Interesuje me zbog cega mora da se menja kaseta ukoliko je lanac istegnutiji od 1%? Da li je moguce da toliko moze da nacne kasetu da nov ne moze da pasuje?
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Najjednostavnije objasnjenje je da naceta kaseta vrlo brzo " rasturi " novi lanac i moras ga mijenjati ne nakon, recimo 1000km, nego nakon 500km.
Ako lanac zamijenis na vrijeme on, novi lanac, manje trosi vec nacetu kasetu i redovnim mijenjanjem lanca, prije nego se potpuno istegli, jedna kaseta moze da izdrzi 3-4 lanca.
Pozdrav.
Makarenko
User avatar
birva
Posts: 10
Joined: 09 May 2006, 18:36
Location: BeGe, ex Subotica
Contact:

Post by birva »

markomm wrote:Interesuje me zbog cega mora da se menja kaseta ukoliko je lanac istegnutiji od 1%? Da li je moguce da toliko moze da nacne kasetu da nov ne moze da pasuje?
Kaseta mora da se menja ako su zubi lancanika potroseni, a ne ako neki instrument pokaze da je lanac istegnut za 1 ili koliko god procenata. Oblik zuba lancanika je poznat i standardizovan (mozes da nadjes na netu kako izgledaju novi zubi, lancanici), i lancanik bi trebalo menjati ako oblik zuba odstupa u tolikoj meri od pocetnog da ometa sprezanje lanca i lancanika. Dakle, moguce je da stari lanac "toliko moze da nacne kasetu da nov ne moze da pasuje". Ako na potrosenu kasetu stavis novi lanac, on nece dobro da naleze, moze da spada i brze ce se trositi. Treba, dakle, menjati lanac mnogo pre nego sto on pocne da "vidno" trosi zube lancanika. Jedino tako jedna kaseta moze da izdrzi nekoliko lanaca.

Pozdrav!
Image
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

misaxtr wrote:Kompatibilno je 100% sa SHIMANO lancima.
Da, ali sa kojim lancima? Čitam po netu da samo linkovi za Sramove lance za 9 brzina rade sa Shimanovim lancima za 7/8 i 9 brzina. Da li je to tačno?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Postoji SRAM link za lance za 9 brzina i link za one za osam i nize. Dakle karike su kompatibilne i sa shimano i KMC a i ostalim.
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

[quote="birva"]
trositi. Treba, dakle, menjati lanac mnogo pre nego sto on pocne da "vidno" trosi zube lancanika. Jedino tako jedna kaseta moze da izdrzi nekoliko lanaca.
Pozdrav![/quote]

Da malo oživim ovo.
Trkači, kako čujem, kad menjaju lanac menjaju *I* kasetu.

/da kažemo da glasno razmišljam/
Kad se razmisli: lanac se isteže od prvog dana, i svojim isteznajem deformiše i zupčanike preko kojih ide.
To istezanje je maaaaalo, ali postoji.

I, mi zamenimo lanac na bezbednih 0,7, platimo ga poprilično (ja se sa sedmofazom provučem sa 800 dindži, ovi sa devetofazom se otvore dvaput toliko), i montiramo ga na kasetu koja je VEĆ ISTEGNUTA! Ne 'onoliko', ali dovoljno.
Šta onda bude? Kaseta prilagodi lanac sebi. Meni nov lanac preskače k'o lud prvih nekoliko dana, onda mu se to više nikad ne ponovi.

I tako, posle 200-300 km ili manje, imamo nov, istegnut lanac na kaseti... i istezanje se nastavlja.

Nova kaseta, koju sam zimus kupio i stavio na lanac koji je prešao 70 km, je dve nedelje kasnije imala iste deformacije kao i stara.

Prvi lanac, koji je došao na bajku, je pukao na 730 km, neki kinez. Drugi, šimanov se sj* na blackpin-u od čestog pranja. E vala ovaj SRAMov neću da skidam dok ne postane nemoguće udobno voziti. Čisto eksperimentalno. Pa da vidim da li sponzorišem kojekakve kompanije menjanjem lanca 'kad se istegne', ili je to ipak nužno zlo.
User avatar
birva
Posts: 10
Joined: 09 May 2006, 18:36
Location: BeGe, ex Subotica
Contact:

Post by birva »

Naravno, i ovde vazi pravilo "dok radi, ne popravljaj ga". Mislim da sam i ranije pominjao da neki ljudi ovde, po mom misljenju, previse ciste i glancaju svoje lance. Treba ici zdravim razumom i shvatiti da taj lanac (i lancanik) nisu projektovani da rade "u apoteci", dakle u apsolutno cistim uslovima. Dakle, malo prasine i prljavstine ne moze previse da skodi. Takodje, verujem da razne kompanije dobro zaradjuju na tome sto neki ljudi cesto menjaju lance, i koriste razna sredstva za njihovo ciscenje.
S druge strane, ne mozemo ocekivati od lanca na biciklu da radi isto koliko i lanci na nekim drugim masinama (odgovornijim, automobilu na primer), jer materijali od kojih se prave nisu isti, iako su uslovi rada slicni.
Image
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

Vidim da svi hvalite SRAM powerlink, pa sam sad zbunjen...

Ja sam danas rekao mom majstoru da mi ga ugradi na lanac, a on se nasmejao i rekao da mi to nije potrebno, da se sa tim lakše skida lanac, ali i onda kad ne treba (valjda u vožnji :roll: )... Takođe mi je rekao da ako trebam da podmažem lanac, da dožem kod njega, on će to da mi odradi... On je serviser MB kluba, pa valjda zna o čemu govori :? kod njega sam kupio bajk... sa garancijom :)
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

"majstor" blago receno lupa, jer se meni za sve ove godine NIKADA nije desilo da mi lanac bude otkacen ili puknut na mestu gde je sram-ov power link! 4 bajka, 4 lanca 4 power link-a i nikada nisu zakazala. Ne znam nikoga da mu se tako nesto desilo. Ako ce da ti podmazuje dzabe, onda ok, ali ako ce da ti to naplacuje ( ja lanac cistim i podmazujem posle svake voznje ) onda nije cudo sto je to rekao...
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Да, да...

Post by nameless.developer »

Serijski wrote:Ja sam danas rekao mom majstoru da mi ga ugradi na lanac, a on se nasmejao i rekao da mi to nije potrebno...
Мајстор који "размишља", проблем нерешив. Правилно је:

- "Мајсторе намести ми то-и-то."
- "Ево, одмах!"

Дакле, муштерија је увек у праву (чак и када греши) и није лепо смејати јој се. Ја код тог квази-мајстора више не бих ногом крочио већ бих потражио другог.

:roll:
Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Serijski wrote: Ja sam danas rekao mom majstoru da mi ga ugradi na lanac, a on se nasmejao i rekao da mi to nije potrebno, da se sa tim lakše skida lanac, ali i onda kad ne treba (valjda u vožnji :roll: )...

hahahah !!! nevidjena glupost !!


Btw,Sram power link je i IZMISLJEN da bi se eliminisala SLABA KARIKA u lancu,koja nastaje upotrebom "klasicnog" pina za spajanje lanca (onaj crni pin kod shimano lanca)

Svaki put kada rastavis i sastavis lanac,pin slabi sve vise i vise .. i jednog dana mu dodje dosta svega i ispusti dusu na sred neke uzbrdice,po pravilu bar 50ak kilometara od civilizacije .. a verovatno ce i padati kisa ..

Sa power linkom SVE karike su jednake jacine,i nema slabe tacke na lancu kao sto je to slucaj kod shimano lanca ..


Skida se u voznji !!!???? Covek ocigledno NIKADA nije ni video power link,
jer da jeste,znao bi da je sansa za tako nesto jednaka nuli,samo da je pogledao kako to izgleda,i na koji nacin funkcionise .. :roll:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
veb
Posts: 20
Joined: 26 Nov 2006, 11:44
Location: Boleč, Beograd

Post by veb »

Uff.. danas sam ubio lanac, dosta je i izdrzao 3500km. E sad, koji lanac da kupim, mislio sam da uzmem u capriolo-u neki sa powerlink-om, koji bi mi preporucili i koliko to otprilike kosta?
Bajs ima 21 brzinu
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Meni se onaj najjeftiniji SRAMov za 7/8faz sasvim lepo pokazao. Tad je bio -800 dindži.
Post Reply