Osovine za treking mašinu

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
zmaj
Posts: 6
Joined: 17 Mar 2009, 00:49
Location: Belgrado
Contact:

Osovine za treking mašinu

Post by zmaj »

Trebalo bi za sledeću sezonu da moj polovnjak malo sredim, pa sam išao po prodavnicama da vidim šta koliko košta.

Uglavnom, Planet Bike na Doćolu imaju nekog prosedog prodavca - čovek je mrtvo puvalo. Il se nisam pokazao kao strastveni poznavalac žargona i nisam ušao ko Lens u žutoj majci ili je čovek takav generalno. Uglavnom, pokažem mu leđa i odem do Resavske.

Hteo sam da moje Deore osovine zamenim sa istim takvim, novim ili sa XT osovinama. Tu mi čovek kaže da pošto nisam na 26", već na 28" da bi bilo pogodno da razmislim o Shimano 105 osovinama. Cena je tu negde, možda je razlika 500 kinte +/-. Sa druge strane, kad sam gledao KTM katalog, oni ljudi uredno na treking masinama troše XT opremu bez pardona. Pitanje je, jel da ne talasam previše i nastavim sa Deore, dal XT ili taj 105 ili nešto sedmo?

Vozim umereno do mestimično. Isključivo asfalt. Kad me uhvati žuta minuta, teram 4-5x nedeljno do vrha Avale (22km u jednom pravcu) i idem na posao svaki dan bajsem (7km jedan pravac). Dugih tura nemam nešto mnogo, obično cepam uzbrdo nizbrdo po gradu i sabiram oko 50-100km košutnjak, avala i slične relacije.
zmaj
Posts: 6
Joined: 17 Mar 2009, 00:49
Location: Belgrado
Contact:

Re: Osovine za treking mašinu

Post by zmaj »

Sad malo bistrim ostatak foruma, pa je možda pravo pitanje u okviru osnovnog da li staviti pozadi disk, kad se već petljam.

Mislio sam onda da uzmem komplet osovinu, nov bandaž, stavim pozadi disk i kompletiram mitingovanje sa zadnjim točkom. Čitam na stranjskim forumima da za DeoreXT idu malo bolji odnosi kaseta. Sad imam 11-32, a bilo bi lepo da imam 11-36 npr. Čisto da padnem u komu na dužim usponima.

Sad sam pitao 100 stvari odjednom...

Da sumiram. Da kupujem Deore, Deore XT ili 105 za zadnju osovinu. Da li treba ići na disk i ako se ide na disk, jel to nešto menja vezano za odabir opreme (u smislu 105 neće na disk koji se lako nalazi ovde ili tako nešto).

Nisam neki ekspert oko bicikl opreme, samo sednem i okrećem pedale, tako da ako neko ima neki odgoror nek priča polako - da ga razumem.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Osovine za treking mašinu

Post by IRalic »

E vidis, da si to pitanje postavio u Planet bajku, prodavac koji uglavnom zna sta prodaje, a ako bas zapne oko tehnikalija tu je uvek serviser,
kod koga nema greske,
oni bi ti nikada ne bi preporucili 105 za hibrid, iz prostog razloga nekompatibilnosti.
105 zadnja glava je na drumskom OLD spejsingu, sa svojih 130mm sirine, a tvoj hibrid koristi MTB standard sa 135mm sirine.
Dakle da pojednostavimo: ako bi stavio 130mm umesto 135mm, ram bi morao da se stisne kako bi se tocak zategao u njemu.
Stiskanje znaci savijanje, i na alu i kompozitnim ramovima tako nesto nikako nije preporucljivo.
Ako je u pitanju celicni ram, on se moze bes problema stisnuti, i iskriviti tamo i vamo koliko treba,
bez bojazni da ce doci do ostecenja istog.

Posto je 105 serija sa drum, gde se iskljucivo koriste kocnice koje koriste felnu/obruc kao kocionu povrsinu,
na njima nije predvidjeno da se montira rotor disk kocnice.
Drumske komponente takodje imaju losiju zastitu od vode/prljavstine, jer je na drumu daleko manje mokro/prljavo nego van njega.

Tako da toplo preporucujem nesto iz mtb asortimana, sad dal sa diskom ili bez, na to je vec malo komplikovanije odgovoriti.
Ako mene pitas, diskovi su super stvar, i samo je pitanje da li imas cime da opravas vece ulaganje u iste.
Sto se samih tockova tice, odnosno glava/nabli, verzije predvidjena za V-brake i Disk se obicno ne razlikuju(mnogo) sto se cene tice,
te cak i ako neces odmah da ides na diskove, dosta novca mozes da ustedis ugradnjom disk glava kad vec tockovi idu na preplitanje,
odosno pletenje novih.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Osovine za treking mašinu

Post by Dejv »

Potpisujem sta je Igor rekao.

Takodje iz sopstvenog iskustva - meni je svojevremeno covek rekao u planet bike-u - stavi disk nablu - ne moras kocnice disk da koristis sada - al ko zna kad ces odluciti da stavis.
Nisam ga poslusao.

Rezultat - sada imam vishka prednji tochak. (zadnji sam polomio)
Tako da - u svakom slucaju stavi disk nablu - sto bolju mozes. Ako imas para za XT - kupi XT. Al nemoj ako ne mozes da prezalis te pare. Dovoljno je dobra i SLX.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
zmaj
Posts: 6
Joined: 17 Mar 2009, 00:49
Location: Belgrado
Contact:

Re: Osovine za treking mašinu

Post by zmaj »

Hvala na odgovorima.

Bajsem uštedim sigurno 200-300E vozeći se tokom leta na posao, da mogu malo od te love i da investiram u njega.
Okej, onda je Deore XT. U pitanju je Alu ram, pa ću onda tražiti Deore XT osovine M775? To je cela mudrost. Umesto 770, tražim 775?
Post Reply