Pravljenje nosača za bicikle za automobil

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Pravljenje nosača za bicikle za automobil

Post by pedja »

Pošto se ne razumem mnogo u bravariju, trebaju mi saveti oko izrade nosača za bicikle za auto. Koji materijal i kakve cevi bi bile optimialan izbor? Treba da ponese tri bicikle a kvaka je što se montira na zadnja vrata na terensko vozilo na kojima se nalazi i rezervni točak.

Kako rešiti pričvršćivanje samih bicikli na nosač, da se ne vezuju direktno na cev i da ne klize i ne oštećuju se zbog truckanja? Ako ste videli neko zanimljivo rešenje, bacite sliku.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Pravljenje nosača za bicikle za automobil

Post by bluealek »

Jedino što meni pada na pamet jeste da nađeš gumene pričvršćivače kakvi su oni na Thule nosačima kakve si imao prilike da vidiš svojevremeno kod mene i kod Šare. E sad, potpuno izbeći približavanje i kontakt bicikala je nemoguće, naročito ako ih transportuješ na truckavom terenu. Sa zadnjim nosačem je nemoguće konstruisati sistem sa garancijom protiv kontakta, tj. grebanja. Ako hoćeš to da svedeš na najmanju moguću meru nakon montaže uzmi gurtne pa pritegni bicikle međusobno da što manje šetaju, a površine gde dolazi do kontakta između njih oblepi širokom izolir trakom.

Što se samih nosača za peti točak tiče, viđao sam dva rešenja: ono koje se učvršćuje na šrafove koji drže i sam točak, kao i ono koje kao kakav oktopod čvrsto stegne samu gumu i visi na njoj. Primećujem i da je Thule prestao da pravi te nosače za peti točak, izgleda da tu postoji neki sukob sa EU propisima, valjda ležište za peti točak nije sertifikovano da nosi težinu točka + bicikala.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Pravljenje nosača za bicikle za automobil

Post by pedja »

Imam Thulle nosac za zadnja vrata i one gume su odlicna stvar, samo tesko je tako nestonapraviti. Neso mi rece da je postojala mogucnost da se to narucuje kao rezervni deo ali kolik znam, porudzbina mu nije uspela.

Sto se tice kacenja, moja ideja je da nosac zakacim na zadnja vrata direktno a ne na tocak i to fiksno. Ako uspem da napravim da moze da se lako skine utoliko bolje, ali mi to nije neophodno. Napravio bih da nosac ima sarku tako da mogu prosto da ga sklonimn u stranu sa sve biciklima ako treba da pridjem stvarima u gepeku.

Jedina stvar koja me brine je tezina. Ako rpavim od dostupnih celicnih cevi, to ce da bude bas tesko. Na otpadu sam nasao Al cevi raznih promera, idealnih za nosac, ali to se ne da lako savijati i zavarivati... bar ne meni, koji se takvim stvarima ne bavim.
Post Reply