Дужина врата предњег амортизера

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Дужина врата предњег амортизера

Post by Nole »

Цуњам по интернету али слаба вајда. Интересује ме постоји ли неко искуствено правило или какво друго колико треба да буде дужина врата предњег амортизера за МТБ у односу на позицију седишта. Када подигнем штицну да ми буде удобно окретање педала корман буде пар цм испод нивоа сица. То приликом вожње уз брдо и није неки проблем али код вожње по равном ако траје дуже заболе ме дланови.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by Grujic »

Probaj da stavis rogove na krajeve kormana, to bi trebalo da resi problem.
baboja
Posts: 55
Joined: 15 May 2012, 20:59
Location: Bijeljina- Republika Srpska

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by baboja »

ja imam isti problem i mislim da je uzrok veliko optercenje na rukama tj dlanovima zbog tankih rucki ,kada bi se stavile ergonomske rucke na korman to bi rijesilo problem...
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by Nole »

Решићу ја роговима као предлаже Груја. А кад дође време замене амортизера, а доћи ће шта да радим? Да ли да мерим висину од подлоге до врха седишта па да рачунам за колико да се скрати врат виле узимајући у обзир лулу па да висина буде иста или шта друго?
Мислим да дебљи грипови неће решити проблем, пробао сам различите али после четрдесетак километара по равном дланови опет заболе.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by Gruja »

Evo da i drugi Gruja prenese svoje iskustvo sa bolom u dlanovima...
Istina je da rogovi pomažu malo oko ovog problema, ali malo, bar kod mene.
Dobri su da se povremeno promeni položaj ruku tako da delovi dlanova odmaraju.
Međutim, kada su u pitanju jako duge vožnje tu nema mnogo pomoći, dlanovi bole pa bole.
Ja čak imam sunđeraste, jako udobne, ručke, ali i pored toga pri dugim vožnjama dođe do bola u dlanovima.
Tu najverovatnije važi isto pravilo kao i za zadnjicu... mora da se trpi dok se ne navikne.
To je moje iskustvo, ali ne mora da znači da sam u pravu.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by Grujic »

Rogovi su bar u mom slucaju najbolje a i najjeftinije resenje. Mislim da sa visom pozicijom neces puno resiti problem a i na MTB-u sa tockovima od 26 inca nema puno prostora da se menja pozicija. Mozes nabaviti amort sa duzim hodom, na primer od 100mm, duzim vratom kao i lulom sa drugacijim uglom ali ti to dosta menja celokupnu poziciju dok sedis na bajku. Takodje racunaj da su amorti sa hodom 100mm i vise krecu sa cenom od 100 evra pa navise. Na treking bajku mislim da tih problema ne bi imao ni pri duzim voznjama posto je skroz druga pozicija voznje ali to su bajkovi sa vecim tockovima i nisu bas za kamenite i zemljane puteve. U svakom slucaju rogici su od 500 do 1000 din pa ne kosta puno da se proba a kao sto Gruja rece, sve se to namesti ako se cesto vozi bajk.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by shebez »

Ima da se kupe i adapteri za podesavanje visine volana nesto poput ovoga...
Image
Ili ovako...
Image

Progooglaj malo na temu "handlebar stem height adjustment".

Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by Nole »

Захваљујем на саветима али, главно питање је остало без одговора а то је: дали корман треба да буде у висини седишта или више или ниже од њега и за колико.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by Gruja »

Nole wrote:Када подигнем штицну да ми буде удобно окретање педала корман буде пар цм испод нивоа сица.
Stekao sam utisak da to već znaš pa nisam pomenuo. Dakle, kao što si i napisao ovde, treba da bude iznad kormana par cm, tj. upravo na visini na kojoj ti je udobno okretanje pedala.
milmarc
Posts: 2
Joined: 20 Feb 2013, 14:06

Re: Дужина врата предњег амортизера

Post by milmarc »

moje zapazanje je sledece
slazem se u globalu za visinu kormana naspram visine sedista ali ni to nije merilo ipak nismo svi isti pa nema ni univerzalno pravilo(proporcija izmedju duzina ruku i nogu i trupa recimo nisu zasigurno isti kod svih osoba) da ne govorimo da i geometrije biciklova nisu iste, samim tim tesko je sastaviti neku formulu, sto neko rece tu vazi prica kao i sa sedistem bitno je da je tebi udobno a mozda neodgovara velikoj vecini a ima i period privikavanja
u sutini mozda da pribavis podesavajucu lulu pa da testiras i sam zakljucis koja ti pozicija odgovara, mozda i spejeserima da doteras,ima i lula kracih i duzih...
ja sam zamenio viljusku koja je uzdigla korman za 3cm i sam sam se iznenadio koliko mi je lakse na duzim turama (planiram da dodam jos 1-2 cm preko spejseran,cisto radi probe mada osecam da nece valjati)
i jos jedna po meni bitna stvar gripove blago stisnuti sakama u tolikoj meri da ne trpe zglobi na prstima i tako ce se sila koju trpe dlanovi delimocno prebaciti i na prste
Post Reply