Srednja osovina

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Srednja osovina

Post by Trulex »

Posto mi se izlizao navoj na ramu na mestu gde se zavrcu sajbne za srednju osovinu ili vratilo, kako ko vise voli, morao sam da promenim ceo ram sa patronom, pa me interesuje sta moze da utice na struganje navoja u ramu, posto i dalje ne znam sta je uzrok a ne bih da mi se ponovo dogodi, pa zato pitam da li recimo krive kurble ili pedale mogu dovesti do toga, jer to nisam menjao na novom bajsu.Izlizala mi se samo desna strana navoja u ramu, znaci blize prednjem lancaniku.
Ram je klasican aluminiski, a patrona Shimano Deore.
Hvala unapred
Pozdrav
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Niko?!
Pa dobro......
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Promena celog rama je pomalo ekstremna mera. Prvo vidiš može li da se ponovo ureže navoj (nisi napomenuo jesi li video i zaključio da ne ide tako).
Mada, kako zvuči, k'o da ti se samo ležište patrona u ramu razvalilo - ako imaš socijalni ram, što da ne...

Pamet na daljinu bez viđenja :) A patrone crknu pre ili kasnije...
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Pa nije problem za ram, bio je socijala , navoj se skroz izlizao i bio mi je malo veci nego sto treba, znaci drugi ram je bio dobrodosao, medjutim u drugom ramu sa novom patronom, osovina se pocela rasklimavati, ja zategnem ono se rasklima, onda promenim opet patronu i za sada je dobro, ali glavni problem mi je da li mozda ni stari ram i patrona nisu bili krivi za izlizavalnje navoja, nego mozda kurble ili pedale, nisam iskusan zato i pitam, jer ako su kurble onda ce mi opet otici navoj u ramu i patrona a samim tim i stotinak evra, zivci, vreme.....
Na oko i dodir sve je u najboljem redu, zato i pitam da li minimalno iskrivljenje kurble , pedale ili nesto drugo moze doneti takav kurslus.
Hvala na bilo kakvom odgovoru
Pozdrav
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Moras dati vise podataka.
Prvo, tip srednjeg pogona: patrona ili stariji, cup-and-cone, tip. Patrona je zatvoren sistem, dok c&c ima gomilu dijelova: osovinu, lezajeve...
I, drugo, tip navoja srednjeg pogona: italijanski ili ISO. Prepoznaces ih tako sto italijanski tip na desnoj strani ima desni navoj, a ISO tip lijevi ( kontra ) navoj.
To bi moglo da nam pomogne da ti pomognemo.
Pozdrav.
Makarenko
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Pa mislim da sam napisao, upitanju je klasicna Shimano Deore patrona BB i kontra navoj.
Hvala sto bar neko hoce da pomogne.
Pozdrav
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Takve stvari se retko desavaju, meni konkretno nikad a promenio sam i bajseva i patrona. Ono sto bi moglo da bude uzrok je prljavstina, prasina, pesak koji se uvuce u taj deo rama, pa se ponasa pri srafljenju i odsrafljivanju kao smirgla. Pogresno - krivo zasrafljivanje takodje. Ram na tom mestu pre navrtanja treba dobro ocistiti i podmazati. Aluminijum je relativno mekan i navoji se ukoliko se ne obrati paznja pojedu. Ono sto je tu moglo da se uradi je da se ponovo nareze navoj, stavi bikna ili nesto sl. Patrona koja je pravilno stegnuta alatom za nju, nece se opustiti i odvrnuti. takodje, pedale je ne mogu rasklimatati, a kamoli ostrugati navoj. Ona vremenom moze da dobije luft i takva se baca.
E sad ukoliko se nekim slucajem olabavila, a to nisi primetio, moguce je da je pod opterecenjem kurbli i pedala u toku voznji navoj stradao. Ali ponavljam, to je jako redak slucaj.
Ukoliko ti je na novom ramu sve korektno stegnuto - sedi i vozi :D
Image

MTB-VRH brate!!!
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Hvala na odgovoru, sad cu probati malo dalje od coska, pa sta bog da.
Pozdrav
Post Reply