Deore zadnji menjač, budž-naudž

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Deore zadnji menjač, budž-naudž

Post by mixitron »

Deore 9faz.
Napred - srednja šajba.
Pozadi šajbe ~4-5-6 gledano nadesno (ko da gleda gde tačno u vožnji - u principu desni kraj srednje skale)

Problem - u nekim kombinacijama leži savršeno, u nekim preskače, preskače, preskače, preskače... što se reši još jednim klikom, e sad da'l pređe u drugi stepen ili dovoljno zategne, ne znam. Mora još da se proba.

mogućnosti su:

a) Podesi taj menjač još malo.
b) Nauči da menjaš brzine na rapidfire sistemu, bre!
c) Menjač ti je pokvaren, slikaj se.
d) Menjač ti je kriv, ispravi ga ako je moguće, else goto c)
e) _______________________________________________ (upiši sam)
Last edited by mixitron on 10 Feb 2007, 14:19, edited 1 time in total.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

e) potrosen lanac ili zupcanici kasete
Napomena: uglavnom je kuka ( nosac menjaca ) ta koja se krivi i zbog nje je kavez pod uglom u odnosu na kasetu. Moze ili da se ispravi ili da se menja. U protivnom je gotovo nemoguce nastelovati menjac.
Na linku:
http://www.cikloberza.com/forum/viewtopic.php?t=253
nalazi se detaljan tekst o stelovanju menjaca
Image

MTB-VRH brate!!!
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Ako su rucice menjaca Deore, onda rucice menjaca.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

e) opcija misaxtr - jok, sve novo, par vožnji. Ni boja sa zupčanika napred se nije ogulila. Videću kuku, na nju sam i sumnjao.

e) opcija trulex - ručice jesu deore. Što misliš da je do njih?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Rucice menjaca retko kad budu uzrok, pre mogu da uzrok budu npr istroseni i zaprljani buziri ( unutrasnjost ), ili npr. sajla koja je savijena pa gubi svoju ulogu jer zapinje...
Pogledaj kako stoji zadnji kavez u odnosu na kasetu, da li je iskrivljen
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Bacio sam danas pogled, mislim da ima blaaaag otklon ka točku. Kako to regulisati?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Ili da lagano ispravljas na samom ramu povlaceci kompletan menjac, ili da skines kuku ( sto bih ja uradio ) i onda polako da ispravljas u stegi na primer.
Treca varijanta je nova kuka...
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

OK, videćemo šta će biti. Hvala :)

A, da - šta bi ukazalo na 'ukokan' menjač a da nije očigledno (olupan, izgreban...)
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Meni je zadni menjac radio dobro samo u jednom smeru, znaci ili ide dobro nazad ili napred u saltanju, nikako nije mogao da se nasteluje da radi sve dobro, onda sam promenio shiftere (stavio LX 20 eur) i sad radi k'o zmaj.Pre je bio Deore, poucen ovim iskustvom i pricama da deore rucice menjaca vrlo brzo izgube preciznost,sam dao moju pretpostavku uzroka problema.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ako je tako, žalosno je. Ispadoše moji tourney gripovi bolji od deorea.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Zadnji menjac moze da dobije luft, i kao takav da ne radi precizno, jer ga to sprecava da precizno penje i spusta lanac. Mozes da proveris tako sto ga uhvatis za kavez i klimas ka tocku i suprotno. Tockici se vremenom istrose i zasilje i to takodje moze biti uzrok nepreciznosti. Opruga menjaca moze da se vremenom opusti, pa nema vise "brzu" akciju spustanja lanca...
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Malo je pauziralo sve ovo. Neki dan sam skinuo menjač. OK, ima nešto maaaaalo lufta ali je zaista zanemarljivo, moj tourney ima više pa radi kako treba :) Iskrivljenost u odnosu na ram nisam merio.

Mislim da su točkići problem. Imaju LUFTA oko osovine, i kad ih čvrknem prstom okreću se k'o nenormalni. Trenutno su skinuti. LM, ima li gde da se nađu za zamenu, a da mi nije isplativije da, ako 'oću deore na nekom bajku, dam 15E za nekog sa berze, ili mogu da stavim neke slične točkiće (sa neke socijale) i da to radi prihatljivo?

Planet, 17 dinara točkić. Može, a?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote:ili mogu da stavim neke slične točkiće (sa neke socijale) i da to radi prihatljivo?

Planet, 17 dinara točkić. Može, a?

Koliko para toliko i muzike.
Taj za 17 din je malo jaci.
ja sam ga kupio pre par godina,da zamenim jedan koji sam IZGUBIO! (ispao negde uz put! i nisam mogao da ga nadjem ..

Elem taj novi nije bas pasovao na mesot starog,
osovinica je bila drugacija,a tokadje i oni "tanjirici" koji glume neke lezajeve ..

Dakle pitanje uopste da li ce nova plastika pasovati na postojece Deore osovinice.

Btw,i Caprioli imaju kvalitetne Tacx tockice .. ne secam se cene ..

Sto se polovnjaka tice,to je macka u dzaku,a za 10ak evra manje nego nov.
Bez detaljnog pregleda,i "money back garancije" (da probas,ako ne valja da vratis) polovni ne bi kupovao.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Gde si usput točkić izgubio, bog te vid'o!? :shock:

LM, ovaj deore završava na 'slabijem' bajku *ako* ga namestim, ako ne, tu je veoma ispravan tourney, a ovaj nudim nekom majstoru za 5E, on će već naći kome da ga uvali :)
Samo je lepše da pozadi piše 'deore' :)

Niko mi ne brani da ponesem točkiće i vidim koliko su kompatibilni s onim u radnji.

Svakako mi ne pada na pamet da dajem preko 200 din na to. Ko zna, na 9fazu je lagao samo na dva zupčanika (najčešća...), možda će na 7fazu da radi savršeno? :)

A da uradim neku potpunu bolest, tipa, prebacim tourney kavez na deoretovo telo? To bi bio frankenštajn za Ginisa :roll:
Post Reply