Počinje frankenštajnisanje :)

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Aaa,nisam skontao da imas tockove i sve to ..

Pa ne znam,ja nisam licno probao ni 5 ni 7,tako da ne znam.

Ali kazu da je 7 mnogo mocniji od petice,sto naravno ne mora da znaci da je 5 losa :)
Mislim da za peticu ima adapter za 200mm rotore,a to sumljam da bi kocilo lose .. (nisam siguran da li se rotori kupuju posebno,ili kako ..)

Ako imas,restegni se,sigurno je bolje nego neki Promax kao sto kazes :)

A imas i te fine SD7 rucice :) ja danas da kupim kod profe FR5 kad ono ima te "stare" sedmice po istoj ceni :) oma sam mu reko da pakuje :) briga me da li su od ovogodisnje ili proslogodisnje berbe ;) a sutra idem po SD5 celjusti :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ma za 5 bih se skrpio do pola marta... valjda :) Kažem, samo me zanima da li je sila kočenja tu negde kao 7, pošto nju hvale.
A štelovanje je za ljude :)
Lepo je BB7icino, na točkić, ali kad sam promaxa doveo na dve dlake od paknova do diska, valjda i BB5 može to isto da postigne.

Da budžim veće rotore... mah, zamajancija.

Ili, da mi odjednom uleti kinta i neka ponuda, eeeeeehhhhh...


E, da - rogovi su sad znatno položeniji nego na slici. Toliko da je šraf ometao dejstvo 'kratke' obarače, pa sam morao još malo da spustim menjač :)

Čuo sam komentare sa strane tipa 'auuu, kad ti rogovi ulete u stomak' - nije mi jasno kako su to videli da sam ih okrenuo ka stomaku? :)
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Eno, opet ja u podrum-sesiji.

Pitanja redno:

-koje zlo može da me snađe ako koristim 117.5 (BB UN-26) umesto 122 patrona? If any? (četvrtke, jel')

-Postoji li ikakav način da se amort prekrtatkog vrata napaše na ram duuuge cevi?

Ostale novosti - hm... treba mi novi dropout? za polara, ne znam kako ali stari se uništio (k'o da mi je neko skakao po ramu...); ko zaboravi da podmaže navoje kad stavlja patron treba ga ubiti ili mu dati da ga posle sam i vadi; poklonjenom alatu se ne veruje, itd :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote: -koje zlo može da me snađe ako koristim 117.5 (BB UN-26) umesto 122 patrona? If any? (četvrtke, jel')

Pa,kao i sto vec sam zamisljas,osivina ce biti kraca za 4,5mm
Duzina osovine zavisi od samog pogona.
Neki ce pasovati,a neki ce otici unutra,ili napolje,i pokvariti chainline (na istoj osovini)

Za mtb chainline treba da bude oko 45mm (mereno od centra sedalne cevi do centra srednjeg zupcanika)
Ako koristis isti pogon,a stavis kracu osovinu,pogon ce prici prema ramu.
U konkretnom slucaju ce prici za samo 2,25mm sto je skoro zanemarivo.
Malo stelovanje prednjeg menjaca i kraj price.
Naravno proveri da li ce zupcanici da prodju pored chain-stay cevi kada pridju za tih 2,25 mm !


mixitron wrote: -Postoji li ikakav način da se amort prekrtatkog vrata napaše na ram duuuge cevi?
E sad,to je vec malo teze,bez teskih hirurskih zahteva.
A koliko je kraca ?

Recimo ja kupim viljusku i skratim na meru,medjutim,ispade 10mm kraca nego sto sam hteo.Dal sam ja ili majstor koji je sekao pogresio,ko zna ..
Uglavnom ja da stavim,kao ono cvrc,sraf ni da uhvati.
Medjutim nadjem nove soljice,kod kojih su gornji srafovi nizi,
i uglavi se sve bez problema.Sreca moja ..
E da,posebna radost je to sto nova viljuska kosta 430,a narezivanje i skracivanje iste kosta 450 :-/
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Pa jedno 2 cm kraća, možda i malo više. Ne hvata pola lule :) Ne znam da li bi nešto moglo da se odradi po sistemu montaže običnih viljuški?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote:Pa jedno 2 cm kraća, možda i malo više. Ne hvata pola lule :) Ne znam da li bi nešto moglo da se odradi po sistemu montaže običnih viljuški?

Aaa,to A-head ? Ja sam recimo zemenuo lulu na Maguri,
i ta Scottova ispade veca (vislja na delu koji hvata za viljusku),tako da viljuska nije hvatala jedno 10ak mm.
Terao sam tako bez problema.

Po sistemu montaze obicnih viljuski ? Na sta mislis,ne razumem ..

Jedino sta mi pada na pamet,a da ne znaci skracivanje ceone cevi rama,
jeste da probas sa nekim drugim soljicama,koje su nizeg profila (ako uopste ima nize od tih koje imas)
Naravno cenim da si vec uklonio sve eventualne spejsere izmedju soljice i lule ;-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Mrmlj... A-head, još uvek sam slab sam tim terminima oko šoljica. Valjda je taj sistem na polaru, štaznam. Što ti kažeš, teško da mogu da se nađu nižeprofilne, a i onda je pitanje da li bi mnogo pomoglo (a i ne daju mi se pare brate - našao sam gde ću da udomim polara a cenu smo već odredili :) )

Ne da sam probao bez spejsera nego je ceo set bio razmontiran, probao sam bez ičeg :))

Ono što sam mislio za montažu običnih viljuški - vidim imam li negde u podrumu ostatke dotične, da li su prečnici cevi na njenom i amortovom vratu isti, koliko još da se skrati amort, i ima li u okviru te stare neka šrafčina od 1 km koja bi to dohvatila.
LM, ti misliš, ako nađem dovoljno dug šraf da dohvati ježa, nije problem što je kraće? Ma ne znam, ovde će lula da se drži na pola zuba,
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote: Ono što sam mislio za montažu običnih viljuški - vidim imam li negde u podrumu ostatke dotične, da li su prečnici cevi na njenom i amortovom vratu isti,

E to ces vec morati da izmeris :)



mixitron wrote: koliko još da se skrati amort, i ima li u okviru te stare neka šrafčina od 1 km koja bi to dohvatila.
LM, ti misliš, ako nađem dovoljno dug šraf da dohvati ježa, nije problem što je kraće? Ma ne znam, ovde će lula da se drži na pola zuba,

Opet te ne kapiram,sta gde koja cevi u koji i koji sraf ..

"jez" (mislis ono zvezdasto cudo,sto se nabije unutar viljuske ?) manje vise,problem je u tome na koliko hvata lula.
Mislim da sve ispod 1/5 manjka nije bas sigurno.
Znaci 10mm manje moze prodje,recimo,ako imas jos 40-50 da drzi viljusku.

Sto se montiranja obicne viljuske sa navojem na a-head headset,
nisam pametan,mislim da precnik cevi dodje nesto manji kada se nareze navoj,ali mozda bi se moglo na to priteci lula,mada ne bih preporucivao tako nesto ..

Ako hoces da stavis tvrdu viljusku,ima Mirage viljuska od 1 1/8" i soljice sa navojem u Planetu.
Viljuska je manje od 400 din mislim,a soljice isto nesto smesno.
To bi trebalo da pase na mesto 1 1/8" a-head soljica,ja mislim .. proveri sa meanicarima u planetu.

A mozda da nadjes neku krs viljusku za male pare sa dovoljnmo dugim vratom u nekom servisu ?

Kos sto si rekao,frankestajnisanje .. ;-) dal ce da zivi,i prezivi,ko zna ;-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Mrm. Ako me drži sećanje, meni je polarova viljuška sa sve šoljicama još u podrumu (or so aj houp, mislim da je nisam bacio :) ) tako da uvek mogu da olupam ahead i vratim to na njega.

Neću ovako napamet ništa da pričam, niti imam kad da se zezam pre utorka... tako da će da čeka. Videću i s ovim ortakom i njegovim servisnim iskustvom koje su nam opcije.
Svakako moram prvo da prestružem suntour-a, koji na svom novom radnom mestu štrči 2 cm iz lule i šoljica :))

Daklem, još sve čeka.

Mislim da sam se ipak 'rešio' da uzmem BB5 za kočnice. Bmga, a u to doba, para niotkuda :(
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Dakle, oni u kapriolu su zaostali. Radnja u Zagrebačkoj.

Vadim iz džepa kuku menjača.
Ahaaa, samo da pogledam, gdetostojigdetost...
-Evo ih ovde. (2m dalje)
Aha, super, da vidimo... hmmm... ovaj, ovaj, ovaj... damn, nije nijedan TAKAV :( Ima jedan koji LIČI... ali ne... i zgledamo ga, i mlađahni prodavac komentariše, pa evo, ovaj liči, ali vidite, ovo ovde (deo gde dođe osovina točka, koji se ispresavijao, izgužvao, i sve u svemu doprineo tome da menjam kuku) je kod ovog šire nego na ovom vašem.
-Pa da. Zato ga i menjam.
?
-Ovo je preusko, osovina više ne može da uđe.
?!...Aha, da.

*-za one koji čitaju ozbiljno - nisu imali ni u Planetu; Darko mi je preporučio mašinbravara. Ol' čovek to skinuti kako treba na osnovu umereno zgužvanog primerka kuke ili da vucaram i ram, da vidi koji tačno oblik treba pogoditi?


-Dobro. Sledeća stvar, treba mi patron srednjeg pogona, UN-26, ta dužina osovine.
Eeeeeeeeeermmmmmm, samo da pozovem kolegu (on je stariji i iskusniji), KOLEGAAAAAAA, SPAŠAVAJ MEEEE!

Dolazi lik, sa stavom 'sve znam sve rešavam' - recite?
-Patron BB-UN26.
A!?
-Šimanov patron srednjeg pogona BB-UN26.
(za kompom), ma, ne znači mi to un26 ništa, koliko dugačak?
-Toliko.
Aaa. Pa ništa, uopšte nemamo patrone.
(I'd like to beat the crap out of your manager, please...)

-Uh, dobro. Hajd' sad na veliki posao. Imate BB5 kočnice?
Jao, nemojte mi tu šimanovu terminologiju...
-Nije to šimanovo, to su avidove kočnice. BB5. Mehaničke disk.
Aaaa, imamo.
-Može da se pogleda, može... drnd, drnd... OK, uzeću...

E sad, agonija. Pronaći gde je druga kočnica (evo je ovde), koja je koja (Ova je prednja, ta koju držite je zadnja. Ah, vidi stvarno, hehe), pronaći kutiju (Ma znate, ja radim u drugoj radnji, nemam pojam gde je šta ovde...), pronaći uputstvo (evo ga pored kočnice)... i takooooo... bankrotirao sam dibidus, ali sad mi ostaje da pretesterišem amort, stavim sve na mesto, podesim kočnice, i moj bajk je spreman za to da ga ne vozim :)

U Planetu sam kupio patron. U podrumu sam utvrdio da onaj plastični prsten koji ide levo ima preuske rupe ?! i da ključ nema šanse da lepo ulegne u nejga, pa je stezanje bilo po metodu ovlašnosti :( Nadam se da je dovoljno. I tako. Akcije od večeras.

Apropo drugog amorta, pao je dogovor da budući vlasnik polara sam sebi sponzoriše kupovinu nekog soc amorta od soma i po (šta je bolje, omni ili zoom? :D ) u radnji, a ja ga ugrađujem :)

Ima li realno razlike između amorta u toj klasi?
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

I još mi je zamotao rotore metrom selotejpa, da se ne izgube u kesi, valjda...

Uh.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

hahahah ! uvek me rasvesele te price iz Capriola :D

Kao pozovu iskusnijeg kolegu,i onda me on ubedjuje kako je prednji disk tocak ustvari ZADNJI tocak sa FREEHUB nablom .. valjda se freehub telo usrafi u tih 6 rupa .. neki najnoviji sistem mora biti .. :evil:


Sto se kuke tice,been there,done that.
Na maguri sam skrljao kuku,i naravno nije bilo moguce naci NISTA osim Giant i Scott kuke ovde.Ama ni blizu !

ALI! vidim ja da Giant mozda moze da se nabudzi ako imas spretne ruke i dobru turpiju .. i naravno stonu busilicu i frezer .. i i jeftinija je bila od Scottove ;-)

Zategnem je u stegu,slomljenu staru pored,i turpijaj dok ne bude ista kao stara :)
Posle izbusio dve rupe,i ko original ;-)

Mesa je falili poprilicno,tamo gde ide onaj vleiki sraf,ali nekako je izdrzalo i Ukrainu,i voznju vozom,i Poljsku ..
Kada sam se vrno,iznenadio me je paketic iz nemacke,Droessiger momci mi poslali kuku za DZ! sve sot je trebalo da kazem "ja imam vas ER05 ram,i stvarno je super,ali sam juce pao,i slomio kuku,i nema da se kupi ovde" - odgovor je bio kratak "molim vas dajte nam vasu adresu"

Dakle ako moze nekako da se zddzi postojeca Giant ili Scott kuka,turpiju u ruke .. :)


Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Konj, kreten, debil...
Odmerim na amortu koliko mi mesta treba za lulu, šolju, spejsere, obeležim, pribeležim... bziiii, bziiiii, odsečem i obrusim do savršenstva, prethodno pažljivo sabivši ježa dublje niz cev, koliko treba, uz dodatno korigovanje kasnije, iii, da to napasujem, iiii 8-/~ tu shvatim šta sam odsekao :roll:

Onda sam namontirao 'originalni' amort tamo gde je i bio, i otvorio humanitarni fond "Za džombu manje" koji će se baviti skupljanjem sredstava za novi amortizer, tamo do leta...

Namontiram kočnice da se smirim. Bilo je (relativno) dosta posla, i zadnju bih morao još da doradim da ne kaži rotor, a prednja je ok, bar ovako laboratorijski. Terenska proba tek predstoji.

Ko pita ne skita (gine): okreću li se 'zraci' rotora ka napred ili ka nazad? U uputstvu je lepo pisalo, AVID logo must face out, super, samo su zaboravili da ga uloguju na rotore :lol: Stavio sam ih da gledaju ka napred.

Dakle... da doštelujem prednji menjač za novi patron i sredim kočnice ako je još potrebno, i frankenštajn je gotov.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

U međuvremenu sam se dogovorio sa budućim vlasnikom polara da ipak prištedimo kintu za neki normalniji amort, a za sada će da ide stara tvrda viljuška. Tjah. Žali bože svog posla oko santura, al' eto, nešto smo naučili (triput kroj, a onda idi i kupi 14 spejsera, ne seci ništa...)

Nego.
Posmatrajući paknove na BB5ici (i vrteći ih po prstima), uočio sam da se praktično ne razlikuju od paknova sa promaxa! (ne koristi one fensi paknove za pečenje galeta kao BB7, eh...) Ok, razlikuju se utoliko što je na BB5 rotor uži pa nisu stavili onu 'kočionu smesu' za kočenje duže celog onog 'reketića' neko samo tamo gde ima kontakta, a promaxovi paknovi je imaju svuda.

Sou aj figjrd, eto meni 2 para rezervnih paknova :P Jedino ne znam, da li da obrusim taj 'višak' paknova i dam mu oblik kao na avidovim - ili da se manem ćorava posla?
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ideja 2 - koliko je pametno navariti odsečeno nazad?
Post Reply