Full suspension

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Full suspension

Post by Goran »

Voleo bih da čujem mišljenja i eventualna iskustva sa full suspension biciklima.
Pritom ne mislim na one za downhill, jumping i tome slično već na neke trekking varijante sa relativno kratkim hodom kako prednjeg tako i zadnjeg ogibljenja.

Vidim da se slabo voze, veoma retko su u prodaji i nisu naročito popularni.
Kod klasičnih rešenja zadnjeg vešanja veliki hod zadnjeg točka daje mali pomeraj na samom amortizeru usled čega ovaj radi na velikom pritisku, izložen je jakim naprezanjima pa pretpostavljam da je zbog toga komplikovan i skup.
Međutim, meni je zapela za oko Merida sa zadnjim vazdušnim amortizerom niskog pritiska tako da može da se puni i običnom pumpom, a pretpostavljam da mnogo duže traje i lakše se održava.
To je moguće zahvaljujući takvom rešenju zadnjeg vešanja koje podrazumeva veliki hod na samom amortizeru, mislim čak u odnosu 1:1 za razliku od klasičnih rešenja.
Takva jedna bila je i u prodaji prošle godine, a video sam je i uživo. :wink:

Ako zanemarimo efekat ''pumpanja'' pri usponu koji i nije tako izražen ako je ogibljenje malo tvrđe, a može i da se zaključa, postoje li neki drugi bitni nedostaci, problemi u vožnji ili je samo visoka cena u pitanju?
Pored Meride, ima li još proizvođača sa takvim ili sličnim konceptom?

Pozz
.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Pa obično se žale na cenu i povećanu težinu bajka za XC discipline, mada, ako se sećam, Miša reče da se u skorije vreme i fs bajkovi pojavljuju na takmičenjima.

Image

Onaj moj frankenštajn je fs, i ima ovakvo rešenje zadnjeg ogibljenja. Takođe me zanima koliko je to pouzdano.
Post Reply