XT-XTR?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
krsma
Posts: 17
Joined: 10 May 2007, 00:28

XT-XTR?

Post by krsma »

trenutno vozim na mjenjacu XT ali ponekad zna da pravi problem da preskace. molio bih savjet vas koji ste vozili XTR da li pravi isti problem kao XT? Problem samo pravi na jakim usponima i cross country stazama...
User avatar
random
Posts: 148
Joined: 11 May 2006, 23:59
Location: NBGD

Post by random »

Prednji ili zadnji? Mozes li detaljnije da objasnis to preskakanje, jer moze biti da i nije do menjaca, nego na primer istrosene kasete, ili nesto slicno. Inace, XT nije bas model koji se tako lako kvari, znam neke ljude koji imaju XT star bar 6-7 godina i radi savrseno, a prevezli su dooosta. Tako da, po meni, XTR je neophodan samo takmicarima kojima je bitno veoma brzo menjanje brzina.
= \¯¯\° _(zzz...)
( ) / ( )
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Taj rad. Ja bih prvo posumnjao na lanac. Premeri koliko se istegao.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote:Taj rad. Ja bih prvo posumnjao na lanac. Premeri koliko se istegao.

mhm <klima glavom>

lanac ? kaseta ? lancanici ? koliko je indexing precizno podesen ?

sta tacno mislis pod "preskakanje menjaca" ?
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ma biće najluđe kad je to problem koji se rešava lakim odvijanjem šupljeg šrafa na menjaču u toku vožnje :)
Ono što bih ja uradio je a) video u kakvom stanju je lanac b) kaseta c) probao da fino naštelujem menjač ako a) i b) prolaze d) rasturio sve, promenio sajlu i naštelovao menjač od nule ako ispit c) ne urodi plodom. C i D su najprostije opcije - najjeftinije.
krsma
Posts: 17
Joined: 10 May 2007, 00:28

krsma The Doctor

Post by krsma »

preskakanje je iskljucivo na velikim pedencama. radi se o zadnjem mjenjacu. Kada je lanac na drugom prenosniku (naprijed), a nazad od 4 zubcanika pa na gore(3.2.1) e u tim varijantama nastaje preskakanje. lanac spada na zubcanik nize pa dolazi do pucanja i drugih problema... inace mjenjac je dobro podesen.
pokusacu s varijantom zamjene lanca pa cu javiti sta sam uradio...
hvala na preporukama !
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Probaj prvo da ponovo našteluješ menjač, imao sam sličan problem, pa mi pomoglo.

I, kad se to javilo? Da nije malo izašao točak od ose - čačkano oko zadnje osovine, ili menjan patron, itd?

Lanac pre menjanja ipak izmeri, da ne menjaš upotrebljiv.
krsma
Posts: 17
Joined: 10 May 2007, 00:28

Krsma The Doctor

Post by krsma »

promijenio sam lanac i nemam vise problema s preskakanjem...
hvala na savjetima !
usput jos jedno pitanje da li je xtr2003 novija i bolja od xt(tacnije me zanima mjenjac zadnji)
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

XTR ti je vrh serija komponenti, formula 1. Nisi napomenuo koje godište je taj XT, ali trebalo bi da je bolja.

Naravno, vidi koliko ćeš da platiš to zadovoljstvo, ako ti nisu neophodne vrhunske performanse, teško da ti treba.
Post Reply