Problem sa šticnom

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Problem sa šticnom

Post by Trulex »

Imam problem sa šticnom od sedišta iliti sa cev od sedišta :lol:
na svakih 10 km cev mi propadne oko 1-2 cm pa moram da stajem i dižem je, a ako stegnem jače zavrtanj onda se čuje škripanje koje kljuca u mozak, ne znam šta me više nervira.Da li se cev podmazuje ili ima neko drugo rešenje, inače cev zatežem sa onim patentom na polugu, ne znam kako se to stručno zove.
Hvala unapred
pozdrav
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Odmasti i unutrašnjost rama i šticnu (ako podmažeš onda će sigurno upadati i da je pre toga bila savršena), vidi da ti taj patent na polugu :) nije propao, vidi da ti šticna nije uža nego što treba..?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Problem sa šticnom

Post by IRalic »

Trulex wrote:a ako stegnem jače zavrtanj onda se čuje škripanje koje kljuca u mozak,

Skripanje cega ? Dok vozis ? ili dok zatezes ?

Meni se desavalo da propadne kada je podmazana,ali kada se zategne kako treba,
onda nije upadala.
Ako nije podmazana,onda nisam mogao da je iscupam kad treba,
bar ne tako lako kao kad je podmazana.

Ali srecom,tih problema vise nemam :D posto nemam sticnu ;-)


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

I ja sam imao isto problem do pre par dana kada sam poslusao prijateljski savet - ocisti sticnu i unutrsanjost rama koliko mozes alkoholom. To je to.
Ako to ne pomogne onda uzmes neku teflonsku mast blago namazes sticnu, i onda obrises to krpom ali ne obrises skroz na skroz nego da ostane onako u tragovima....
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
stein
Posts: 110
Joined: 30 May 2007, 07:38
Location: Subotica

Post by stein »

Ej, pa lepo vam Igor kaže da batalite šticne. Ako ne želite, razlika u prečnicima rupe ramu i prečnika šticne treba da bude 0.2mm. Otherwise, ili neće napolje ili neće unutra. BTW, patent poluga se često u literaturi spominje pod nazivom kvik rilis iliti "quick release" oliti brzi otponac što će reći ekscentrična stega sa polugom na osovinu. Ko je gled'o Šreka, razumeće da ne mogu da prestanem...
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

Pa ako nije dovoljno jako zategnuta, uvek će propadati.
Nisam siguran da bi podmazivanje same cevi bilo od koristi.
To bi dalo rezultate ukoliko je problem sa zaglavljivanjem pri vađenju, a podmazivanje preporučujem samo za taj zavrtanj koji škripuće :wink:

Prema tome, mislim da treba pritegnuti taj zavrtanj onoliko da se zaustavi to propadanje.
Nego nešto razmišljam... ako je to propadanje ravnomerno... pa onda ti taj mehanizam propadanja može poslužiti kao odometar, ne treba ti onaj elektronski 8)

Ako je za utehu, i meni propada 0.5-1 cm na svakih 500-800 km, ali neću da se nerviram - vidim da ima i mnooogo gorih slučajeva :twisted:
.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Obeleži dokle ti šticna ulazi u ram, izvadi je, premaži je sintelanom ili sličnim lepkom po izboru i vrati je unutra, pa ostavi 2 dana na miru. Svi problemi s propadanjem šticne će nestati kao rukom odnešeni :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote:Obeleži dokle ti šticna ulazi u ram, izvadi je, premaži je sintelanom ili sličnim lepkom po izboru i vrati je unutra, pa ostavi 2 dana na miru. Svi problemi s propadanjem šticne će nestati kao rukom odnešeni :)
Da,da,cuo sam vec takve price od zaludjenika sto laksim bajsevima.
Skrati sticnu,a onda je zalepi epoxy-jem i baci zatezac tezak par grama ..
To je cool, ali sta onda kad pozelis da je spustis/podignes ? ili prodas bajs ? :D

Ne bi ja sedeo na tom klinu,pa da mi platis ;-p


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Vidim da me neki nisu bas dobro razumeli, nije problem u propadanju sticne, to resim sa jacim zatezanjem srafa sa polugom, ali onda mi se cuje skripanje dok vozim, kada malo otpustim sraf onda ne skripi ali kao sto rekoh ode dole sticna, probacu sa alkoholom da ocistim, ne znam sta je teflon mast, ja imam samo sprej, jel moze sa tim?
Pozdrav
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

IRalic wrote: To je cool, ali sta onda kad pozelis da je spustis/podignes ? ili prodas bajs ? :D
Ugreješ šticnu da bude vrela (ne pitaj kako :) ), sintelani i slična liga lepkova otpuštaju kad se dobro ugreju.

Ajd' sad, pomisliće neko da smo ozbiljni. :P


2trulex: uzmi neki mator čaršav ili nešto slično, guraj ga što dublje u ram i zavrći ga istovremeno, dok više ne može. Onda okreni par krugova i polako izvuci. Ponavljaj dok ne odmastiš. Ili uzmi onu četku za pranje flaša i malo vode i deterdženta pa izribaj ram iznutra :) Po ovom suncu će da ti se osuši za 5 minuta.

A leptirića samo dobro podmaži nekom gustom mašću, i vidi da li treba podmazati i deo gde se naslanja na ram. Ako nastavi da škripi, gledaj mehanička oštećenja po šticni, ramu, šinama sedla...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Hmm,a nismo postavili pitanje KAKAV ram imas ? Celik ili Alu ?

Skripanje svakako nije dobar znak ..
Moze biti neki banalan problem,recimo ram koji sam prodao kolegi Aci je tako skriputao tu negde oko sedista.
Bilo je jako tesko locirati izvor zvuka.
Na kraju provalim sa srkipi SEDISTE ! odnosno skripale su sine sedista,
sad dal same sine,ili na spoju sine i sedista ko ce ga znati ..
Provalio sam to kada sam jednostavno montirao drugo sediste.Prestalo da skripi.

A takodje skripanje moze da znaci da imas naprslinu na ramu.
Alu ram obicno ne skripi dugo,nego samo ,prsne,
a celicni moze da drzi naprslinu prilicno dugo,a da na pukne skroz.

Dakle DOBRO pregledaj ceo ram!

Mislim,ne znam,skripanje je uvke tesko locirati,i otkriti mu uzrok,
a ovako preko neta jos teze,ne ?:)



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Meni je prošle godine u ovo doba krckanje iz nepoznatog izvora razjedalo mozak, dok mi jedna šina sedišta nije pukla (galerija Sava safari 2), mada ono ne bi trebalo da škripuće kad se stegne leptir, nego na džombama i sličnim mestima koja dinamički opterete šine. Kao što kaže kolega Ralić, dobro razmotri mehanička oštećenja u regionu.

Razmotri dobro i KAD/u kojoj prilici to škripi. Teoretski, možda ti se otvor rama razvalio pa ti šticna mrda napred-nazad za delić milimetra npr kad kočiš i škripuće od trenja ako je jako zategnuta.
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Ram mi je aluminiski,i šticna odgovara ramu. Pre nedelju dana sam sve rastavio i obrisao ali nisam ništa podmazivao, i nisam nigde primetio naprsline ili oštećenja, mada nisam baš zagledao, međutim nisam dobio ništa osim malo sijanja šticne, a kao što sam napisao škripanje se događa kada jako zategnem patent, a kada ga malo otpustim, nema škripanja ali ima propadanja,pa mislim da je problem tu negde oko patenta, e sad mislim da je glupo da tražim u milimetar idealan položaj zategnutosti patenta da ne škripi a da ne propada šticna, inače škripanje se ne čuje pri idealno ravnom asfaltu, ali čim mala neravnina, škrip,škrip........
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Onda proveri šine. Ako je to ok, podmaži malo i njih i mesto gde ulaze u sedlo.
krsma
Posts: 17
Joined: 10 May 2007, 00:28

Krsma The Doctor

Post by krsma »

evo ti moj savjet:
uzmes neki odmascivac dobro ocistis sticnu
posle toga uzmes lak za kosu prsnes malo po sticni i po unutrasnjosti rama dokle sticna ulazi.
a za skripanje, rastavi sjediste i pocisti pa sastavi.
mislim da si s ovim rijesio tvoj problem skripanja i upadanja sticne...
Post Reply