skidanje pogona i lanca

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

skidanje pogona i lanca

Post by crazy biker »

pitanje:imam neki ram koji ocu da ogolim pa ako neko moze da mi kaze kako i cime da skinem srednji pogon i kako da skinem lanac a nemam alat za lanac.
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Vidi, stvarno najjednostavnije je da odes u najblizi servis i trazis da ti oni to urade. Kostace te cca 200din i 15min.
Ako hoces sam to da uradis onda odes u najblizi servis/prodavnicu i trazis da ti prodaju alat.
U ovom slucaju, bez alata, zaista, nema zanata.
Pozdrav
Makarenko
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

sto se tice lanca bonsek je zakon a sto se tice pogona jel mi i tu nema druge.

P.S.nije mi bitno da delovi ostanu citavi samo da ogolim ram koji mi je neophodan.
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

Cenim da kod pogona situacija nije baš tako trivijalna.
Nisam siguran da li je tako za bilo koji pogon, ali treba poseban alat, mislim da je radapciger u pitanju.
On uopšte nije jeftin, treba ti dobar oslonac za bike (držač), a po mogućnosti i jedan asistent jerbo je sve to jaaako dobro zategnuto.

A zašto bi lomio i bacao delove. U bilo kom servisu će ti besplatno sve poskidati ako im ostaviš te delove ili bar deo njih.
Osim toga, ne rizikuješ da oštetiš ram nestručnom demontažom.
.
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

ma delovi poput ovih sigurno nikom ne trebaju
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Lanac mozes i da peseces/pokidas,izbijes jedna pin sa cekicem i tackasem ..

Pogon NECES moci da svuces sa osovine,osim ako ga ne iseces brusilicom ;-)
Sve i da ga skines brusilicom,ostace ti patrona/lezaji i osovina u cauri pogona.
Ako je ona obicna sa dve soljice i osovinom,onda moze da se skine sa dobrim papagajkama(ili stezanjem u stegu) i neki veliki kljuc ide za frugi sraf(ja sam koristio onaj podesavajuci)
Mada ako je sve to zategnuto kako treba,pa jos i staro/zapeklo mozda i nece ici lako.

Kako sto kolega rece,odes do prvog servisa,i za 150-200din ti skinu to,i ne ostete ram i navoj na cauri pogona.


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Pogon NECES moci da svuces sa osovine,osim ako ga ne iseces brusilicom
Postoje jos bar dva nacina da se skine pogon. Prvi, destruktivni, odvrni srafove i lupaj poluge pedala cekicem, cekicem i dlijetom, upotrebi mastu...
Drugi, njezniji, odvrni srafove i provezi par kilometara, popustiti ce.
Problem: U oba slucaja ti treba cjevasti kljuc da odvrnes srafove koji osiguravaju poluge pedala ili radapciger, u kojem slucaju je cijela ova prica besmislena.
Radapciger, ili kako se vec zove alat koji sluzi za skidanje pogona, nije skup, red velicine 300 dinara i ne treba nikakav drzac ili asistent. Jedan covjek to moze da odradi sa biciklom naslonjenim na zid, a da se ne oznoji. Profesionalni alati imaju profesionalnu cijenu, ali za kucne popravke i azijati su sasvim dovoljni.
Neke srednje glave se mogu skinuti pomocu kucnog, ili nekog prirucnog alata, ali za bilo sta novije treba posebna alatka.
Ako se ne mislis redovno baviti ceprkanjem oko bicikla servis je najefikasniji nacin.
Ako se mislis redovno baviti ceprkanjem oko bicikla, mislim da osnovni alat za bicikle ( chain tool, radapciger, uvrtaljku/izvrtaljku srednje glave, kljucevi za konuse nabli,... ) mozes naci sve skupa za sumu reda velicine 2000-2500 dinara, ako ne i manje, sto je, onda, povoljnije nego da ides u servis svakih deset dana. Prica se odnosi na manje kvalitetan alat. Ako namjeravas da zivis od popravki bicikala, ... uh ne smijem ni da mislim na sumu.
Sve to, uz selekciju imbusa, kljuceva , klijesta, srafcigera i ostalog alata koji se obicno nalaze u kucnoj radionici, i imas ordinaciju za napredno odrzavanje bicikla.
Uh, ja sam malo zalutao.
Idi u servis.
Pozdrav.
Makarenko
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

vrlo rado bi ga vozio da ima nesto osim tog pogona koji me zajebava,ali vec sutrace ga videti serviser kod markonija.
Post Reply