kako razmontirati tocak

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

kako razmontirati tocak

Post by crazy biker »

Mozda smaram sa ovim pitanjima ali kao sto rekoh u jednom postu ne znam nista,pa bih da pitam kako da skinem zbice(rastavim ceo tocak i ponovo sastavim)jer je obruc u normalnom stanju,a zbice i hub su zardjali.
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Skini gume, skini traku koja se nalazi unutar obruca, vidjeces "'gornju" stranu nipli koja je ili sestougaona, pa mozes nasaditi kljuc, ili ima zarez za srafciger. Odvrni svih 36, ili 32, ili 40, ili koliko vec imas nipli i imaces slobodan obruc. Zbice izvuci iz nable, i imaces potpuno rastavljen tocak.
Teza varijanta je kljuc za zbice, pa da niple odvrces sa vanjske strane.
Ako su nabla i zbice iole kvalitetniji, rdja je,najvjerovatnije, samo povrsinska i mozda vrijedi razmisljati o spasavanju istih.
Ako zelis sam da pletes tocak ( i baratas engleskim ) evo ti link gdje je to prilicno dobro objasnjeno: http://sheldonbrown.com/wheelbuild.html

Imaj na umu da je wheelbuilding umjetnost koliko i zanat, i da trazi strpljenje, puno strpljenja, kao i da je najbolje pocinjati sa novim materijalom.
U svakom slucaju puno srece.
Pozdrav.
Makarenko
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Zaboravih nesto.
Ako je u pitanju zadnji tocak, moraces skidati racnu ili kasetu da bi izvukao zice sa desne strane.
To, ili im isjeci glave, ako mozes do njih.
Pozdrav.
Makarenko
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Post by bodapro »

za 1000 i neki dinar možeš dobiti low level kasetu (6 ili 7 zupčanika), nablu (glavu) i recimo remerx Al obruč relativno pristojnog kvaliteta....
ukoliko ti je budzet skroman....preporučujem nove žbice (2.5~3din/kom)...
ponesi uzorak kod prodavca da ne bi došao u situaciju da pleteš točak više puta....pre pletenja pogledaj dobro i prostudiraj već gotov točak i uporedi ga sa upletenim na pomenutom linku....ja sam koristio savete sa istog i nisam imao problema sa pletenjem...
eh da, ukoliko pleteš na tu staru glavu sečenje ti neće biti od pomoći već ćeš ipak morati da skineš kasetu za čega je verovatno potreban neki alat jer se svako moje skidanje kasete završavalo tako što bih imao 'višak' delova te sam morao po novu....
goodluck
User avatar
Biodiesel
Posts: 79
Joined: 15 May 2008, 13:59
Location: Beograd

kako razmontirati i opet namontirati tocak

Post by Biodiesel »

E ovako...dižem temu iz mrtvih ne da bih tek nešto piskarao nego zato što imam koristan video tut za pletenje točkova. Možda bi admini trebalo da preimenuju temu u "kako razmontirati i namontirati točak" kako bi novajlijama bilo lakše. Ovo stavljam za one koji to nameravaju u budućnosti da urade jer znam da bi meni mnogo koristilo da sam pre par godina video ovo. Do sada uz pomoć ovih klipova upleo sam četiri točka bez problema i nijedna žbica mi nikad nije pukla...Uživajte... :D

http://www.youtube.com/watch?v=qTb3x5VO69Y

P.S. Neki komentar ljudi koji su ovo već radili bi bio poželjan...Svoj sam već dao.. :)
Post Reply