Promasuje lanac!

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
trulez
Posts: 3
Joined: 11 Jul 2008, 17:14

Promasuje lanac!

Post by trulez »

Naime, kad vozim bicikl polako sve je u redu, ali kad malo jace nagazim pedale (npr. uzbrdo) lanac pocne da promasuje. Ne spada, ali promasuje. Mozda su zupcanici losi... Uzgred, lose mi rade menjaci. mozda su lose namesteni, pa je lanac malo olabavljen, pa zbog toga promasuje... Sta mislite?
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Kad si poslednji put menjso lanac i zupcanike?

Meni to mirise na vrlo istegnut lanac i pojedene zupcanike.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Istegnut lanac,i to dooobro ! Ne lezi dobro na zupcanicima,i cim malo jace potegnes,lanas preskoci a ti zvekens kolenom u volan :evil:

Cela stvar ti verovatno izgleda ovako: http://iralic.fotopic.net/p20458351.html
http://iralic.fotopic.net/p20458352.html
Doduse i sa manje istegnutim lancem oce da preskace,ovo kod mene je bsa extremni slucaj,otkriven tek kada sam ubacio novu kasetu,
sa starom,koju se jednako pojela sa lancem je sve radilo manje vise bez preskakanja.
I ovo na slikama je jos na najvecem lancaniku i najvecem zubcaniku pozadi,
na manjim situacija biva jos gora,te obicno na njima najlakse preskace.

A do sada ti je kasetu sigurno potpuno unistio,te moras sve da menjas,a mozda i prednje lancanike,kako ne bi zbog njih upropastio nov lanac,a on upropastio novu kasetu.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
trulez
Posts: 3
Joined: 11 Jul 2008, 17:14

Post by trulez »

hehe... zadnji put menjano... nikad. Bajs je kupljen pre otprilike 8 godina i otad sam menjao samo lagere... A sad sam resio da se malo aktiviram, pa ga vozim vise u poslednjih 2 meseca.. Znaci trebalo bi da menjam zupcanike i lanac?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

trulez wrote:Znaci trebalo bi da menjam zupcanike i lanac?
8 godina ? ihiii :lol:

Znaci kaseta(ili racna) pozadi,lanac i lancanici(ako se menjaju) prednjeg pogona (ili kupis ceo pogon nov,ako je jeftinije,a ume da bude)
Kad dodje do preskakanja starog lanca na starim zubcanicima,onda su sigurno svoj zivotni vek odavno zavrsili ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
trulez
Posts: 3
Joined: 11 Jul 2008, 17:14

Post by trulez »

Aha.. Dobro. a koliko bi to kostalo otprilike? Ne znam kako se krecu cene, koliko kosta lanac, . .? Cim preskace to znaci da se radi o zadnjoj glavi, je l' da?
Magus
Posts: 14
Joined: 10 Nov 2006, 16:25
Location: Palic

Post by Magus »

Obicno kada menjas lanac, treba i racnu(zadnje zupcanike) i srednji pogon...jer ce ti na kraju stari, los deo 'pojesti' novi, tako da nisi nista uradio..
Ja moram isto sve to da menjam pa sam gledao cene.

Lanac neki kvalitetniji kosta od 800-900din pa navise.
Racne bolje se krecu od 1000 din pa navise
Srednji pogon bolji od 1500 din pa navise..
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Zadnja glava je mozda dobro.... mada obzirom na generalnu starost bicikla...
Ali - kad lanac preskace to ima samo veze sa istrosenoscu lanca i zupcanika. Ni sa cim drugim. E da - verovatno ces i na zadnjem menjacu morati da menjas rolere. (one male plasticne zupcanike)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

IRalic wrote:Istegnut lanac,i to dooobro ! Ne lezi dobro na zupcanicima,i cim malo jace potegnes,lanas preskoci a ti zvekens kolenom u volan :evil:
Ovo mi se upravo desilo večeras, sad stavljam hladne obloge da smanjim otok... nema cyclinga neko vreme :(

Enivej, menjao sam lanac pre par nedelja, nisam našao IG pa mi je mehaničar mtb kluba stavio adekvatnu zamenu, HG lanac... u pitanju je sedmofaz. Stari lanac je malo pojeo kasetu pa sam i nju promenio.

posle 2 dana lanac je počeo žestoko da preskače na 5, 6 i 7 zupčaniku. Naravno reklamacija kasete i iznenadjeno lice prisutnih kad su videli da postoji feleričan shimano deo :) Mehaničar je zamenio kasetu, ali sad se dešava da ponekad preskoči na 5 zupčaniku, kao što je malopre bio slučaj.

Neke ideje, predlozi ? Nov lanac i nova kaseta se nisu baš pokazali :(
Magus
Posts: 14
Joined: 10 Nov 2006, 16:25
Location: Palic

Post by Magus »

Ja sam prosao isto tako...zamenio sam lanac+racnu...kad ono opet isto-preskace lanac...morao sam da promenim na kraju i srednji pogon tako da je to resilo problem.
Post Reply