Moja prva tura

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

miui-os
Posts: 2
Joined: 06 Sep 2010, 09:17

Moja prva tura

Post by miui-os »

Dragi bajkeri,

Novi sam clan foruma. Nameravam da ''odradim'' svoju prvu freebiking turu, negde u Srbiji, u toku septembra. Interesuju me sumovite staze. Da bih to uradio, potrebni su mi konkretni saveti, kao i odgovori na sledeca pitanja:

1. Koja tura je preporucljiva za aktivnog rekreativca kome vremenske (ne)prilike i uslovi smestaja ne predstavljaju problem i koji ima na raspolaganju do 5 dana za voznju?
2. Da li postoji mogucnost iznajmljivanja bicikla adekvatnog za sumske staze, kao i uredjaja za navigaciju?
3. Da li neko moze da me nauci da koristim GPS uredjaj?
4. Da li mogu da angazujem vodica?

Hvala unapred i pozdrav svima.
Miloš Manojlović
Posts: 45
Joined: 14 Feb 2010, 13:37

Re: Moja prva tura

Post by Miloš Manojlović »

25-26. septembar Besna Kobila (1923 m) - Vardenik - Vlasina - Dukat 120 km / 2000 m
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Moja prva tura

Post by shebez »

miui-os wrote:1. Koja tura je preporucljiva za aktivnog rekreativca kome vremenske (ne)prilike i uslovi smestaja ne predstavljaju problem i koji ima na raspolaganju do 5 dana za voznju?
Milos ti je naveo voznju koja bi ti lepo legla, bice iskusnijih bajkera, pa ceo dan dok se vozis mozes svasta nesto da zapitkujes.
miui-os wrote:2. Da li postoji mogucnost iznajmljivanja bicikla adekvatnog za sumske staze, kao i uredjaja za navigaciju?
Bajs ako nemas svoj, mozes da iznajmis na Adi Ciganliji, bilo koji bajs koji je ispravan moze da ti posluzi za voznju, samo zavisi kolike su tvoje ambicnije, pozeljno je da je mtb sa brzinama :wink:. Do sada nisam cuo da neko iznajmljuje GPS.
miui-os wrote:3. Da li neko moze da me nauci da koristim GPS uredjaj?
Koriscenje GPS se uci na terenu, izgledace ti slicno kao kada si se prvi put susreo sa mobilnim, cacakas, gledas razlicite opcije i eto vec znas sta cemu sluzi i mozes da ga koristis. Ako nemas svoj GPS preporucujem ti da koristis karte i da ucis kako da se orjentises preko karte, a polako kad kupis GPS vec znati osnove orijentacije u prirodi.
miui-os wrote:4. Da li mogu da angazujem vodica?
Vodic? Sta ce ti vodic? Samo idi u najave i vidi kakav je program svake voznje i prikljuci se.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
miui-os
Posts: 2
Joined: 06 Sep 2010, 09:17

Re: Moja prva tura

Post by miui-os »

Hvala za odgovore. Gledacu da se pridruzim za predlozenu turu 25-26.septembra, sve je lakse i lepse u drustvu.
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Moja prva tura

Post by zotja »

Da ne otvaram svoju temu "moja prva bike tura avantura" postavljam isto pitanje kao miui-os ming.

Spremam se vec sad za voznje van BG-a i njegove okoline.Zelim na prvom mestu da budem sam.U pocetku sam hteo da vozim u grupi,gledam,upitkujem,merkam cice :) ,razmenjujem ideje za nadogradnju svoje biciklice.Kupio sam korpicu i pak tregere a sve ono ostalo za opstanak u prirodi imam od opreme koja mi ostala kao bivsem strastvenom ribolovcu.Ako se bas,bas zagubim imam mob,zovem pomoc i sve ok.I onako znam da ce ovaj moj poduhvat bezmalo biti satelitski pracen :) .

Sta bi mene zanimalo:

1.Vozilo koje bih iznajmio da me pretera do tacke od koje bih startovao turu (ako je ta tacka toliko negde zaturena da ne mogu da angazujem neki svoj prevoz) .Jel se recimo pakuju bicikle u autobuse?

2.Teren koji nije mnogo brdovit i da je sumovit-zbog ne izlaganja suncu i njegovom stetnom uticaju.Voleo bih da kampujem pored vode gde bi mogao da pecam belu ribu (babuska,barski karas,bodorka,kesega,crvenperka...klen mi komplikovan sad za pocetak).To je lagan pribor za nosenje.Dakle neka bara ili tiha recica.Bilo bi fino da u putu naletim i na po neku kucicu gde ima ljudi ako nesto zakoci zbog kicme.

3.Na sta treba racunati od kvarova na bikeu osim pucanja guma,sajli...da spremim od rez.delova,alata i da prodjem obuku u servisu oko zamene istih?

4.Na pecanje sam uvek nosio serum protiv zmijskog otrova i to se znalo od terena do terena kojih vrsta ima pa se za njih nabavlja odredjeni serum.Znaci obavezno info na koje zmije bih u putu mogao da naletim.

5.Oruzije u samodbrani od drugih zveri.Nadam se da ih nema ali sta znam,pitam.


6.Postoji li neka dinama koja proizvodi stabilnu struju za punjenje mobilnog telefona?Kako vi punite mobilne u raznim nedodjijama?Ja razmisljam recimo da kupim 2,3 rezervne bat,napunim ih i samo menjam.Mozda je to bzvz ako za iste pare postoji dinama ili nesto slicno...mada,sta ako ne daj boze rikne dinama.Hmm,nisam pametan.Sta vi kazete?

7.Sta od hrane nosite,koje tekucine,vitamine i tako te zezalice i da mi sve to ne zauzima puno prostora i ne pravi veliki teret.Mozda je nesto kao Cedevita ok a ponesem neki preciscivac vode?Voda mi je tu najveci problem,cedim je puno zbog cigareta.

8.Vasa sugestija ako sam nesto ispustio.Hvala :)
Last edited by zotja on 25 Jan 2011, 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Moja prva tura

Post by bluealek »

Mislim da Gradac ispunjava većinu tvojih zahteva. Lep kanjon, možeš da pecaš i kampuješ koliko hoćeš, a kod manastira Ćelije čak možeš i da se spustiš dole bajsem i da pedaliraš 2-3 km uzvodno kroz sam kanjon, sve negde do Gradačkih vrela.

Doduše, ima jako lepih i skrovitih mesta savršenih za kampovanje i par kilometara nizvodno od Ćelija, ali dotle se bojim da ćeš više da guraš bajs nego da pedaliraš (i nekoliko puta da pregaziš reku).

Sve ti je ovo nekih desetak kilometara jugoistočno od Valjeva, znači nije ni daleko.

Možda je teren malo brdovitiji nego što ti prija, ali šta da se radi. Da ne bude brdovito jedino ti ostaje da kreneš od Beograda po nasipu uz Savu, pa dokle stigneš.

Što se tiče zmija, na Gradcu ti je standardni domaći asortiman - poskoci i šarke i ume da ih bude poprilično (kažu da ih je naročito mnogo bilo prošlog leta).
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Moja prva tura

Post by shebez »

Zotja, posto sam pratio od pocetka svu tvoju problematiku sa biciklom od kupovine pa na dalje, ja bi ti preporucio neku voznju uz vecu reku, sto Sale rece uz Savu ili niz Dunav. Lepa bi bila voznja da krenes prema Kovinu, pa ti volja oces niz Dunav ili da saras po Deliblatskoj pescari, pa da se spustis do Bele crkve, na skelu, Ram, krug oko Srebrnog jezera pa polako nazad. Ima da pecas gde god pozelis.
1.Vozilo koje bih iznajmio da me pretera do tacke od koje bih startovao turu (ako je ta tacka toliko negde zaturena da ne mogu da angazujem neki svoj prevoz) .Jel se recimo pakuju bicikle u autobuse?
Bicikle se u sustini pakuju, ali desava se da nece svako da te primi u autobus, budi uporan i spreman na kompromis, racunaj na skidanje tockova i smanjivanje bicikla na sto moguce manje gabarite.
2.Teren koji nije mnogo brdovit i da je sumovit-zbog ne izlaganja suncu i njegovom stetnom uticaju.Voleo bih da kampujem pored vode gde bi mogao da pecam belu ribu (babuska,barski karas,bodorka,kesega,crvenperka...klen mi komplikovan sad za pocetak).To je lagan pribor za nosenje.Dakle neka bara ili tiha recica.Bilo bi fino da u putu naletim i na po neku kucicu gde ima ljudi ako nesto zakoci zbog kicme.
Sto se tice sunca to ni u sumi neces izbeci zato ako sa tim imas problem mala tubica zastitnog faktora, u pecanje se ne razumen ali vec bi trebalo da si naucio da uz vodu nosis nesto protiv komaraca. Ljude ces naci svugde i tamo gde ih nezelis, ali da li ce ti pomoci to ti ne garantujem.
3.Na sta treba racunati od kvarova na bikeu osim pucanja guma,sajli...da spremim od rez.delova,alata i da prodjem obuku u servisu oko zamene istih?
Osnovne stavri zamene gume, da zakrpis lanac a ako te potera veci defekt snacices se u svakom malo vecem selu.
4.Na pecanje sam uvek nosio serum protiv zmijskog otrova i to se znalo od terena do terena kojih vrsta ima pa se za njih nabavlja odredjeni serum.Znaci obavezno info na koje zmije bih u putu mogao da naletim.
Ja koliko sam cuo da se serum ne dobija u civilstvu, jer je veci otrov nego zmijski i treba samo strucno lice da ti da, mozda gresim. Umesto seruma potrudi se da nosi mobilni telefon.
5.Oruzije u samodbrani od drugih zveri.Nadam se da ih nema ali sta znam,pitam.
Autan, nista krupnije osim mozda nekog psa koji laje na tocak nece te napasti.
6.Postoji li neka dinama koja proizvodi stabilnu struju za punjenje mobilnog telefona?Kako vi punite mobilne u raznim nedodjijama?Ja razmisljam recimo da kupim 2,3 rezervne bat,napunim ih i samo menjam.Mozda je to bzvz ako za iste pare postoji dinama ili nesto slicno...mada,sta ako ne daj boze rikne dinama.Hmm,nisam pametan.Sta vi kazete?
Ja palim telefon samo po potrebi, najavim se u napred da necu biti dostupan, a mozes kad pravis neku pauzu od sat dva da zamolis nekog da ti dopuni telefon, ponesi punjac. Ja bi voleo da imam neki solar punjac ali nisam imao iskustva sa tim.
7.Sta od hrane nosite,koje tekucine,vitamine i tako te zezalice i da mi sve to ne zauzima puno prostora i ne pravi veliki teret.Mozda je nesto kao Cedevita ok a ponesem neki preciscivac vode?Voda mi je tu najveci problem,cedim je puno zbog cigareta.
Svako selo danas ima prodavnicu, u sustini nije na odmet imati neku konzervu, nosi dehidriranu hranu, sumece tablete sa vitaminima i ja ponekad furam oligovit.
8.Vasa sugestija ako sam nesto ispustio.Hvala
Ako si do sada vozio jednodevne voznje sledeca neka ti bude dvodnevna sa kuntanjem u nekom planinarskom domu, pa dvodnevna sa kampovanjem pa trodnevni i visednevna... Idi korak po korak, nemoj odma da zagrizes deset dana na biciklu, jer mozes da se smoris zbog nekih gluposti i nikad vise da ne sednes na biciklo. Najbolje se uci na licnom iskustvu sta je za tebe, sta ti treba i sve ostalo, sastavim pak-spisak evo ti jedan primer, mada se razlikuju od potreba coveka...
http://freebiking.org/1997/08/opkoljava ... je-430km/7
Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Moja prva tura

Post by zotja »

To,to...to je prava prica poskoci i sarke :) .Hvala Blualek.Verujem da cu ove god to odvesti sigurno,nasao sam nekog ko zalazi u taj kraj kolima.Pozz
markompopovic
Posts: 1
Joined: 24 Feb 2011, 13:16
Location: Мајданпек, Србија.

Re: Moja prva tura

Post by markompopovic »

zotja wrote:Da ne otvaram svoju temu "moja prva bike tura avantura" postavljam isto pitanje kao miui-os ming.

Spremam se vec sad za voznje van BG-a i njegove okoline.Zelim na prvom mestu da budem sam.U pocetku sam hteo da vozim u grupi,gledam,upitkujem,merkam cice :) ,razmenjujem ideje za nadogradnju svoje biciklice.Kupio sam korpicu i pak tregere a sve ono ostalo za opstanak u prirodi imam od opreme koja mi ostala kao bivsem strastvenom ribolovcu.Ako se bas,bas zagubim imam mob,zovem pomoc i sve ok.I onako znam da ce ovaj moj poduhvat bezmalo biti satelitski pracen :) .

Sta bi mene zanimalo:

1.Vozilo koje bih iznajmio da me pretera do tacke od koje bih startovao turu (ako je ta tacka toliko negde zaturena da ne mogu da angazujem neki svoj prevoz) .Jel se recimo pakuju bicikle u autobuse?

2.Teren koji nije mnogo brdovit i da je sumovit-zbog ne izlaganja suncu i njegovom stetnom uticaju.Voleo bih da kampujem pored vode gde bi mogao da pecam belu ribu (babuska,barski karas,bodorka,kesega,crvenperka...klen mi komplikovan sad za pocetak).To je lagan pribor za nosenje.Dakle neka bara ili tiha recica.Bilo bi fino da u putu naletim i na po neku kucicu gde ima ljudi ako nesto zakoci zbog kicme.

3.Na sta treba racunati od kvarova na bikeu osim pucanja guma,sajli...da spremim od rez.delova,alata i da prodjem obuku u servisu oko zamene istih?

4.Na pecanje sam uvek nosio serum protiv zmijskog otrova i to se znalo od terena do terena kojih vrsta ima pa se za njih nabavlja odredjeni serum.Znaci obavezno info na koje zmije bih u putu mogao da naletim.

5.Oruzije u samodbrani od drugih zveri.Nadam se da ih nema ali sta znam,pitam.


6.Postoji li neka dinama koja proizvodi stabilnu struju za punjenje mobilnog telefona?Kako vi punite mobilne u raznim nedodjijama?Ja razmisljam recimo da kupim 2,3 rezervne bat,napunim ih i samo menjam.Mozda je to bzvz ako za iste pare postoji dinama ili nesto slicno...mada,sta ako ne daj boze rikne dinama.Hmm,nisam pametan.Sta vi kazete?

7.Sta od hrane nosite,koje tekucine,vitamine i tako te zezalice i da mi sve to ne zauzima puno prostora i ne pravi veliki teret.Mozda je nesto kao Cedevita ok a ponesem neki preciscivac vode?Voda mi je tu najveci problem,cedim je puno zbog cigareta.

8.Vasa sugestija ako sam nesto ispustio.Hvala :)
Да ти одговорим и ја, јер сам се прошле године (не рачунајући вожње по мојој општини) и сам први пут упутио у сличну авантуру. Трајала је 10 дана. Ово нам је било кретање: Мајданпек - Жагубица - Црни Врх - Бољевац - Ртањ - Соко Бања - Алексинац - Бованско језеро - Соко Бања - Књажевац - Зајечар - Мајданпек... укупно око 430км. (Линк ка албуму http://www.facebook.com/album.php?id=10 ... id=2066193)

Што се кварова на бајку тиче рачунај на пуцање гума (мени се 4х бушиле) и могуће да ти оде и ланац, пакнови. Мени се још скроз зезнуо цео средњи погон, пуца, крцка и испада ми педала и није је могуће притегнути више ни вулканизерским кључевима :), а другу се на Бованском језеру одвалио цео пак трегер, једноставно је пуко, па смо морали да у Алексинцу тражимо да купи нов(нисмо нашли, па је неки човек продао свој половни који је морао да се доради да би се наместио).

Обавезно понеси пресинг и неку крему против алергија јер мож` да надрљаш. Нас су на врху Ртња појеле Голубачке мушице (мислим да су то оне што зову клинтонке), па су нам због тих уједа комбинованих са напорима којима смо се излагали ноге отекле ко код слонова. Ако имаш осетљиву кожу крема за сунчање се подразумева. За сваки случај понеси и иглу и конац, завоје, газе...

Ништа ти не треба од оружја :) и овако се на овакве ствари увек носи нож и секирица. Телефон сам палио само да се јавим пар пута дневно и то је све, батерија је издржала цео пут. Мада и мене занима соларно пуњење или на курблу...

Храна и није толики проблем, ми смо носили гулаше купљене, пиринач, туњевине... свега пар порција за 2 - 3 дана јер можеж увек успут да
докупиш да се не оптеретиш додатно. Вода је далеко већи проблем, колико год да је пијеш није ти довољно. Толико дехидрираш да мокриш максимално два пута дневно, нарочито ако идеш почетком јула као ми што смо ишли :mrgreen:.

Што се спавања тиче шатор неки мали и врећа за спавање, а могу да послуже и железничке станице :wink:.

Ето, надам се да сам ти бар мало помогао.
User avatar
Astrodule
Posts: 58
Joined: 31 Mar 2006, 10:21
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Moja prva tura

Post by Astrodule »

http://www.techrena.net/mobiles/nokia-b ... it-mobile/


Mobilni u prirodi retko ko voli. U principu ga drzis iskljucenog i palis samo ako ti nesto treba. Ako bas moras da ga drzis ukljucenog, onda ces morati da svracas do kafane svaka 2-3 dana i da ga tamo punis.
Zapremina tela ipak nije dovoljna !
http://www.ehotim.com/blog/category/put ... iciklizam/
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Moja prva tura

Post by alexapi32 »

Steta sto je samo za Nokia telefone.
User avatar
luuzzzeer
Freebiker
Posts: 110
Joined: 22 Feb 2011, 15:26
Location: Bečej

Re: Moja prva tura

Post by luuzzzeer »

alexapi32 wrote:Steta sto je samo za Nokia telefone.
Postoje i univerzalni solarni punjači:
http://www.limundo.com/kupovina/Telefon ... OV/2360771

Verovatno postoji i kvalitetniji i pouzdaniji, ali za nedaj bože verovatno i ovaj posluži.
dzindzin16
Posts: 36
Joined: 24 May 2013, 16:45
Location: Cicevac

Re: Moja prva tura

Post by dzindzin16 »

Ne bih sa se muvam na ostalim temama jer mi ova deluje prikladno.Konkretno bih pitao,koliko se realno trebam plasiti od zmija kada sam u planini?Ok kamasne,cizme i tako to za setnju,ali mene brine kampovanje.Sve sve ali stvarno nekako ne volim zmije.Nikada nisam imao lose iskustvo sa njima,medjutim razumecete o cemu pricam.Nabavio sam jednu staru maggiolinu(krovni sator za auto),sredio sam je malo i imam prenociste.E sad sta mene brine ...... parkiram auto negde pored neke vode ili na nekom proplanku i tu se malo pravi uvece rostilj pa picence ... ali da li je moguce da se kasnije ili kada vec tu dovuce neki nepozeljan gmaz?Da jeste moguce,verujem u to.Plasi me da se neka zmija tokom noci ne uvuce negde u auto pa da bude strasno.Neko ce reci da sam panicar ali mene od divljih zivotinja strah nije,samo malo vise razmisljam o zmijama.Imam i sumpor u prahu koji kad kad koristim kod kolibice,medjutim evo pitam vas konkretno za vasa iskustva.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Moja prva tura

Post by bluealek »

Nemaš razloga da se plašiš. Kampujem stalno, i još mi se nikada nije desilo da mi se zmija uvuče u bilo šta na kampovanju. Zmije su plašljive životinje i one beže od tebe, jedini rizik predstavljaju situacije kada ih iznenadiš i nemaju vremena da pobegnu. Bez brige dakle.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Moja prva tura

Post by shebez »

Zmije ce pre pobeci od tebe i pre nego sto ih primetis, tamo gde kampujes one ce se drzati dalje od tebe.
Ali u svakom slucaju moras da postujes par pravila kako zbog nepozeljnih insekata tako i od zmija, da vodis rasuna da ti je mrezica uvek zatvorena na satoru i da vodis racuna kako ostavljas hranu tj, da je zatvaras poklopcem koji ne propista mirise ili da je drzis izvan satora.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Post Reply