Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
Ivan084
Posts: 11
Joined: 23 Jul 2013, 19:54
Location: Beograd

Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by Ivan084 »

Dakle, evo za sve koji hoće da nam se priključe i uživaju u prelepoj prirodi Stare planine.

Dolazak je petak 30.05 - u vecernjim satima, selo Topli Do. Smeštaj je u planinarskoj kući (kuhinja , kupatilo , 8 + ležaja ..) 5e noćenje.Hrana se nosi od kuće.

Prvi dan subota 31.maj:
Vožnja veliki krug oko 90km.Polazak rano ujutru iz Tplog Dola - idemo do Zavojnoskg jezera vozimo jednim delom pored jezera , zatim krecemo desno i nastavljamo uspon prema selu Dobri Do. Ne idemo do sela već na 28km skrećemo sa asfaltnog puta i penjemo se na vih Kitka i dalje Dupni kamen. Spuštamo se i prolazimo pored sela Rsovci. Nastavljamo blagim usponom prema Visočkoj Ražni i skrećemo ka Vrelu ( tu bi mogli da napravimo pauzu za ručak).
Dalje krece uspon ka Dojkincima. Posle Dojkinaca negde na 65km posećujemo vodopad Tupavica. Nastavljamo Arbinje - Krvave bare (jedan deo puta je u lošijem stanju). Da bi za kraj ostalo oko 18km spusta do Toplog Dola.
trek:
http://www.bikemap.net/en/route/2526767 ... gle_hybrid

Drugi dan nedelja 01.jun:
Za drugi dan ostavljamo krug oko 50km. - Tobli Do - Babin Zub - Midzur - Krvave bare - Topli Do. .
Uvece povratak kućama.
trek:
http://www.bikemap.net/en/route/2489630 ... gle_hybrid

Napomena:
Oba kruga se mogu voziti i u suprotnim smerovima i dava puta prolazimo pored velikog Piljskog vodopada.
Potrebno je imati ispravan MTB bicikl , pribor za krpljenje - rezerne gume, alat i adekvatnu odeću za prmenljivo planinsko vreme.

Kontakt:
Ivan 069/691-771
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by Gruja »

Lepi krugovi, ali...
Da li znaš kakav je put od skretanja sa asflata do zaravni koja vodi ka Dupnom kamenu (pretpostavljam da se tu negde prolazi pored
tog vrha Kitka)?
Pre dve godine smo ja i moj brat prelazili 2km ili čak i kraći put čitavih dva sata na tom delu. Doduše, bili smo sa bisagama pa
nam je to dosta otežavalo.
Bilo je strahovito neprohodno, krenuli smo kasno i uhvatio nas je mrak kad smo stigli do Dupnog kamena.
Možda mi nismo znali pravi put, ali mi se čini da drugi nije postojao.
Ako za sigurno ne znaš da li je put prohodan i ideš sa pretpostavkom, kao ja i moj brat, onda znaj da će taj deo
biti veoma težak, ali kada se izvučete na zaravan sve se to isplati jer je prelepo voziti do Dupnog nadalje.

Da dodam i jedan predlog, ako možete, produžite do sela Slavinja pa se tu raspitajte gde su, a nisu daleko, Rosomački lonci, vrlo
lepo mesto na Rosomačkoj reci, zapravo ako zagledaš videćeš na ovoj tvojoj mapi, obeleženi su.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by shebez »

Da li su popravljeni mostovi u Arbinju? Kako smo pre par godina tu prebacivali bicikle preko vode i forsirali ogrone kamene blokove koje je voda nanela :D
A put od Krvavih bara - Vrazije glave do Midzora je bio jednak brzini pesaka zbog visoke kleke i onih cudnih travnatih busenova.

Ali Stara je jedan od najboljih bisera Srbije, tako da ce svaka muka tu da se isplati... :wink:
Sve najbolje
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Ivan084
Posts: 11
Joined: 23 Jul 2013, 19:54
Location: Beograd

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by Ivan084 »

Evo da odgovorim :D
Video sam na treku da je jedan deo puta od oko 1,5km prema Dupnom Kamenu slabije prohdan zato sam i računao da tu stignemo oko 10:30h, plus mi necemo nositi bisage vec manje rančeve....Ali kao što kažeš mislim da se trud na kraju isplati :) Što se tiče eventualnog produženja treka i posete Rosmačkih lonaca mislim da je to previše (90km dovoljno :D ).

A da li su popravljeni mostovi, čisto sumljam. Isto tako ne verujem i da je neko sklonio kamenje :D . Mi idemo u vreme kada vegetacija još nije toliko nabujala pa se nadam da kleke nece paviti toliki problem.
Evo jedan video sa prelaskom reke + kamenjarenje + klekovanje :) Uz napomenu da mi idemo bajsevima :D

https://www.youtube.com/watch?v=4ih7r0UF3kk
ghost1
Posts: 2
Joined: 19 Apr 2014, 22:19

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by ghost1 »

Pozdrav....
jedno pitanje da li voznje koje organizujete voze samo MTB takmicari....
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by KUSHA »

ghost1 wrote:Pozdrav....
jedno pitanje da li voznje koje organizujete voze samo MTB takmicari....
Naprotiv,niko od nas nije takmicar niti nas zanima bilo kakva organizacija ,papirologija a najmanje profit.Dobra volja i free-free.
ghost1
Posts: 2
Joined: 19 Apr 2014, 22:19

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by ghost1 »

Pitam zbog kilometraze koja je planirana
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by bluealek »

Stara planina je i po pitanju rastojanja, konfiguracije terena i podloge izuzetno zahtevna, tako da mislim da je zaista samo za bicikliste u dobroj kondiciji. Naravno da ne moraju da budu takmičari (kondicija nije nešto čime raspolažu samo utrenirani trkači), ali svakako obilazak Stare planine na biciklu nije nešto što bih preporučio bilo kome ko tek pravi svoje prve korake na biciklu u divljini ili nekome ko se i posle jednog uspona na Avalu već zamori. Početnici treba da probaju neke manje zahtevne terene (mada ništa manje lepe), kao na primer Kučajske planine, Goč, Divčibare... I tek sa solidnim iskustvom i u punoj snazi se ide na Staru.
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Vikend na Staroj Planini 30.05. - 01.06.2014

Post by Milan »

Ja bih da dodam da se na Staroj planini ne ide sa idejom "moram da napravim danas ...km". Polako pa kad se stigne. Inace nema nosenja bicikle od Dojkinca do Krvavih bara. Jedna od mojih tura sa Stare https://plus.google.com/u/0/photos/1080 ... 249?sort=1
Post Reply