Trening

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Trening

Post by Serb »

Interesuju me program treninga za drumashku biciklu. Pa ako bi neko mogao da pomogne bio bih veoma zahvalan.

Poz Viktor
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

trening

Post by misaxtr »

Za pocetak kupi pulsmetar ukoliko ga vec nemas.
Capriolo drzi pulsmetre marke SIGMASPORT i odlicni su.
E onda treba da odredis zone treninga po otkucajima srca.
Kao prvo, obdredis max.puls. postoje precizne metode ali evo najprostije:
210-pola tvojih god.starosti-(0,11xtvoja tezina+4)
Pa onda tip treninga:
rekreativan: 50-70% od max pulsa
napredan: 70-80% od max pulsa
takmicarski: 80-100% od max. pulsa
Sto se tice nacina, kombinuj sva tri, tako ces najbolje i najbrze napredovati a u isto vreme optimalno opteretiti misice, koji nece patiti od premorenosti.
U okviru jednog treninga mozes praktikovati i sva tri, po etapama.
Ovo je ukratko, ipak ozbiljan trening zahteva i ozbiljan rad i disciplinu, kao i stalni monitoring poboljsanja kondicije.
Image

MTB-VRH brate!!!
Whiskeytown
Posts: 26
Joined: 17 Jul 2005, 23:52
Location: bgd

Post by Whiskeytown »

A koliko predjes km po treningu, mislim na mountain biking trening.
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Hvala na odgovoru. Shto se tiche puls metra to mi je u planu. Al' prvo da uzmem bike (mislim drumasha) pa onda cju i ostalo. Spremam se za Trku kroz Srbiju. Trenutno treniram na MTB-u. Ozbiljnost mi necje faliti, ali mozhe da mi zafali vremena (radim do 3h).
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

koliko km...

Post by misaxtr »

Zavisi za koji tip biciklizma treniras - drumasi moraju da prelaze mnogo vise km od mountain bikera.
Dalje, u zavisnosti od tipa treninga zavisi i kilometraza.
Kada se trenira vestina voznje po terenu - km nisu toliko bitni koliko izbor zahtevnog terena.
nasuprot tome - za kondiciju i izdrzljivost vecina ( citaj gotovo svi ) voze duge ture, cak i mountain bikeri voze jako puno drumase, a onda kako se blizi sezona - rad na tehnici i dovodjenje organizma u top formu - sto je i najvaznije, jer top forma nista ne znaci ukoliko je dobijena na kraju trkacke sezone!
Najbolje je kombinovati 2 teska i 1 laksi trening a radi odmora misica i celog organizma uopste.
Dalje u okviru teskog, takodje postoje periode tezeg i lakseg opterecenja, npr. 15 min max napora a onda odmor od 5 pa onda ponovo max, pa odmor od 10 ak min laganijeg pedaliranja...
Ili sledeci nacin:
Probaj da istu turu svaki sledeci put prelazis za krace vreme i u tezim prenosima - za po 1 nizi lancanik na zadnjoj kaseti - naravno do one granice koju tip terena dozvoljava!
Princip je - kada krenes na trening - ne silazi sa bajka, samo doziraj opterecenje!
Drumaske takmicarske ture su i po vise od 200 km.
Nasuprot tome, mountain bike trka dugacka je oko 42 km u seriji ELITE, dok sa slabijim kategorijama duzina km opada.
Znaci za neki eksplozivni trening MTB-a tura moze biti 20-30 km, u kome je ukljucen puls u procentima od 80-100 sa kratkim intervalima slabijeg intenziteta pedaliranja.
Za kondiciju i izdrzljivost kilometraza mora biti bar duplo duza, ali ne mora da se vozi po terenu - asvalt je dovoljno dobar kada je u pitanju trening za pomenutu.
Konstantni jak ritam u kratkim smenama lakseg pedaliranja - i uspeh nece izostati.
Image

MTB-VRH brate!!!
Post Reply