Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by shebez »

Mile_iZ_BacK wrote:Ma ljudi ja ću u ovaj fenomen i da poverujem, ali u to da je Ivanje pored Kuršumlije nikad. :shock:
Ma ljudi ja cu da poverujem da bebe donose rode, ali kako pauk odnese auto! :lol: :lol:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by barda »

Ljudi upotrebili tehniku i razbili senzaciju :D

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=945069
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by pedja »

U stvari, upotrebili su poglrešnu metodologiju. oslonili su se na merewa instrumentima koji su uslovljeni gravitacijom, tako da ako postoji gravitaciona anomalija oni ce davati podatke koji su izmenjeni uticajem anomalije.

U suštini pojmovi gore-dole, vodoravno-uspravno, uzbrdo-nizbrdo su svi posledica gravitacije i određeni su gravitacijom. Ako je gravitacija izmenjena, menjaju se i ovi pojmovi. U ovom konkretnom slučaju, problem je što se čini da reljef ne prati pomenute pojmove na način koji posmatrači očekuju - dolazi do nesaglasja i stoga deluje neobično.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by IRalic »

pedja wrote:U stvari, upotrebili su poglrešnu metodologiju. oslonili su se na merewa instrumentima koji su uslovljeni gravitacijom, tako da ako postoji gravitaciona anomalija oni ce davati podatke koji su izmenjeni uticajem anomalije.

A GPS ?

Inace obican barometarski visinometar ce takav nagib od 1% jasno pokazati.
Npr. moj ciklometar ima tu funkciju, i tek kada sam ga poceo koristiti sam shvatio zasto na nekim delovim mojih uobicajenih ruta usporavam za par km/h na ocigledno potpuno ravnom terenu ;)
Mi biciklisti smo poznati po tome sto ili idemo uzbrdo, ili smo bas danas u izuzetnoj formi :mrgreen:

Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by shebez »

Sto kaze Pedja pa tu da postoji gravitaciona anomalija kako covek moze da zna da je anomalija pa i sam covek bi onda trebao da stoji ukoso odnosno u smeru u kom deluje sila privlacenja, i onda bi mu sve bilo kao i na svakom drugom mestu. Niko ne moze da zna gde se u odnosu na njega nalazi srediste zemlje pravo ispod ili malo u stranu. :)
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by Easst »

Nisam video ovu temu. Prvi put sam cuo o ovome u kolima na radiu b92. stvarno beda kako su to predstavili. zamisli da bbc prica o gravitacionim anomalijama. ima na vikipediji clanak gravity hill sa popisom slicnih lokacija sirom sveta. Ima dobar clanak u vremenu o svemu tome:
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=945069

zakljucak je posebno dobar
Jer, ma šta pokazivala merenja, GPS ili geometrija terena, bilo da se određuje jednostavnim ili složenim instrumentima, mit o "čudu na Radan planini" i "gravitacionoj anomaliji" teško će se ugasiti. Tako smo ovog leta dobili novu mistifikaciju, još jednu na spisku, sada i bukvalno o tome kako se nizbrdicom može ići uvis, što je možda iluzija koja gotovo da karakteriše naše društvo. A od kakve ni ovog puta niko neće imati koristi. Meštani Bojnika i okoline najmanje – kad mediji odu dalje, tiha planinska sela samo će potonuti dole ispod horizonta, dublje nego što su bila.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by Easst »

ah izvinte skimovao sam kroz temu nisam video da je vec linkovan tekst, al dobro imate gravity hill na vikipediji to nije spomenuto

edit: lmao moram drugi put danas da izdvojim igorov kvout
Mi biciklisti smo poznati po tome sto ili idemo uzbrdo, ili smo bas danas u izuzetnoj formi
:D jednom davno dok i nisam imao nit vozio biciklu nego ovako pozajmio od nekog da odem do prova (selo pre sapca) (putovali smo ceo dan :D:D:D), tamo pre debrca nas uvatio mrak, i promasili skretanje, i vracamo se, a ono u oba smera nizbrdica :D
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Antigravitacija kod Ivanja na Radan planini

Post by IRalic »

Da li je ova "gravitaciona anomalija" na Radan planini istina ili mit, to je cini mi se vec utvrdjeno,
ali da je to jedina "anomalija" takve vrste na svetu - nije :D
Naime mnogo pre nasih zemljaka slicno delovanje vile Ravijole su razotkrili Road Brothers-i(poznati jos i kao BRO -Border Roads Organisation) u Indijskoj provinciji Jamu & Kashmir na putu Srinagar-Leh :D
Dakle daleko od toga da su ovi nasi to mogli patentirati ;)

Magnetno brdo :D
http://www.flickr.com/photos/nat_schaef ... 218244284/

i znak upozorenja ;)

Inace za SVAKU PREPORUKU je duze zadrzavanje na toj Flickr galeriji francuskog para, koji su na medeni mesec posli u voznju po indijskim himalajima :)
A da ne pominjem to da je on paraplegicar, i vozi tricikl pogonjen rukama iza kojeg vuce invalidska kolica,
a da ona vozi lezeci tricikl, da bi bila na istoj visini kao i on :)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply