Google zaglupljuje, a GPS sužava mozak?

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Google zaglupljuje, a GPS sužava mozak?

Post by alazovic »

http://www.blic.rs/IT/206952/Da-li-nas-Gugl-zaglupljuje

Internet pretraživač Gugl šteti našem mozgu, jer nam previše pomaže u rešavanju problema, smatra jedan američki naučnik. Zahvaljujući brzim, gotovo instant informacijama koje pružaju pretraživači, ljudi gube intelektualnu sposobnost da skladište informacije, upozorava američki publicista Nikolas Kar.

Autor knjige ''Plićaci - Šta Internet čini našem mozgu'' ističe da Internet lišava ljudski mozak redovnog vežbanja koji mu je neophodan i da je ljudima sve teže da se koncentrišu, kao na primer pri čitanju knjige.

Suprotno programerima koji se takmiče kako da kreiraju što jednostavniji softver, Kar smatra da bi sajtovi poput Gugla trebalo da budu teži za korišćenje kako bi poboljšali sposobnost koncentracije korisnika.

Njegov komentar usledio je nakon što je Gugl lansirao novu opciju Gugl Instant koja izbacuje rezultate dok korisnik još ukucava ključne reči.

"Zbog mnogo toga se divim Guglu, ali smatram da oni previše usko gledaju na način na koji bismo trebali da koristimo naš mozak", rekao je Kar za BBC.

"Oni misle da je sve u brzom pronalaženju neke informacije koja nam je potrebna kako bismo mogli odmah da pređemo na nešto novo", rekao je on.

Kar je posebno kritikovao onlajn biblioteku Gugl Buks koja će, po njegovom mišljenju, dovesti do površnog čitanja, kao i satelitsku navigaciju, jer će zahvaljujući njoj ljudi uskoro početi da zaboravljaju putanje kojim se kreću.

On je objasnio da će se zbog uređaja GPS vremenom suziti deo mozga u kojem se slažu mentalne slike prostora.

No comment...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Google zaglupljuje, a GPS sužava mozak?

Post by shebez »

Cista glupost....
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Google zaglupljuje, a GPS sužava mozak?

Post by barda »

alazovic wrote: On je objasnio da će se zbog uređaja GPS vremenom suziti deo mozga u kojem se slažu mentalne slike prostora.

No comment...
Ili sa svojim mogućnostima proširi vidike i napravi nove mentalne slike prostora - ako korisnik istražuje nove terene i puteve :wink:

Da li je čaša polupuna, ili poluprazna? 8)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Google zaglupljuje, a GPS sužava mozak?

Post by zotja »

Posto sebe pronalazim u ovoj prici Americkog publiciste Nikolasa Kara,oko laganog zaglupljivanja ja se slazem sa njim.Znaci bez uvrede,prepoznao sam se i samo sam sebe ovde stiklirao,ja sam taj lagani u ranoj fazi,zaglupljivac.Zasto?Ja googlam sa moba,znaci ne cekam ko neki pola dana kuci da dodju i zakace se sa racunara ako im treba nesto,mozgajuci tih pola dana recimo o tome zbog cega su zagooglali.Vrlo cesto ne sacekam ni par min da mi se upali zelena lampica vec na crvenoj primam se moba i otvaram Operu.Suzavam sebi prostor za neke dubokoumne i temeljite analize.Ali ta prica ne ide uz nekog ko ima normalan raspored u glavi,(misleci pri tom na sve vas ovde), dnevnih obaveza i desavanja,kad za racunar sedne 1X dnevno na 10 min pa googla.

A GPS,eto,dovoljno je sto i njega imam u mobu :) .
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Google zaglupljuje, a GPS sužava mozak?

Post by shebez »

Zotja svi se mi hvatamo za googl, ali ne mislim da to sto koristimo googl da se zaglupljujemo. Jednostavno ga koristimo samo da bi dostigli vise u saznanjima. To mi zvuci kao da je neko rekao "Od kako su ljudi poceli da pisu knjige zaglupljuju se, jer vise nepamte vec sve zapisuju." Google je za mene samo jedna dobra enciklopedija koja ima neverovatno pregledan "sadrzaj".
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Google zaglupljuje, a GPS sužava mozak?

Post by barda »

shebez wrote:"Od kako su ljudi poceli da pisu knjige zaglupljuju se, jer vise nepamte vec sve zapisuju."
Ova ti je dobra - kao Njegoševa :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply