Stagnacija Freebikinga

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Stagnacija Freebikinga

Post by bluealek »

OK ZareKG, budimo precizni u formulacijama, dakle govorimo o 90% BICIKLISTA, a biciklisti čine, po nekim procenama, ne više od 1-2% ukupne populacije korisnika interneta. Mene zanima i šta Freebiking može da ponudi za onih 98-99% preostalih korisnika Interneta. Naravno, zanima me i kako izgleda u očima biciklista, a ti mi deluješ kao tipičan primer, tako da ova rasprava počinje da biva interesantna i da se približava nekim odgovorima. Hajde dakle da se usredsredimo na BICIKLISTIČKI pogled na Freebiking.

Šta je to što bicikliste sprečava da uzmu aktivnijeg učešća u radu sajta?

1) Loše koncipiran forum (šta treba promeniti)?
2) Nedostatak određenih sadržaja u glavnom delu sajta (i kojih)?
3) Loš koncept oglasne berze (ako je loš - šta su konkretne zamerke)?
4) Nešto deseto (dopisati po želji)?

Iskreno bih voleo da zadovoljim želje nekih grupacija koje su do sada na Freebikingu bile na margini, ali da bih mogao da ih zadovoljim prvo moram da znam šta su te želje.
ZareKG
Posts: 16
Joined: 02 Feb 2005, 15:04
Location: Kragujevac

Re: Stagnacija Freebikinga

Post by ZareKG »

Ok, samo ne bih da ispadne da sam ja i neki drugi biciklisti a da freebike-ri nisu. Taman posla. Za mene je svako biciklista ko vozi bicikl. Iz kojih pobuda i sa kojim ciljem meni nije bitno :wink: .

Sta treba menjati? Nista. Ako forum/sajt treba da bude orijentisan na one voznje koje smo vec pominjali i koje su sada dominantne onda je po meni sve u najboljem redu. Ne vidim sta bi trebalo dodati a da vec ne postoji.

Ali ako treba privuci jos vise clanova onda Vi sami morate da odlucite u kom smeru treba ici. Cikloberza jeste odlican primer dobro posecenog foruma. Verovatno zbog dosta razlilcitih kategorija koje pokrivaju sve oblasti biciklizma ukljucujuci i neke gde se teme mogu prebrojati na prste. Naravno velika prednost Cikloberze su oglasi od kojih je sve u stvari i pocelo.
Šta je to što bicikliste sprečava da uzmu aktivnijeg učešća u radu sajta?
To je ono sto sam vec rekao. Forum/sajt je tako koncipiran da jasno pokazuje kome je namenjen. Ljubiteljima prirode, putovanja, neistrazenih puteva i svega ostalog sto prosecnog "biciklistu" :D vrlo malo zanima.

Sto se tice oglasa mislim da su dosta nepregledni. Prvo sto vidim kada pogledam oglase je "dodajte u favorite" i vise nemam zelju dalje da gledam :). Slika sa desne strane je po meni losije resenje nego slika na levoj strani. Jednostavno ljudi lakse "citaju" sliku nego tekst posebno ako je na pocetku. Oglasi bi mogli po visini da zauzimaju malo vise mesta i sa vise razmaka izmedju oglasa. Ovako je sve prenatrpano i zamorno za citanje. Mozda ne bi bilo lose na naslovnoj strani sajta staviti upadljivije oznake za oglase i forum.
Imam utisak da oglasi i forum vuku najveci deo poseta. Mislim i da se Ciklonaut drzi samo zahvaljujuci oglasima jer je i njihova tematika ista kao i ovde.

Voleo bih da se jos neko ukljuci u celu pricu jer ja sam nisam bas merodavan za celu pricu ma koliko bio biciklista :mrgreen: :mrgreen: .
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Stagnacija Freebikinga

Post by IRalic »

Mislim da je Zare lepo rekao u cemu je problem.
Sajtu i forumu u sustini nista ne fali, nego je problem "atmosfera".
Sadrzaj za ljude koji vole da odu u prirodu, lutaju planinama ili kakvim drugim mestima daleko od gomile, koji vole da natovare bajk i odu negde na vikend,nedelju,mesec ..

Biciklista koji bicikl vozi radi same voznje, i ne pomislja o tome da mu taj bicikl bude sredstvo kojim ce da upozna nesto drugo, nesto dalje,nesto netaknuto, i ovaj "freebiking biciklista" su dve suprotnosti.
I jednostavno ta osoba vidi da "nije iz te price" i iz tog razloga ne posecuje freebiking, jer se tu ne oseca kao kod kuce.
Nekako ne vidim kako bi ta dva sveta mogli da se spoje.

Preko bare npr imas jedan ogroman forum, sa mnostvom podforuma, i na njemu kao celini imas sve sto te interesuje.
Ali lik koji se np. pali na TdeF ostaje u tom delu foruma, i nikada ne zalazi u turing sekcije, sekcije netipicnih bajkova, fiksija, ili sekcije koje se bave biciklom kao prevoznim sredstvom.
U jednoj ogromnoj celini imas za svakoga po nesto.
E sad tamo uredno imas sekciju lezecih bicikala. Iako se tamo motaju likovi koji se motaju i po nekim forumima specijalizovanim za lezece,
ali takvih je zaista malo, jer vecina voli da je na tom specijalizovanom forumu, gde su "svi njegovi" i gde se oseca kao kod kuce, i svoje vreme provodi tamo, a ne na tom velikom forumu ..


pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Stagnacija Freebikinga

Post by bluealek »

IRalic wrote: Preko bare npr imas jedan ogroman forum, sa mnostvom podforuma, i na njemu kao celini imas sve sto te interesuje.
Ali lik koji se np. pali na TdeF ostaje u tom delu foruma, i nikada ne zalazi u turing sekcije, sekcije netipicnih bajkova, fiksija, ili sekcije koje se bave biciklom kao prevoznim sredstvom.
pozzz
Upravo to je bila i moja ideja kada sam pokrenuo čitavo ovo pitanje kako bolje da se sporazumevamo. Sa mejling listama koje su nekada bile dominantan način komunikacije tako nešto je bilo nemoguće uraditi, kao što je bilo nemoguće i sa statičkim sajtovima koje je "štrikao" jedan čovek - koliki god taj bio entuzijasta, nema šanse da postigne da podmiri sva moguća interesovanja i da uređuje sajt u skladu sa njima. Dinamički sajtovi koji omogućavaju multijuzer pristup sa različitim stepenima ovlašćenja upravo nam otvaraju mogućnost da pokrijemo mnogo šire polje interesovanja, odnosno da različite ljude zadužimo za uređivanje različitih sekcija sajta, a da pritom jedni takoreći pojma nemaju šta rade ovi drugi. Slična situacija kao i sa portalima sa vestima, gde svaki urednik svakodnevno radi svoj deo, a CMS automatika to sve lepo po unapred definisanom šablonu spaja na naslovnoj strani sajta.

Ne kažem da bi sad od Freebikinga trebalo napraviti bućkuriš u kome bi se sve živo smešalo i identitet sajta izgubio, ali napraviti neki iskorak mislim da ne bi moglo da šteti s obzirom da je osnovni profil sajta u poslednjih nekoliko godina jasno definisan i da sada realno ne postoji rizik da se odluta u nekom potpuno drugom smeru (imamo "kritičnu masu" ljudi koji odlično razumeju pojam Freebikinga).
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Stagnacija Freebikinga

Post by IRalic »

Pa da ..

Ako upravo ka tome tezis, onda mozda da pocnes od foruma ? Nista ne kosta :)
Lepo podelis grupe, i stvoris sve za svakoga, pa onda samo ostaje pitanje kako ce to da zazivi, i na koji nacin se moze pomocu da zazivi.

Evo bas gledam sajt, i nekako sve bi mi bilo zao da se nesto menja, budzi. Stvarno je sajt odlican, pogotovo sa ovim poslednjim promenama.(vidim svaki cas prebacujes sa leve na desnu ;) )
Cini mi se da je prozorce "novo na forumu" bilo upodljivije u gornjem desnom uglu, kao neki dan, tamo ispod oglasa gde je sam galerija.
Tako da kad otvoris stranicu, cak i na maloj rezoluciji, da imas odmah pun pregled aktuelnosti.
Izleti, oglasi, i forum. A ko bi i inace zagledao u galerije, da ce svakako zagledati i o ostatak stranice ;)


Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Stagnacija Freebikinga

Post by bluealek »

Igore, možda si se malo zbunio, ili možda ranije nisi baš često gledao članke na sajtu :) . Ništa nije u skorije vreme premeštano, samo što su na naslovnoj strani stupci (logično) drugačije organizovani nego na ostalim stranama sajta. Kad otvoriš pojedinačnu stranu bočni stubac imaš samo na desnoj strani i on prikazuje mnogo manje toga nego stupci naslovne strane. Između ostalog, u njemu imaš i vidžet "Novo na forumu", ali potpuno drugačije koncipiran od onog na naslovnoj; na naslovnoj ti on prikazuje samo naslove poruka i autore, i to poslednjih 10 komada, dok ovamo na unutarnjim stranicama sajta prikazuje samo tri najnovije poruke na forumu, ali zato prikazuje i kraći odlomak poruke, tako da dok čitaš neki drugi sadržaj može lako da te zaintrigira i tok neke diskusije na forumu. U poziciji si da to klikneš i otvoriće ti se u drugom prozoru, tako da ti neće narušiti ono što trenutno čitaš, ali će ti svakako omogućiti da se tome kasnije vratiš, kad završiš čitanje stranice koju čitaš. Meni se to učinilo kao zgodan "teaser" za snažniju interakciju foruma i sajta.

Idealno će biti kada praktično svi korisnici budu imali naviku da podjednako pažnje posvećuju sadržajima foruma i sajta, to će značiti da sam te sadržaje dobro izbalansirao i da sam forum i sajt odlično interaktivno integrisao. Nadam se da će ljudi uskoro i foto galeriju početi da posmatraju na sličan način, a i oglase.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Stagnacija Freebikinga

Post by IRalic »

Jest stvarno, malo vise sam se zbunio ;) Upravo je tako kako govoris, a ja sam istripovao da je to sto sam video na stranici ustvari bila glavna stranica ;)

Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply