Biciklista amater - pitanje

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

Post Reply
Ivan452
Posts: 2
Joined: 27 May 2011, 09:54

Biciklista amater - pitanje

Post by Ivan452 »

Pozdrav svima,

Nije bas freebiking tema, ali nadam se da neko moze da mi pomogne.

Evo kako je pocelo malo lepse vreme poceo sam i ja biciklo da vozim.
Imam standardno nekog brzinca, nista posebno ili profi. Za pocetak dok malo ne uhvatim kondiciju vozim po nekih 17km sa prosecnom brzinom od 21km/h.
I sada ono sto me muci je to sto dok vozim najvise osecam bol u predelu kolena i to pre nego sto se i zadisem, tj malo iznad kolena ka butini.
Pa ono, sto me zanima jeste da li je to normalno dok ne udjem malo u kondiciju, ili ja radim nesto pogresno. Tj na koliko trebam da namestim sediste, na kojoj visini posto mi to jedino pada na pamet sto bi moglo da prouzokuje da kolena trpe vece opterecenje.

I jos neki savet za pocetnike u biciklizmu bi super dosao :)

Hvala :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Biciklista amater - pitanje

Post by bluealek »

Problemi sa ligamentima kolena su česta pojava, a najbolje ćeš ih rešiti tako što ćeš voditi računa da pravilno menjaš brzine, odnosno da uvek budeš u onom stepenu prenosa koji ti omogućava da pedale što lakše (pa samim tim i brže) okrećeš. Trudi se da održiš kadencu od oko 80 obrtaja u minuti ili višu. U svakom slučaju, bitno je da izbegavaš zapinjanje o pedale svom snagom - čim postane malo teže, prebaci u niži stepen prenosa.

Ovde

http://freebiking.org/2000/01/pre-nego-sto-se-upustite

možeš da pročitaš ponešto na te teme.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Biciklista amater - pitanje

Post by Gruja »

To sa bolom u butinama je najverovatnije posledica niskog sedišta.
Nisam video to na linku koji je dao Sale, pa pogledaj ovde kako se to podešava
http://www.jimlangley.net/crank/bikefit.html
Ako ti nije jasno pitaj.
User avatar
lmiletic
Posts: 11
Joined: 27 May 2011, 16:46

Re: Biciklista amater - pitanje

Post by lmiletic »

Imao sam isti probelm sve dok nisam podigao sediste! :)
Ivan452
Posts: 2
Joined: 27 May 2011, 09:54

Re: Biciklista amater - pitanje

Post by Ivan452 »

Mislim da je problem bio u tome sto sam se preforsirao prvih nekoliko dana.
Vozio sam 5 dana, svaki dan, posle duzeg neaktivnog perioda pa moguce da je to izazvalo bol u kolenima.
Odmorio sam jedan dan, i posle toga nastavio i sada je vec bolje. Malo me boli, mozda prva 2 kilometra, posle toga je uglavnom ok. I dalje osecam slab bol ali mnogo manje nego ranije.
Sto se sedista tice verujem da je dovoljno podignuto. Probacu jos malo pa cu da vidim kako bude islo tako.
Sto se tice broj obrtaja, i stepena prenosa uglavnom se trudim da mogu lagano da okrecem u trenutnom stepenu prenosa. Pa ako mi je mali, pocnu onako pedale da mi preskacu onda predjem u veci. Nisam znao za onih preporucenih minimalnih 80 obrtaja po minuti, nisam tacno merio ali mi za jedan obrtaj treba manje od sekunde tako da verujem da je to OK.

E sada imam jos jedno pitanje, tj problem. Kao neka baba sam, ali:
Visok sam 190, sediste moze da se podize ali volan ne moze. Pa tako kada dignem sediste na visinu koja mi odgovara sva tezina mi padne na zglobove ruku. Tako da posle nekih sat vremena voznje pocinje da me boli i vrat od tog polozaja i zglobovi od tezine.
Pa me zanima da li je neko imao iskustva sa tim, i sta bi bila preporuka da se uradi?
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

Re: Biciklista amater - pitanje

Post by Nesha »

Ivan452 wrote: Pa tako kada dignem sediste na visinu koja mi odgovara sva tezina mi padne na zglobove ruku. Tako da posle nekih sat vremena voznje pocinje da me boli i vrat od tog polozaja i zglobovi od tezine.
Pa me zanima da li je neko imao iskustva sa tim, i sta bi bila preporuka da se uradi?
Da pređeš na recumbent? :D
Post Reply