Josh jedan novi

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

Pa, ja sad sa mojim tenutnim bajkom od 150e idem vikendom do Goča (60km sa povratkom), a išao sam pro[le god nekoliko puta i na Stolove, kolskim putem i stazama (Usovica 1375m...

Vozim često van asfalta, volem biking, ali sam trenutno ograničen sa parama (mada imam nešto od opreme)... A visok sam 175-6 cm, a na nekom sajtu je bilo preporučeno za moju visinu od 17 do čak 20 inča.. pa sam ja udario u sred :)

hvala vam što se trudite da mi pomognete !!

poz
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

A što ne prošetaš do Veljka, u Jug Bogdanovoj ulici (vidim da se penješ na Goč pa pretpostavljam da si iz KV-a ili okoline)? Čovek će sve da ti objasni šta te interesuje, možeš i neke bicikle uvek da pogledaš kod njega...
Sigurno neće da te dere, znam ga dugo i extra je i serviser i prodavac polovnjaka :)

Pozdrav,
Aleksandar, KV
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

Da, znam ja Veljka... Moj mu je ćale bio profesor :), pa mu je popravljao bajk sa popustom pre nekoliko godina... A bio sam jednom skoro kod njega da vidim za kupovinu, ali je tada imao suviše veliki bajk (21'' mislim). Moraću da idem ponovo, mozda sutra, ne znam koliko često mu stizu novi bajkovi...
pozdrav
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

Nego ljudi, kupio sa bajk... KTM Sport ram, 43 cm, shimano Acera menjachi, Tektro kočnice, SR Suntour suspenzija, "neke" rigida felne, i ne znam šta još... cca 300e ... kad nisam mogao da nađem bolje ;)

Anyway, bajk je kaže Veljko nov, a mene interesuje jedna stvar: kako da mu metnem rogove !? ručke se završavaju gumom na krajevima, tako da izgleda moram da ih sečem ??
P.S. glupo pitanje da bih ga stavljao u čekićaru :)
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Serijski wrote:krajevima, tako da izgleda moram da ih sečem ??
P.S. glupo pitanje da bih ga stavljao u čekićaru :)
Pa, ako su oni koji se nameštaju sa spoljne strane upravljača (verovatno jesu), da, moraš da sečeš ručke. Ako su oni kojima se spojka ubacuje u šupljinu volana pa se širi po sistemu tipla, (verovatno nisu) onda samo odseci 'poklopac' gripova.
I prov vidi koliko mesta za šaku ćeš da imaš sa rogovima i da li ćeš morati da pomeraš menjače i kočnice.
Veljko_B
Posts: 11
Joined: 25 May 2005, 11:20

Post by Veljko_B »

Naravno da ces morati da pomeras rucice menjaca i kocnice. Znaci, iseces rucku ali samo unaj gumeni deo koji je sprecava da krene prema sredini volana, i to u sirini poprecnog preseka volana, pa gurnes rucku prema sredini volana dovoljno da mozes da namontiras rog (naravno pre toga moras takodje da pomeris i rucice menjaca prema sredini volana), namontiras rogove i vozis
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

stvarno smaram, ali šta da radim kad ne znam...
Nameštaju se sa spoljne strane;
Nije problem iseći, ni pomeriti menjače i kočnice, ali je problem pomeriti ručke (od sad "gripove"). Naime, deluju kao da su delimično zalepljeni za upravljač! Pokušavao sam, i pokušavao, ali nema šanse...
Da li tu postoji neka caka, kako da ih makar malo mrdnem, ili sam osuđen i na kupovinu novih gripova ?
marin
Posts: 34
Joined: 14 Oct 2005, 09:21
Location: Knjaževac

Post by marin »

Probaj da uvuces spric sa tankom iglom ispod gripova i ubrizgas malo vode, ili vrlo blag rastvor sapunice. Nece ni tada ici bas lako, ali ces ipak moci da pomalo okrenes gripove, pa onda malo, po malo pomeris.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Pod uslovom da je igla urađena od oplate Enterprajza pa je neće saviti :)

Jedan od boljih no-sweat sajtova na temu kućne radinosti...

http://www.execulink.com/~dtierney/wmc/



Q. 7 How can I get my @*&$* grips off and on easily?

Ahhh no sweat. It's easy, and removing your grips takes a few seconds and not hours of struggling. Remove your bar ends (if you have them) and bar plugs. Get a long thin screwdriver (mine has a 6" x 3/16" dia blade) and rub it with liquid soap or spray it with WD-40. Pass it all the way under the grip (make sure you don't poke it up thru the grip!) so it sticks out on the brake lever end.

Dakle, uzmeš podmazan šrafciger - a možeš i primereno tanak imbus sa dovoljno dugom drškom, uguraš ga kroz onu rupicu na kraju drške, provučeš između drške i upravljača, okreneš, kraj


Now, using the end of the bar as a fulcrum (pivot), twirl the screwdriver around the bar, under the grip. As you make a full circle, grab the grip with the same hand you have the screwdriver in and pull the grip off all in one motion - so it's push - twirl - pull. That's about five seconds worth of time. Far easier and quicker than using compressed air or injecting mysterious concoctions under the grips eh?

To replace the grip, soak the grip in hot water for a few minutes, (wash out the WD-40 with soapy water if you used it), have the bike sitting with the opposite handlebar end resting against a wall, wet the exposed handlebar where the grip is going, working quickly take the grip out of the hot water and slide it onto the bar. It will take a goodly amount of force but it will go on better if you don't let it rest - keep it moving up that bar until it's in the right spot.

When it's dry it will be on there reeeeeeeel good. If the grip loosens up after a while, you might be a candidate for sticking it on with hairspray or spray-can paint.

That wasn't too hard was it?[/i][/b]
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Varijanta sa srafcigerom radi posao, ali moze vrlo lako da izgrebe volan, pa ukoliko se to jos radi vise puta...
Najelegantnije resenje je da u Spric sa iglom sipas deterdz.za sudove, zatim na nekoliko mesta uspricas deterdzent izmedju gripa i volana - i to je to. skida se ko od sale.
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

Hvala ljudi, uspeo sam !
misaxtr, malko si zakasnio, jutros sam skinuo ručke šrafcigerom, i napravio jednu kratku ogrebotinu :( da sam se malo strpio, našao bih neku jaku plastificiranu polugicu, ili bih odradio to sa špricom... no nema veze

Stavio sam rogove, i odmah isprobao bajk do Goča ... Ide kao zmaj, pravo je uživanje (mada se treba navići na hardtail :) ) ali što sam se smrzooo ! gore je ledeno, pogotovo što je neko mutno vreme... svi šetaju u jaknama, samo ja ludak šorc i majica :roll:

P.S. ram od 43cm zvuči kao suviše mali za mojih 1.76, ali mi se čini da nije toliko strašno (do sad sam vozio na 20''!)... šticna je izvučena do maksimuma, a blagi bol u vratu i leđima je nastupio tek posle 2,5 sata vožnje (i to posle savijenog položaja u spustu, možda je od toga?)... ali šta je tu je... što reče neko ovde na forumu, na greškama se najbolje uči :)

Još jednom, hvala svima na pomoći i pozzz
Post Reply