Josh jedan novi

Kad je bicikl okačen o klin, onda fribajkeri sede ispred računara i pričaju...

Moderator: Moderatori

User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Josh jedan novi

Post by milke »

Zdravo :D

Prvo da kažem da sam vožnju bicikle zavoleo prošle godine, da sam nekad davno bio planinar (a imam okruglo 20 godina) i da se izuzetno slabo razumem u materiju :) Imam neki MB iz butika (dobio ga za rodjendan, nisam mogao da biram) koji je jak kao tenk (i isto toliko težak)...

Anyhow, odlučio sam da je vreme da se malo uozbiljim, i da prvo kupim bicikl. shorc (ili se to zove gace ? ne znam). Jedan biciklista mi je ponudio gaće za 20 evra (agu, sa tregerima). Da li vrede toliko ? Kupiti il ne ?

Posle toga, na red dolazi bicikla... E tu mi stvarno treba pomoć iskusnih, inače bi neko mogao da me odere. Raspolažem budžetom od oko 400 evra, i isti mi je biciklista ponudio Cannondale bike sa full XT opremom za okruglo 400 evra... Da li da kupujem tako nešto, ili za te pare mogu dobiti i bolje ?

Imam punoo pitanja, ali je za sad dovoljno... uz čitanje već postovanih tema i par odgovora na moja pitanja, možda nešto i naučim :)

hvala
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

Samo josh da pitam, koja veličina rama odgovara meni, viskokom valjda oko 175 cm ? Pokušavao sam to da saznam, ali nikako nisam nalazio pravi link... hvala još jednom
jaksa
Posts: 41
Joined: 18 Apr 2006, 21:54

Post by jaksa »

Imas u sekciji "Cekicara" tred koji sam ja startovao, naslov sve govori ;)
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Re: Josh jedan novi

Post by nameless.developer »

Serijski wrote:Raspolažem budžetom od oko 400 evra, i isti mi je biciklista ponudio Cannondale bike sa full XT opremom za okruglo 400 evra...
Као прво, није у питању "бицикла" већ "бицикл" :evil:

Друго, погледај колико је стар тај Кенондејл. Џабе ти ХТ опрема ако је извожена. Али, ако је бицикл релативно нов (или, макар, опрема која се хаба нова) - за те паре мислим да је OK понуда. Нарочито ако је рам Genuine Cannondale, Handmade in USA!
При куповини посебно обрати пажњу на истегнутост ланца, истрошеност касете и ланчаника предњег погона... Такође, обрати пажњу на истрошеност амортизера, да се не хваташ после за главу (ниси споменуо марку и модел амортизера, он учествује у цени бајка прилично).

Ако је све како треба (и ако је амортизер неки одговарајући), то је та цена. :wink:
Image
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Cannondale ima u 99,9% sllucajeva svoje amortizere, dakle fatty ili lefty varijantu. Prema tome, treba probati da li u istom ima lufta i kako radi, kao i pregledati ostale delove koliko su "troseni". Ako je to sve korektno, cena je u principu OK.
Bolje si mozda mogao dobiti pre godinu-dve kada je bilo puno bajkova koji su dosli "spolja", sada ih gotovo i nema.
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

jaksa wrote:Imas u sekciji "Cekicara" tred koji sam ja startovao, naslov sve govori ;)
yup, thx za to, našao sam dosta informacija na ČPP sajtu..
nameless.developer wrote:Као прво, није у питању "бицикла" већ "бицикл" :evil:
Pa to je obična greška u pisanju, par redova iznad sam napisao kako treba.... nema potrebe da se uzrujavaš ;)

Što se tiče detalja o Cannondale bike-u, ne znam ih. Danas bih trebao da pogledam još jedan bicikl pa ću sa znanjem koje sam sakupio da obratim pažnju na detalje i stanje u kojem se bike nalazi... Možda ću onda ponovo da uletim sa nekim pitanjem, a ako smaram samo recite i prestaću :)

peace
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

Serijski wrote:Danas bih trebao...
Не можеш тако да кажеш, већ: "Данас би требало да..." Аргх! Стварно ћеш ме разбеснети :lol:
Image
User avatar
xbajker
Posts: 33
Joined: 16 May 2006, 13:24
Location: Niš (centar Srbije)

Post by xbajker »

hej nameless ne zezaj dečka otkad mi južnjaci govorimo gramatički ispravno. Što se tiče tvog konja nadam se da ćeš uspeti u svojoj nameri.
Serijski ja bih bio veoma oprezan u kupovini Cannondale-a jer su veoma specifični i teško je doći do njihovih amortizera ukoliko se nešto nedaj bože desi. Što se tiče veličine rama tebi bi ram ne bi trebalo da je veći od 19 inch. A što se tiče smaranj, uopšte ne smaraš, samo pitaj šta te interesuje.
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

nameless.developer wrote:Не можеш тако да кажеш, већ: "Данас би требало да..." Аргх! Стварно ћеш ме разбеснети :lol:
Pa dobro nameless, ti me baš zezaš... Al hajde kad si zapeo, to su besplatni časovi gramatike :P
Ali tebi moram da uputim zamerku za pravopis : питању, Такође, пажњу, oдговарајући, itd su sve nepravilno napisane :) Verovatno (ne)podešavanje tastature ?

Šalu na stranu, danas nisam video ponuđeni bajk, valjda ću sutra... Što se tiče Cannondale amortizera, misliš li da se teško nalaze u radnjama? Posle ovog ogromnog troška i malo dodatne opreme, ja ne planiram da ove godine kupujem nove delove... Ako se nešto desi ... ići ću peške ...

Kako da prepoznam istrošenu opremu ? U test vožnji ? Kako ja da vidim istegnutost lanca bez tih instrumenata koji se pominju... Možda ja uhvatim pa slikam lepo bike i okačim ovde slike da znalci procene...
Baš mi treba nov bicikl, danas sam vozio 2 sata moj krš i vrat i leđa su me ubili :evil:

hvala
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Cannondale amortizeri idu uz cannondale bajseve jer su specificni, od samog precnika vrata pa do konstrukcije istog.
Fatty je kombinacija "tvrdog" donjeg dela viljuske sa amortizerom u samom vratu rama. Kombinacija opruge i ulja je tu uglavnom slucaj, sa lock-out-om. Magura je prosle sezone izbacila kertridz za cannondale fatty amortizer koji kosta oko 350 USD i kazu da je razlika neverovatna. Lefty je kako joj i ime kaze amortizer koji je cudnog resenja, dakle damo na levoj strani ima "nogicu". Tu ima i ulja i vazduha i opruge i lock-out-a. Najbolji modeli su uglavnom dobrim delom uradjeni od karbona. Ovde naravno NECES naci ni rezervne delove a ni kompletne viljuske. Moze da se narucuje iz inostranstva, naravno.
Sto se tice istrosenosti samih delova - to je najociglednije na mehanici, dakle na kaseti, pogonu, lancu, felnama. Ako su zupcanici zasiljeni vise nego sto bi trebalo, ako je lanac ishaban i na "oko", ako felne na kocionoj povrsini imaju zareze i ako se pod rukom oseca udubljenje, ako pri voznji preskace pri menjanju, a nije do menjaca i stelovanja, ako su tockici zadnjeg menjaca istroseni, t.j. izgledaju "spicasto"...
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

Хајде, нећу више да зановетам :wink:
...otkad mi južnjaci govorimo gramatički ispravno...
И то што кажеш. Нећемо више скретати са теме.
---

Лефти:
Image

Мммм... ја ово нисам видео у Планету и Каприолу, тако да... Отвори четворе очи кад купујеш да томе што купиш не буде потребан сервис одмах. Миша ти је укратко рекао на шта да обратиш пажњу, ја ћу додати да провериш да ли ногице амортизера имају "луфт", што не сме да се деси. Такође, окрени један пробни круг и пробај да малтретираш амортизер да видиш како ће се понашати: да ли клизи глатко и подједнако надоле и нагоре, да ли прави звук "кланг" када покушаш да "дигнеш на задњи", тј. кад у вожњи нагло одлепиш предњи точак од тла, и сл.

Управо сам имао прилике да малтретирам RockShox SID амортизер - симфонија за сва чула, шта рећи...
Image
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Post by milke »

ppl, nisam kupio onog cannondale-a, prodao se samo dan pre np što sam otišao da ga kupim :cry:
Gledao sam po kv-u za nekim drugim bajkom, ali bezuspešno... ili mi je ram preveliki, ili je bicikl prilično mator,...
Gledam sad bajkove na freebiking berzi, ali kao se još uvek ne razumem najbolje u ono što tamo čitam. Ako ima neko ko povremeno baci pogled na one ponude, neka kaže ako naiđe nešto od 18'' vredno pažnje i 350-400 evra :?

A kakva je procedura ako mi burayer u Sloveniji kupi polovnjaka i doveze ga ovde ? Jel se plaća carina, da li treba da ima račun (malo verovatno) i sl. Zna li neko ?
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Serijski wrote:povremeno baci pogled na one ponude, neka kaže ako naiđe nešto od 18'' vredno pažnje i 350-400 evra :?
E, a jel' nije tebi to premalo? Ja sam visok 178 pa vozim 20" bez problema. Ako ti je ram duži nego što treba, kupiš kriv volan (riser, kako ga zovu) pa zakriviš prema sebi a ne nagore ;)

Elem, vidi na www.jimlangley.net kako bi trebalo napasovati bajk prema sebi... jedino se ne važi merenje širine volana.


Što se tiče trenutne ponude, onaj Giant xtc 950 od 270E deluje interesantno ( i ostavlja ti malo rezerve keša za nedajbože). E sad, ako drugi misle slično...
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Post by Jovanovic »

Raspolažem budžetom od oko 400 evra, i isti mi je biciklista ponudio Cannondale bike sa full XT opremom za okruglo 400 evra...
Nemoj baš svu kintu da daš za bajk. Prvo ćeš za bajkom kupiti sajlu za zaključavanje, da ti neko ne mazne kenondejla od 400 €. Onda, čim sedneš malo češće da vozaš, setićeš se da je glupo da nemaš lampu kad te uhvati mrak, pa nadam se da imaš punjive baterije za tu lampu, i punjač, naravno, pa blinkalicu od pozadi (mada bih ti ja preporučio narandžasti (žuti) putarski prsluk za biti vidljiv po noći), pa je l imaš pumpu, al manjih dimenzija da bi mogao stalno da je nosiš sa sobom, trouglastu torbicu (ona što se veša za prečku od rama) da u nju strpaš pumpu i još koješta (a stalno treba nešto nositi, i ja ti preporučujem torbicu maximalnih dimenzija)...
Onda se isprskaš/iskaljaš i ukapiraš da ti trebaju blatobrani. Pa se naložiš i rešiš da napraviš veću turu. Onda ti trebaju bisage, one umeju da budu skupe, a da bi ih nakačio prvo ti treba korpa ispod, onda razmisli o kamp opremi ako voliš višednevne ture (ali kompaktna oprema, treba da je spakuješ i da ne spada)...

Okej, ne mora sve ovo da ti zatreba, nešto verovatno već imaš, ali SIGURNO ćeš posle samog bicikla imati još troškova, pa imaj to na umu :idea:
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Zato i zlatna rezerva. Nego, čovek se još nije izjasnio o planovima kuda i kako i koliko bi vozio. Što ga pržiti na XT i debele levoruke amorte ako neće nigde s asfalta ili solidnog kolskog puta?

To što je bio planinar ne znači da mu bajk ne treba samo za do pl. doma :)
Post Reply